SKLEP

Forum - Kąciki - Technologie - Wymiana TV FHD na TV 4K - czy ma to sens ?

Przejdź do strony

Strona

medzik1992
Poziom: 12
REP.: 0
Czytelnik
medzik1992 dodano: 01.04.2018, 10:50 #1
Witam. Ostatnio zastanawiam się nad wymianą mojego obecnego TV FHD LG 47LB670V na jakiś nowy TV obsługujący 4K i HDR do kwoty maks. 4.000 zł.
Czy ma to sens ? Link do specyfikacji mojego obecnego TV: https://www.euro.(...)0v.bhtml
Jeśli ma to sens i faktycznie zauważyłbym różnicę to jaki model jesteście mi w stanie polecić ? Po wymianie TV zapewne wymieniłbym PS4 Amator na PS4 Pro. Tylko jeszcze raz pojawia się to pytanie... czy ma to sens do takiej kwoty ? A może poczekać, aż OLEDY spadną do takiego pułapu cenowego ?

PS. Wesołych Świąt !
Użytkownik konta Premium PPE.
bigbird
Poziom: 76
REP.: 34819
Czytelnik
bigbird dodano: 01.04.2018 12:09 #2
Nawet bez zmiany na Pro zauważysz różnicę. Oczywiście nie we wszystkich grach ale jak zobaczysz na żywo takie Horizon Zero Dawn z hdr'em to już nigdy nic nie będzie takie samo :-)
Gość
Gość
Rht4r dodano: 01.04.2018 13:13 #3
Jak do PS4 PRO to najlepiej i tv Sony. Nie dlatego tylko, że ta sama firma (choć sterowanie konsolą pilotem od tv to fajny bajer) ale mają one dobrą (jedną z najlepszych na rynku) obróbkę obrazu i dobrze radzą sobie często z szybkim ruchem (w zależności od modelu oczywiście). To opinia profesjonalnych testerów i kalibratorów tv a nie jedynie moja. Patrz hdtv.pl
Sam posiadam niezbyt wysoki model Sony z 2016 roku i jest dobrze w połączeniu z PS4 PRO oraz Xbox One X. Naprawdę jakości obrazu nie mogę wiele zarzucić. Nie za takie pieniądze bo to nie typowy tv.
Patrz po prostu czy kontrast jest dobry. Przy matrycy IPS często będzie kiepski, tym samym czerń także, a to ważne przy grach by była jak najlepsza.
OLED to najlepsza jakość obrazu ale ryzyko powidoków i wypaleń w przyszłości bo zwyczajnie zużywa się z czasem. Jak planujesz zakup na długie lata to trochę strach. Według opinii na hdtv forum te tv trochę słabiej radzą sobie z ruchem (na pewno LG) mimo niższego czasu reakcji pikseli. Tryb "gra" też ma pewne wady w nich - agresywne ABL czyli automatyczne przyciemnianie obrazu im więcej jest jasnej zawartości (zabezpieczenie przed wypaleniem). Jednak jakość jest znakomita niezaprzeczalnie ze wzgledu na oddanie koloru i niedokończony kontrast.
Gość
Gość
Rht4r dodano: 01.04.2018 13:29 #4
*topowy tv
(nie mogę edytować)

Co do HDR to u mnie nie jest wybitny a tylko widoczny i nie osiąga 500nit, jednak w grach jest dostrzegalny i faktycznie poprawia ich odbiór.
W pełni zgadzam się z tym co napisał bilbord.
Gość
Gość
Rht4r dodano: 01.04.2018 14:15 #5
bigbird*
przepraszam!

ostatnio coś mi szwankuje klawiatura w telefonie :/
medzik1992
Czytelnik
medzik1992 dodano: 01.04.2018 14:50 #6
A jest sens wymieniać TV do takiej kwoty jaką podałem ? W takim razie jaki model TV polecasz ?
Gość
Gość
Rht4r dodano: 01.04.2018 15:30 #7
Jest sens jeśli myślisz o PS4 PRO. Jakość obrazu będzie widocznie lepsza (bo już sam inny tv da nowe wrażenia) ale czy wystarczająca dla Ciebie to nie wiem :) A może za daleko będziesz siedzieć aby dostrzec zalety 4K - nie wiem. Choć i bez tego ostrość obrazu i kolor będą na pewno lepsze.
Co do tv to wybór masz spory i na upartego nawet OLED chyba da się kupić ale już FullHD nie UHD.
OLED LG 55EG9A7V
https://www.ceneo.pl/52349112
I nie ma on HDR, ten obecny jest w modelach UHD u tego producenta.

