Forum - Platforma - Microsoft - Ustawienia Obrazu/Rozdzielczości itp na XOX dla TV 4K

Należę do rasy starożytnych smoków
Gomlin
Poziom: 77
REP.: 34949
Czytelnik
Gomlin dodano: 03.11.2017, 13:16 #1
Premiera XOX już tuż za rogiem i chociaż nowa wersja X-a nie pojedzie do setek milionów graczy, to na pewno ma on swoje wąskie grono, które dokona zakupu w dniu premiery lub tuż po. W necie jest coraz więcej artykułów, które testują nową maszynkę od MS-u - i tak jak na ppe - większość z nich skupia się na samych grach (ile to będziemy widzieli więcej detali itp) tak mało gdzie można się spotkać z tym jak w dobry sposób skonfigurować nowego X-klocka pod TV 4K tak by uzyskać najlepsze efekty.
Trochę poczytałem w necie i natrafiłem na test przeprowadzony przez hdtv - gdzie nie skupiają się na samych grach a ukazują jak dobrze przystosować nową bestię od MSu tak by uzyskać jak najlepszy obraz.

Pozwolę sobie skopiować i rzytoczyć te porady tutaj by wszystko było pod nosem - oczywiście to żaden plagiat, gdyż pod koniec podam pełne źródło zamieszczonych tu informacji. W tekście nie ma mojej ingerencji - w całości przeniesiona z hdtv
Autor tekstu: Piotr "Gmeru" Gmerek


Konfiguracja dźwięku i obrazu

Zanim przejdziemy do konfiguracji konsoli i odtwarzacza, pragnę przypomnieć, że do poprawnej współpracy z telewizorem należy go odpowiednio przygotować. Robimy to poprzez ustawienie funkcji „HDMI UHD Deep Color” / „HDMI Format Ulepszony” na pozycję włączona. Nazewnictwo może różnić się pomiędzy producentami telewizorów, ale w każdym modelu Ultra HD znajdziemy je gdzieś głębiej w menu

Pamiętajmy by włączyć HDMI UHD COLOR przy współpracy z Xbox One X (przykład na LG OLED TV)

Menu ustawień wideo Xboxa One X jest dosyć przejrzyste i nietrudne w zrozumieniu. By mieć jednak pewność, że czytelnik rozumie wszystko, omówię każdą funkcję z osobna. W idealnym układzie, powinniśmy krótko mówiąc mieć wszystko włączone.


Osobnym miejscem gdzie dokonujemy konfiguracji jest karta z rozdzielczością

Tutaj celowo wstawiam podświetloną kartę z precyzją kodowania barw. Do Ultra HD musimy wybrać przynajmniej 30 bitów na piksel (10 bitowy). Nie ma jednak żadnego problemu by wybrać 36 bitów na piksel (12-bitowy). Raczej nic na tym nie zyskamy, ale i nie stracimy. Po co w ogóle są te opcje? Myślę, że po raz kolejny chodzi o kompatybilność ze starszymi wyświetlaczami i/lub kablami HDMI. Im „więcej bitów” sobie zażyczymy, tym większe wyzwanie stawiamy naszemu okablowaniu.

W tej karcie możemy wybrać jeszcze zakres kwantyzacji sygnału. Jest to newralgiczne ustawienie, które jest najczęściej mylone przez użytkowników. Domyślnie sygnał powinien być przesyłany w standardowych poziomach (zalecana). Wtedy kodowany jest w zakresie 16-235, na co z reguły przygotowany jest telewizor pracujący na złączu HDMI. Zakres PC RGB (0-255) przystosowany jest do współpracy z monitorami PC, które domyślnie pracują na pełnym zakresie sygnału, jednak z moich obserwacji wynika, że nowe monitory także rozpoznają wchodzący zakres sygnału. W idealnej sytuacji nie powinno być w ogóle różnicy pomiędzy tymi ustawieniami, bowiem Xbox powinien informować wyświetlacz jaki zakres dynamiki używa. Jeśli nastąpi niezgodność, to są dwa scenariusze – albo utracimy detale w czerniach i bielach (zleją się one w jednolitą plamę), co często podoba się amatorom na pierwszy rzut oka (jest złudzenie wyższego kontrastu), albo spłycimy czerń i biel. To drugi ze scenariuszy. Najlepiej zostawmy po prostu na pozycji „Standardowa (zalecana)”. Telewizory domyślnie używają tego samego zakresu

W zakładce konfiguracja dźwięku wybieramy w jaki sposób konsola będzie obsługiwała sygnał. Czy przez kabel HDMI czy np. kabel optyczny. Jak widać powyżej, Xbox One X obsługuje dźwięk nawet w systemie przestrzennym Dolby Atmos. Jeżeli więc mamy odpowiedni amplituner z głośnikami zamontowanymi pod sufitem albo soundbara, który obsługuje Dolby Atmos to wrażenia z filmów oraz wybranych gier będą naprawdę nieziemskie.

Jakość obrazu Ultra HD Blu-ray

Xbox One X potrafi odtworzyć treści Ultra HD, wraz z szeroką paletą barw i bazowym standardem HDR10. Oznacza to oczywiście brak kompatybilności z chociażby Dolby Vision, więc jeśli umieścimy nośnik tego rodzaju, to zostanie on odtworzony ze zwykłymi statycznymi metadanymi. Wbudowana aplikacja odtwarzająca (bo obsługa płyt następuje przez fabrycznie wgrany program), wyświetla podstawowe informacje o obrazie.

Szczęśliwie wszystkie formaty płyt, które testowałem działały bez problemu, jednak z samych informacji na ekranie nie da się wywnioskować co dokładnie przesyłane jest do telewizora. Brakuje danych o palecie barw, czy ewentualnym formacie HDR. Jeśli chodzi o same filmy Ultra HD, to wiadomo, że wyglądają one świetnie. By jednak cieszyć się tą nieskazitelną jakością filmów potrzebujemy odpowiedniego ekranu lub projektora obsługującego te trzy dobrodziejstwa (rozdzielczość 4K, HDR i paletę barw Rec. 2020). W obecnej chwili najlepiej wyświetlają je ekrany z segmentu premium, takie jak na przykład Samsung Q9, Sony ZD9, Panasonic DX900, Philips PUS8102 czy dowolny telewizor OLED 4K. Świetnie spisują się także projektory, w szczególności JVC (RS420/520/620) i Sony (VPL-VW260, VPL-VW360 czy VPL-VW760).Warto jednak pamiętać, że wyższa rozdzielczość obrazu widoczna jest dopiero przy względnie niskich odległościach od ekranu i dużych przekątnych. Więcej o tym możecie dowiedzieć się w naszym kalkulatorze odległości od TV. Bez względu jednak na odległość, znacznie większe wrażenie robi efekt HDR, oraz szeroka paleta barw. Te dwie rzeczy mogą wywierać różne wrażenie w zależności od klasy wyświetlacza. O ile każdy wyświetlacz 4K prezentuje wyższą rozdzielczość w ten sam sposób (większa ilość detali), tak efekt HDR zależy od maksymalnej jasności ekranu, a paleta barw może mieć różne pokrycie. Obie te informacje sprawdzamy dokładnie dla Was w testach wyświetlaczy i sugeruję zwracać na nie szczególną uwagę.

Wierność oddania barw

Temat oddania barw przez odtwarzacze jest tematem wielu dyskusji. Czy urządzenie może w ogóle mieć wpływ na kolory, skoro wysyła sygnał cyfrowy? Generalnie tak, choć nie powinno. W tym celu utworzyliśmy własną procedurę testową, z resztą już długi czas temu. Sprawdzamy w niej jak dany odtwarzacz radzi sobie z odkodowywaniem kolorów i czy zmienia je względem tego co zapisane na płycie. Ocena ta jest zazwyczaj nierozerwalnie związana z konfiguracją formatu kolorów w menu obrazu. W przypadku Xbox One X okazuje się jednak, że ustawienia nie mają wpływu na format kolorów podczas odtwarzania filmu. Player zawsze będzie podawał sygnał RGB 8 bitów dla treści podawanych przez USB, oraz YCbCr 4:2:0 dla filmów z płyt.

