Moonloop
Poziom: 41
REP.: 3750
Czytelnik
Moonloop dodano: 29.03.2018, 11:48 #1
Czy opłaca się kupować tę konsolę dzisiaj? Czy można łatwo dostać używanego GC w dobrym stanie, czy są jakieś niebezpieczeństwa związane z wieloletniością tych konsol (tak jak padające napędy optyczne w PSXach, Saturnach, itd)? Czy nie lepiej zainstalować sobie sprawnie działający emulator?
Miejsca na nowe konsole mam już w sumie mało, a w perspektywie jeszcze PS3 i Switcha, ale ciągnie mnie do GC. Mam małe doświadczenia z tą konsolą, dlatego pytam.
Ew. jakie gry przemawiają za kupnem?
retronagazie .eu
repip
Poziom: 78
REP.: 36054
Czytelnik
repip dodano: 29.03.2018 21:24 #2
Pytanie trudne bo to zawsze kwestia indywidualna. Miałeś kiedyś GC? Lubisz gry Nintendo? Ja w życiu GC nie miałem, kilka lat temu dostałem w prezencie od kumpla któremu się kurzył i dla mnie ta konsolka jest świetna.

Exy. Znalazłem na nim 1080 Avalanche, Wave Race Blue Storm, Baten Kaitos i Mario Sunshine. Wszystkie te gry wspominam bardzo dobrze, a są to exy, mam jeszcze ich ładnych kilka do nadrobienia. Bibloteka GC to rzecz indywidualnego gustu, ludzie lubili Rezole i remake MGSa, ja tam ostrzę sobie zęby na Zelde WW, muszę dokończyć StarFox Adventures i chciałbym w końcu odpalić Luigi's Manshion.

Kwestia multiplatform - nie wiem ile tego ograłeś na X/PS2, ale w porównaniu do PS2 na GC wyglądają ładniej

Cena gier - gry na GC są drogie, a ceny są coraz większe, często są to ceny z dupy szczególnie przy multiplatformach gdzie wersja PS2/X potrafi być ponad 50% mniejsza.

Pad. Nie wiem czy grałeś czy nie więc założę że nie. Pad do GC wyglada nieco koślawo, mnie lekko zniechęcał, ludzie gadali że "najlepszy jakim w życiu grali", a ja patrzyłem z politowaniem. Po pewnym czasie... stary on jest na serio genialny! Świetnie ma ergonomię ustawioną, polecam szczególnie oryginały, a nie przeróbki bo te szybko się rozłażą.

Technikalia. Pytałeś o to co się psuje... no raczej nic, zawsze jak wchodzi w grę laser to jest ryzyko że będzie padnięty, ale GC raczej nie cierpiał na jakieś przypadłości. Ma za to jedną dużą bolączkę - kabel do TV. Xbox i PS2 mają component i fajnie wyglądają na LCD, GC niestety to tylko SCART, component jest tylko oryginalny od Nintendo, który tam chyba 600 zeta kosztuje... dlatego przewrotnie ci powiem na koniec:

Kupuj Nintendo Wii! 100% wsteczność z grami i akcesoriami GC, masz wejścia na 4 pady, 2 memorki itp. Wii ma kabel component i sprawi że gry z GC będą dużo ładniejsze na TV niż gdybyś grał oryginalnie na GC (mam i GC i Wii - gram tylko na Wii, a Super Mario Sunshine wyglądał obłędnie, ostry jak brzytwa). Do tego automatycznie co jest oczywiście otrzymujesz bogatą bibliotekę Wii.
www.retronagazie.eu
M.Sokołowski
Poziom: 48
REP.: 138
Czytelnik
M.Sokołowski dodano: 29.03.2018 21:26 #3

Moonloop napisał:

Czy opłaca się kupować tę konsolę dzisiaj? Czy można łatwo dostać używanego GC w dobrym stanie, czy są jakieś niebezpieczeństwa związane z wieloletniością tych konsol (tak jak padające napędy optyczne w PSXach, Saturnach, itd)? Czy nie lepiej zainstalować sobie sprawnie działający emulator?
Miejsca na nowe konsole mam już w sumie mało, a w perspektywie jeszcze PS3 i Switcha, ale ciągnie mnie do GC. Mam małe doświadczenia z tą konsolą, dlatego pytam.
Ew. jakie gry przemawiają za kupnem?

Gamecube to ciekawa konsola, którą warto mieć w kolekcji, ale:
- jeżeli planujesz podłączyć konsolę do współczesnego TV potrzebować będziesz drogiego/trudno dostępnego kabla/adaptera (https://www.ebay.pl/itm/Official-Nintendo-GameCube-component-cable/263552794461?hash=item3d5cf87f5d:g:VRwAAOSwWGxaq4FD, https://www.ebay.(...)~YRad2ij) Obraz wyświetlany na TV podłączonym standardowym kablem jest rozmazany i wypruty z kolorów. Porównania znajdziesz w internecie. Kabel/adapter działają tylko z pierwszymi modelami, wyposażonymi w odpowiedni port.
-spora część gier dla których warto mieć Gamecuba doczekała się remasterów na współczesne konsole (np. Resident Evil, Resident Evil 0, Zelda Wind Waker, Zelda Twilight Princess..._
- pierwsze modele Wii były kompatybilne z grami z Gamecuba. Z uwagi na większą popularność konsoli, kable poprawiające obraz są tańsze i łatwiej dostępne.

Jeśli chodzi o gry, to jak zwykle kwestia gustu. Warto przejrzeć listy "top" dostępne na youtubie. Od siebie polecam:
-Star Wars Rogue Leader II
-Viewtiful Joe
-luigi's mansion
-F-Zero GX
-Zelda Wind Waker
-Beach Spikers: Virtua Beach Volleyball
-Wave Race Blue Storm
Moonloop
Poziom: 41
REP.: 3750
Czytelnik
Moonloop dodano: 12.04.2018 11:42 #4
No i właśnie na taką odpowiedź liczyłem. Konkrety. Bardzo dziękuję Panowie, będę się kostkę zaopatrzał!
M.Sokołowski
Poziom: 48
REP.: 138
Czytelnik
M.Sokołowski dodano: 12.04.2018 12:47 #5
Byłbym zapomniał, a warto dodać, że Gamecuba można rozbudować o Game Boy Player dzięki któremu pograsz w gry z Game Boy, Game Boy Color, oraz Game Boy Advance na TV. Konsola jest też import friendly, do uruchomienia gier z innego regionu wystarczy Free loader (do kupienia na Ebayu), co może się przydać gdy będziesz chciał skorzystać z trybu Progressive Scan (którego gry w wersji PAL są pozbawione) lub znajdziesz grę w okazyjnej cenie np z USA

Szybka odpowiedź

Przeglądają temat

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych