Patryk Dzięglewicz Patryk Dzięglewicz 30.04.2016 10:04
Japońska Przystań #21 - tygodnik o grach z KKW
627V

Japońska Przystań #21 - tygodnik o grach z KKW

Końcówkę kwietnia ponownie zdominowały gry rytmiczno-muzyczne. Znów będzie o dwóch produkcjach z Hatsune Miku oraz The Idolmaster: Platinum Stars (PS4). Sporo też pojawiło się wieści odnośnie Sword Art Online: Hollow Realization (PS4). Znamy również  datę zachodniej premiery przez wielu wyczekiwanego Exist Archive: The Other Side of the Sky (PS4) - jRPG-a uważanego za duchowego następce serii Valkyrie Profile. Z branżowych doniesień niepokoi fakt zerwania współpracy z Atlusem przez NIS America, co może odbić się na europejskiej premierze Persona 5. Mimo wszystko życzę przyjemnej majówki.

01. Demo The Legend of Heroes: Trails in the Sky the 3rd Evolution (PS Vita) już dostępne na japońskim PS Store

The Legend of Heroes: Trails in the Sky the 3rd Evolution (PS Vita) to odnowiona wersja tytułu jRPG, który pojawił się w 2007 roku na PC, a później również dostępny był na PSP i PS3. Zachód swoje pecetowe wydanie otrzyma dopiero w 2017 roku, a Japonia już 14 lipca br. otrzyma na PS Vitę poprawioną  i rozbudowaną edycję. Część trzecia zamyka całą trylogię, lecz nie ma potrzeby znać poprzedniczek, bowiem fabuła toczy się innym torem. Głównymi bohaterami są Kevin Graham i Ries Argent z Arterii, aczkolwiek pojawiają się również postacie z wcześniejszych rozdziałów. 

Gra pojawi się w wersji pudełkowej (5800 jen, ~200 zł) oraz cyfrowej (4800 jen, ~165 zł). By jednak gracze mogli sprawdzić, czy warto wydawać pieniądze na grę, wydawca postanowił wypuścić darmową wersję demo. Waży 1.2 GB i jest już dostępne na japońskim PS Store. Pozwala na przejście całego prologu. 

źródło newsa: http://gemat(...)le-japan


02. Następne  półgodziny z kolejnym zwiastunem ClaDun Sengoku (PS Vita)

ClaDun Sengoku (PS Vita) to rozpikselizowany retro-jRPG, kolejna odsłona serii zapoczątkowanej przez ClaDun (PSP) jeszcze na konsolce PSP. Przygotowywana przez Yoshihiko Todę dla PS Vity produkcja ma rozgrywać się w zniszczonym świecie Arcanus Cella, pogrążonym w wojnie. Gracze mogą stworzyć własną postać i broń dzięki "pixel-based creation element". Pojawi się ponownie "Magic Circle", pozwalające podtrenować naszego bohatera. Dostępna też będzie zabawa przez sieć. W grze uświadczymy 7 profesji: Warrior, Aristocrat, Great Swordsman, Necromancer, Merchant, Sinful Priest oraz Sorcerer. Ogólnie rozgrywka polega na penetrowaniu i zaliczaniu kolejnych lochów. 

NIS nie żałuje kolejnych materiałów odnośnie swojego tytułu. Podobnie jak tydzień temu teraz również opublikowało bardzo długie, bo aż 28 minutowe wideo z gry. Tym razem przyjrzymy się jak działa "Magic Circle" oraz sprawdzimy możliwości kreatora postaci. Produkcja w Japonii trafi do sprzedaży 28 maja br. Na japońskim PS Store dostępne jest już demo gry. Waży 232 mb.

źródło newsa: http://gematsu.com/2016/04/28-minutes-cladun-sengoku-gameplay


03, Japońska premiera Sword Art Online: Hollow Realization (PS4) jednak przed zachodnią. Edycja Limitowana.

Sword Art Online: Hollow Realization (PS4) jest kolejną grą action-jRPG umiejscowioną w mangowo-animowanym uniwersum Sword Art Online. W tej odsłonie akcja toczyć się będzie w nowym fikcyjnym tytule (virtual reality) MMORPG, aczkolwiek wygląda na to, iż będzie możliwość powrotu na stare śmieci. Jak się okazuje nowy świat - Sword Art: Origin dzieli ten sam serwer, co rzekomo martwy już jego poprzednik. Ponadto Kirito otrzymuje tajemniczą wiadomość: "Wróciłam do Aincradu"... Bandai Namco potwierdziło również, iż Philia oraz Strea znów pojawią się jako grywalne postacie. Platformy docelowe to PlayStation 4 i PS Vita. Każdy kupujący dostanie darmowy kod na dodatkowy kostium dla jednej z postaci. 

Gra na całym świecie ma pojawiać się jesienią, aczkolwiek jak na razie tylko Japonia otrzymała pełną datę premiery. Do tamtejszej sprzedaży trafi 27 października br. w cenach: wersja PS4 - 7200 jen (~255 zł), PS Vita - 6100 jen (~215 zł).

Wraz z pierwszą partią egzemplarzy gry pojawi się również Edycja Limitowana w cenach: wersja PS4 -  10980 jen (~385 zł), PS Vita - 9880 jen (~350 zł). W jej skład wejdzie:

 • płyta CD z muzyką

 • płyta Blu-Ray ze specjalnym nadrukiem

 • stylowa oprawa na płyty

 • (fikcyjny) magazyn NerveGear Vol. 04

 • przeźroczysty miniplakat

 • kolekcjonerskie pudełko

Pojawił się również anglojęzyczny zwiastun podsumowujący to, co już wiemy o świecie gry. Przewija się tam tajemnicza dziewczyna towarzysząca Kirito i Asunie. Ma na imię Premiere i jak na razie tyle o niej wiadomo.

 

 

źródło newsa: http://gemat(...)27-japan


04. NIS America rezygnuje z wydawania gier Atlusa zarówno w Europie jak i Ameryce

W ostatnich latach NIS America wyświadczyło nam wielką przysługę wydając na naszym kontynencie gry Atlusa, Niestety owocna współpraca została właśnie przerwana, co może mieć dalekosiężne skutki. Pamiętajmy, iż za jakiś czas na Zachodzie pojawi się Persona 5, która właśnie traci potencjalnego wydawcę w Europie. Zresztą firma przestaje dystrybuować produkcje Atlusa również na terenie USA. Menedżer NISA, Takuro Yamashita wyjaśnia, że stało się to z powodu coraz większych trudności we wzajemnych relacjach:

Jakieś dziesięć dni temu zakończyliśmy naszą współpracę z Atlusem na terenie Europy i USA.

Atlus po przejęciu przez Segę stał się wybredny w dobieraniu wydawców, żądając od nich coraz większych, minimalnych gwarancji finansowych, odnośnie poszczególnych tytułów. Zauważyłem więc, że NIS America coraz trudniej jest nawiązywać partnerskie stosunki z Atlusem.

Atlus i jego tytuły bardzo przyczyniły się do ekspansji NIS America w Europie. Chciałbym z tego miejsca wyrazić im szczere podziękowania.

Cóż, jak to zwykle bywa poszło o pieniądze. NISA wydaje u nas również Odin Sphere: Leifthrasir (PS4), lecz na chwilę obecną jego premiera nie jest zagrożona.

źródło newsa:  http://gematsu.com/2016/04/nis-america-will-no-longer-publish-atlus-games-europe


05. Europejska wersja bijatyki Jojo's Bizarre Adventure: Eyes of Heaven (PS4) trafi do naszych konsol już na początku wakacji

Bandai Namco jakiś czas temu oficjalnie zapowiedziało wydanie swojej bijatyki Jojo's Bizarre Adventure: Eyes of Heaven (PS4) na zachodzie. Gra, która nie tak dawno debiutowała w Japonii, otrzymała właśnie datę premiery w Europie. Na na naszym rynku tytuł pojawi się 1 lipca br. Platforma docelowa to PlayStation 4.

Gra od CyberConnect 2 zostanie wydana w napisami w trzech językach: angielskim, francuskim i hiszpańskim przy pozostawieniu japońskiego dubbingu. Rozgrywka wieloosobowa możliwa będzie dla czterech graczy naraz. Uniwersum JoJo’s Bizarre Adventure powstało prawie 30 lat temu "pędzla" Hirohiko Arakiego.

źródło newsa: http://gematsu.com/2016/04/jojos-bizarre-adventure-eyes-heaven-launches-july-1-europe


06. Japońskie RPG od twórców Valkyrie Profile - Exist Archive: The Other Side of the Sky (PS4) jesienią trafi na Zachód

Gdy czytacie tego newsa, ciekawy jRPG, od  twórców serii Valkyrie Profile i Star Ocean, czyli studia Tri-Ace - Exist Archive: The Other Side of the Sky (PS4) już jakiś czas gości w japońskich sklepach. Jeszcze w trakcie zapowiedzi, gra została uznana jako duchowy następca VP, zresztą widok z boku i pewne niuanse rozgrywki są podobne. Akcja tytułu rozgrywa się we współczesnym Tokio oraz na planecie Protolexa. Główny bohater Kujo Kanata po nagłym zgonie uzyskuje nieśmiertelność. Złączony z duszą złego boga, wraz z dwunastką podobnych mu ludzi zostaje wciągnięty w spory bogów.

