Andrzej Ostrowski Andrzej Ostrowski 06.11.2015 19:25
Uruchomiono odnaleziony prototyp oryginalnego Sony/Nintendo PlayStation!
2895V

Uruchomiono odnaleziony prototyp oryginalnego Sony/Nintendo PlayStation!

W lipcu pisaliśmy, że udało się odnaleźć oryginalny prototyp konsoli będącej efektem współpracy Sony i Nintendo. Dużo osób zastanawiało się jednak, czy nie mamy do czynienia z oszustwem. Konsolę ostatecznie udało się uruchomić w trakcie Retro.HK Expo i zademonstrować ją światu.

Przypomnijmy oryginalną wiadomość:

Zapewne wielu z nas, jeśli nie każdy, wie, że w 1988 roku Sony wraz z Nintendo pracowało nad napędem CD-ROM do SNES. W 1991 roku, na targach Consumer Electronics Show Sony ujawniło swój projekt jednak niedługo potem Nintendo dogadało się z Philipsem. Tak w skrócie powstało pierwsze PlayStation. Jednak co się stało z prototypem dla Nintendo?

Konsolę odnalazł Dan Diebold. Jak się okazało, jego ojciec pracował kiedyś w Advanta Corporation, której szefem był Olaf Olafsson. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że Olafsson w swoim życiorysie może pochwalić się tym, że w 1991 piastował stanowisko CEO Sony Interactive Entertainment.

Advanta Corporation zbankrutowało w 2009, a Terry postanowił zakupić trochę przedmiotów, które firma wystawiła do sprzedaży. Kubki, szklanki, talerzyki... i wartą 45 tysięcy dolarów konsolę, którą ktoś przeoczył. W taki właśnie sposób sprzęt trafił w ręce Dana, który odnalazł ją kilka lat później na strychu.

Czy jednak urządzenie działa? Jak najbardziej, co możecie sprawdzić w galerii poniżej. Interesujące jest to, że pomimo lat nieużywania konsola wciąż działa. Uruchamia się, pokazując ekran BIOS-u. Można nawet na niej zagrać w gry ze SNES-a, ale oryginalny kartridż okazał się niestety uszkodzony.

Co stanie się dalej z urządzeniem? Dan nie chce sprzedawać konsoli. Planuje za to wypożyczyć ją muzeum.

Źródło: http://www.nintendolife.com/news/2015/11/snes_playstation_prototype_gets_turned_on_opened_up

Tagi: Nintendo prototyp Sony sony playstation