Sony dobry do gier (posiadam jego trochę słabszą odmianę)
Sony Bravia KD-55XD8505
https://www.ceneo(...)=reviews
test
https://www.rting(...)ny/x850d
(popatrz sobie na tej stronie polecane tv od razu)

Sporo lepszy i nie bez powodu polecany wszędzie jest XE90 ale też o tysiaka droższy. Nawet nowszy model XF90 troszkę mu ustępuje.

W Sony za 4000PLN nie wszystko będzie idealne (kontrast, kąty, możliwy banding) w zależności od rozmiaru lub modelu będzie lepiej lub gorzej ale generalnie mają one i tak dobrą opinię jako w miarę tani tv do gier. Przy filmach to różnie. Musisz popatrzeć trochę testy i innych producentów.
Opłacalne mogą być też Samsungi serii 7000.

Kwestia tego na czym zależy Ci najbardziej, bo przy takiej kwocie (i wyższych z resztą nie raz także) musisz się liczyć z pewnymi kompromisami czy to w jakości obrazu, rozmiarze lub wyposażeniu. Nie podałeś nawet rozmiaru ale domyślam się że minimum 49".
Może zależy Ci na matrycy minimum 120Hz bo będziesz oglądać meczy dużo? Wszystko ma znaczenie przy wyborze ale nie dla każdego w równym stopniu.

Ekspertem nie jestem, nie chcę wprowadzać w błąd. Zaglądam na fora AV trochę jedynie ale nie odważę się wybrać za Ciebie najlepszego tv :)
Polecam rzucić okiem na fora, rankingi i testy oraz zapytać posiadaczy danego modelu bo to różnie i tak w praniu wychodzi.
Ja z Sony jestem zadowolony i nie miałem problemów ale ktoś inny już mógł mieć.

// Edytowano 6 razy, ostatni raz 01.04.2018 o godz. 15:38

Gość
Gość
Rht4r dodano: 01.04.2018 15:52 #8
Dodam tylko jeszcze jeden ranking który wydaje się całkiem sensowny (wiele z nich nie jest).

http://www.tvtes(...)17-2018/
medzik1992
Czytelnik
medzik1992 dodano: 01.04.2018 18:48 #9
Oglądać będę telewizję NC+, filmy, mecze, trochę YT i Netflixa, no i oczywiście grał.

Sam już nie wiem... może po prostu sobie darować i wymienić tylko PS4 na Pro ? Czy nie warto ?
Gość
Gość
Rht4r dodano: 02.04.2018 00:28 #10
Przy mieszanym użyciu możesz myśleć o OLED ale...

Najpierw wymień konsolę (na PRO masz lepszą płynność w grach i lekko grafikę nawet na Full HD tv) jak chcesz i wtedy odkładaj na XE90 lub XF90. A jak możesz zaczekać rok to dopiero wtedy kup tv bo będzie bardziej przyszłościowy ponieważ wejdzie HDMI 2.1 do nowych tv, a przyszłe konsole będą robić z niego użytek w postaci Variable Refresh Rate. To sporo zmieni w płynności gier na konsolach (brak przycinania i efektu rozdzierania ekranu).

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 02.04.2018 o godz. 00:31

Gość
Gość
hienamas dodano: 05.04.2018 00:02 #11
do 4 tysiecy najlepszy to będzie 55 cali mu 7000 ma niezły hdr i mały input do tego wiele fajnych bajerów
Gość
Gość
Rht4r dodano: 05.04.2018 13:42 #12
Mogę się z tym zgodzić.
medzik1992
Czytelnik
medzik1992 dodano: 05.04.2018 22:31 #13
To fakt... sporo poczytałem i ten model MU7000 jest bardzo polecany.
Zakładając, że wymienię to na ile mi starczy ten TV pod względem technologicznym ? Starczy na następną generację konsol ? Czy jednak już na horyzoncie jest nowa technologia gdzie za rok, dwa ten TV będzie już stary i zacofany ?
Gość
Gość
Rht4r dodano: 06.04.2018 11:09 #14
Będzie zacofany za rok choćby dlatego że w modelach na kolejny rok będzie już HDMI 2.1 które wprowadza między innymi Variable Refresh Rate, a tę technologię posiada już Xbox One X i przyszłe konsole będą robić z niej użytek.
medzik1992
Czytelnik
medzik1992 dodano: 06.04.2018 17:19 #15
Niby tak tylko, że na pewno znowu nie kupię nowego tv za 4 tysiące bo cena nowych zacznie się w okolicach 6-7 tys
Przejdź do strony

Strona

Szybka odpowiedź

Przeglądają temat

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych