Krzysiek Kalwasiński Krzysiek Kalwasiński 23.03.2017 13:35
PlayStation 3 kończy dzisiaj 10 lat!
1265V

PlayStation 3 kończy dzisiaj 10 lat!

PlayStation 3 pojawiło się na naszym rynku dokładnie 10 lat temu. Wraz z nadejściem siódmej generacji wiele zmieniło się w branży gier.

PlayStation 3 zostało zapowiedziane po raz pierwszy podczas E3 w 2005 roku. Pod koniec roku 2006 pojawiło się jedynie w Japonii, choć Sony planowało wypuścić konsolę na całym świecie w tym samym momencie. Ostatecznie jednak konsola w Europie dostępna była od 23 marca 2007 roku. Opóźnienia spowodowane były problemami z produkcją.

PlayStation 3 przestaje być produkowane.

PlayStation 3 zapoczątkowało platformę jaką jest PlayStation Network. Dzięki temu granie w Sieci stałe się bardziej powszechne. Wraz z tym użytkownicy konsol Sony mieli dostęp do bogatej biblioteki gier cyfrowych. Dzięki temu możliwe było też udostępnianie dodatkowej zawartości i łatek wydawanych po premierze. Umożliwiło to również powstanie usługi jaką jest PlayStation Plus. Jej subskrybenci mieli dostęp do zniżek i ekskluzywnej zawartości, a także gier udostępnianych w ramach abonamentu. Po jakimś czasie w systemie pojawiły się trofea, które przedłużały czas spędzany z grą jeśli komuś zależało na zdobyciu ich wszystkich.

PlayStation 3 było pierwszą spośród konsol Sony, która miała wbudowany dysk twardy. Mogliśmy więc zapomnieć o przetrzymywaniu zapisów na kartach pamięci, co automatycznie zwiększyło możliwości na tym polu. Podczas żywota PS3 pojawiły się też nowe kontrolery. Nowe pady nie tylko były bezprzewodowe, ale miały wbudowany sensor położenia co urozmaicało rozgrywkę. Nie zabrakło też PlayStation Move, co jeszcze bardziej zwiększyło immersję w grach.

Dzięki PlayStation 3 mogliśmy zagrać w wiele wspaniałych i cenionych na całym świecie gier. Poczynając od Uncharted: Drake's Fortune i całej reszcie serii, idąc przez God of War III czy Heavy Rain, a kończąc na The Last of Us, które wycisnęło ze sprzętu Sony ostatnie soki i do dzisiaj jest jednym z najważniejszych tytułów w branży.

Ostatecznie PlayStation 3 okazało się wielkim sukcesem i sprzedało się w ponad 80 milionach sztuk. I choć w siódmej generacji pojawiło się kilka trendów, które nie odpowiadają wszystkim, a japońskie gry zeszły trochę niżej, to nie można zaprzeczyć, że sprzęt ma wyjątkowe miejsce w sercu każdego gracza, który kiedykolwiek zetknął się z trzecim dzieckiem Sony.

PlayStation 3 i jego ewolucja.

 

Tagi: playstation 3 sony