Po kilku miesiącach oczekiwań wyznaczono wreszcie zachodnią datę premiery gry. Na chwilę obecną jednak tylko dla USA, gdzie tytuł pojawi się w połowie nadchodzącej jesieni tj. 18 października br. zarówno na PlayStation 4 jak i PS Vicie, w pudełkowej bądź cyfrowej formie.  Wydawcą zostało Aksys Games, które zamierza dystrybuować produkcję również w Europie, konkretnego terminu jednak nie podano, bowiem firma dopiero dopracowywuje szczegóły i nie podjęła jeszcze decyzji jaka wersja (a może obie) się u nas pojawi.

źródło newsa: http://gematsu.com/2016/04/exist-archive-coming-north-america-october-18


07. Kolejny symulator randkowania - Reco Love zmierza na PS Vitę. Pierwsze obrazki

Magazyn Famitsu donosi o powstawaniu kolejnego szkolnego symulatora randkowania, w dwóch wersjach: Reco Love: Blue Ocean (PS Vita) oraz Reco Love: Gold Beach (PS Vita). Producentem jest osoba odpowiedzialna za anime i grę Photo Kano - Ichiro Sugiyama, wydawcą zostało Kadokawa Games. Każda z edycji zawiera osobną opowieść i inne scenki rodzajowe, a kosztować mają po 6800 jen (~240 zł). W grze będzie można robić zdjęcia oraz filmować dziewczyny. Takie wideo da radę przekonwertować później na plik .MP4, a następnie umieścić na You Tube. Produkcja jest gotowa w 80 procentach. Pojawiło się również info o poszczególnych dziewczynach: 

 • Seiya Toumoto – protagonista.
 • Miu Sagara – licealistka drugiego roku i klasowa koleżanka protagonisty. Utrzymuje równowagę pomiędzy nauką a ćwiczeniami. Jest bardzo dobrą aktorką, potrafiącą w pełni wykorzystać potencjał postaci, w którą się wciela.
 • Marianna Prinsilla – licealistka trzeciego roku. Pochodzi z Finlandii, ale płynnie mówi po japońsku. Jest dumna i posiada silną osobowość. Protagonistę traktuje jak młodszego brata.
 • Riko Sorimachi – licealistka drugiego roku. Prymuska, która ukończyła najlepsze gimnazjum w regionie Kansai. Wciąż też posługuje się tamtejszą gwarą. Z protagonistą łączą ją ciepłe, przyjacielskie stosunki.
 • Nagisa Misaki - licealistka trzeciego roku. Przewodnicząca Cute Movie Club do którego należy też protagonista. Przewodzi również samorządowi szkolnemu. Szanowana  przez inne dziewczyny, sama też uwielbia śliczne panny.
 • Mahiro Naruse - licealistka trzeciego roku. Sąsiadka i przyjaciółka z dzieciństwa protagonisty. Uczęszcza do innej szkoły niż on, ale często go odwiedza.
 • Rinze Himerasa  - uczennica piątej klasy podstawówki. Utalentowana gimnastyczka. Jest cicha i rzadko się uśmiecha. Posiada osobowość osoby dorosłej.

 

 

  

źródło newsa: http://gematsu.com/2016/04/photo-kano-producer-announces-reco-love-ps-vita


08. Kilgore, Kahran, Alison również pojawią się w Ys VIII: Lacrimosa of Dana (PS4)

Ys VIII: Lacrimosa of Dana (PS4) to kolejna odsłona znanej i wieloletniej serii jRPG-ów akcji, którą zapowiedziana jeszcze podczas targów TGS 2014. Akcja gry będzie toczyła się na wyspie "Sirens Island", w archipelagu South Gria, na Morzu Goethego. Otrzymamy własną kryjówkę "Driftng Village", którą można rozwijać poprzez ratowanie kolejnych rozbitków. Z czasem przyjdzie potrzeba jej obrony, którą niekoniecznie  musi prowadzić Adol. Głównego bohatera wciąż prześladuje sen z tajemniczą, niebieskowłosą dziewczyną - Daną, której losami również pokierujemy.

Najnowszy numer magazynu Dengeki prezentuje nam kolejną trójkę bohaterów gry i obrazki z nimi:

 • Kilgore - 32 lata. Prywatny lekarz z Imperium Romuńskiego. Po jego uratowaniu może postawić klinikę, w której zajmuje się lekami ziołowymi. Trzeba mu jednak przynosić puste pojemniki.
 • Kahran - 52 lata. Szlachcic z Imperium Romuńskiego, źródło ciągłych kłopotów. Izoluje się od innych, ale odgrywa pewną rolę w fabule.
 • Alison - 23 lata. Chorowita krawcowa, która brała udział w katastrofie statku wraz z mężem. Bezsilna kobieta, pochodząca z obszaru Grecji, licząca, iż Adol znów połączy ja z mężem, Po jej uratowaniu możemy postawić zakład krawiecki.
 • Master Kong - gigantyczna małpa, nauczyciel sztuk walki młodej Ricotty. Chociaż nie mówi ludzkim językiem jest tak samo inteligentny jak człowiek. W każdym razie z Ricottą porozumiewa się bez problemu. Uwielbia mango.

Tytuł pojawi się w Japonii na PS Vicie 21 lipca br. Oficjalną okładkę można obejrzeć poniżej. Posiadacze PlayStation 4 otrzymają go dopiero w 2017 roku. Pierwsze egzemplarze gry zawierać będą krążek CD z muzyką. Pojawi się również Edycja Limitowana.

  

 

źródło newsa: http://gematsu.com/2016/04/ys-viii-introduces-kilgore-kahran-alison-more


09. Zalew nowych obrazków z arcade'owej Hatsune Miku: Project Diva Future Tone (PS4) 

Hatsune Miku: Project Diva Future Tone (PS4) to gra rytmiczno-muzyczna z piosenkareczką Miku, która wywodzi się z automatów arcade Segi. Z salonów rozrywki przeniesie się wkrótce pod domowe strzechy, zasilając bibliotekę tytułów konsoli PlayStation 4. Niestety dla kolekcjonerów pudełek, będzie dystrybuowana tylko w wersji cyfrowej. Producent Hiroshi Utsumi potwierdził, że jego produkcja bez problemu zadziała w rozdzielczości 1080p oraz 60 klatkach. Produkcji nie należy mylić z Hatsune Miku: Project Diva X (PS Vita), mimo zbliżonej mechaniki. Tytuł umożliwi samodzielne skonfigurowanie przycisków. Pojawi się również opcja wykorzystania panelu dotykowego oraz czujnika ruchu. Ponadto dostaniemy 5 poziomów trudności do wyboru, a na scenie pojawi się aż sześć postaci.

SEGA zapowiedziała, iż będzie wydawać grę w dwóch wersjach: Future Sound zawierającą 120 piosenek przeważnie znanych z konsolowego Project Diva oraz Colorful Tone ze setką piosenek obecnych na automatach arcade i w Hatsune Miku: Project Mirai z Nintendo 3DS. Wydawca zapewnia, iż ceny będą okazyjne. Tytuł pojawi się w Japonii, gdzieś pod koniec roku. Pojawiły się nowe obrazki, które można obejrzeć TUTAJ.

źródło newsa: http://gematsu.com/2016/04/hatsune-miku-project-diva-future-tone-introduces-songs-control-system


10. "Monster Coins" na najnowszych obrazkach z Dragon Quest Heroes II: Twin Kings and the Prophecy's End (PS4)

Pora na kolejną partię obrazków z Dragon Quest Heroes II: Twin Kings and the Prophecy's End (PS4) jRPG-a ze znanej serii, nad którą pracuje Omega Force. Tym razem Square Enix pozwoliło przyjrzeć się nam bliżej jak działa system "Monster Coins". Podobnie jak w poprzedniej części, pokonane potwory mogą pozostawić po sobie monety, dzięki którym da radę je przywoływać, by nas wspomagały w boju. Teraz jednak monety też ewoluują, ponadto pojawią się również takie, pozwalające samemu graczowi transformować się w potwora. Sporą galerię znajdziecie TUTAJ. Warto zwrócić uwagę na postacie cameo, pochodzące z innych gier uniwersum Dragon Quest'a.

Tytuł planowany jest na konsole PlayStation 4, PS3 i PS Vita. Japońska premiera odbędzie się 27 maja bieżącego roku. Poniżej możecie zobaczyć wersje gry na wszystkie platformy.

 

 

źródło newsa: http://gematsu.com/2016/04/dragon-quest-heroes-ii-details-monster-coins-advanced-classes

Tagi: gry z japonii japonia Japońska Przystań jrpg

Przejdź do strony