W tym przypadku, referencyjny odtwarzacz nie powinien generować żadnych przekłamań, ponieważ czyta źródłowy format płyt. Niestety tak nie jest w przypadku Xbox’a. Przekłamania barw aż o 4 wartości kodowe to w prawdzie coś, co raczej nie będzie widoczne na pierwszy rzut oka, jednak na pewno wpłynie na obraz w stopniu większym niż placebo. Z pewnością nie powinno coś takiego mieć miejsca w nowoczesnym odtwarzaczu. Sprawdźmy jak z filmami z USB, które urządzenie podaje w formacie RGB. Jeśli chodzi o ocenę, to w w tym przypadku sytuacja ma się nieco inaczej. W przypadku testowych tablic z kolorem, dopuszczalny błąd wynosi 3 wartości kodowe. Przekształcenie RGB -> YCbCr już na poziomie post produkcji nie jest niestety bezstratne jeśli konwertujemy bez zwiększenia precyzji kodowania (np. 8 bitów -> 8 bitów).


Niestety, jest tylko gorzej. Tutaj przekłamania wartości sięgają aż 6! Szczególnie intrygująco wygląda to dla bieli, która powinna mieć kod RGB {235,235,235}, zaś na wyjściu odtwarzacza jest {233,233,233}. Biel z Xbox’a jest więc o 2% ciemniejsza niż być powinna, a co za tym idzie i kontrast jest o tyle niższy. Jeśli zapytacie ponownie, czy jest to widoczny problem, to odpowiem, że najprawdopodobniej bez bezpośredniego porównania w ogóle nie. Dlaczego jednak u licha mielibyśmy tracić kontrast w filmach przez błędy odtwarzacza, nawet jeśli mówimy tylko o 2%? Nadmienić trzeba także, że Xbox nie oferuje jakichkolwiek opcji obróbki obrazu, takich jak np. wyostrzanie. Z mojej, purystycznej, perspektywy akurat nie jest to problemem, ale nie każdy ma takie same oczekiwania jak ja. Wiele osób lubi korzystać z lekkiego wyostrzania obrazu. Jak widzimy też, po prawej stronie na miniaturze, w treściach Ultra HD, kolorowe krawędzie nie są też idealnie wyrównane z czarno-białymi konturami. Jest przesunięcie o 0,5 piksela, co jest częstym błędem także np. w odtwarzaczach Samsunga. Zjawisko jest niezwykle subtelne i raczej nie do wychwycenia podczas oglądania filmu, ale ponownie, nie powinno mieć miejsca.

Blu-ray (HD) / DVD (SD)

Jak wyglądają filmy SD lub Full HD odtwarzane z Xbox’a? Odtwarzacz, zasadniczo jak każdy komponent audio-wideo z XXI wieku radzi sobie bardzo dobrze ze skalowaniem, jednak nie możemy liczyć, że dzięki temu treść o niskiej rozdzielczości będzie wyglądała tak rewelacyjnie jak materiały HD, czy Ultra HD. Zwyczajnie jest to nie możliwe. Odtwarzacz robi najlepsze co może, ale i tak w filmach na DVD widać makrobloki i znacznie mniejszą ilość detali. Treść ze zwykłych płyt Blu-ray, również nie może mierzyć się ekspresją obrazu taką jak UHD/4K. Generalnie w skalowaniu nie ma już różnic pomiędzy urządzeniami. Zbadaliśmy to dokładnie w teście „Skalowanie Obrazu – czy widać różnice?”. Jeśli chodzi o usuwanie przeplotu, to warto wspomnieć, że zawsze będzie ono leżało po stronie Xbox One X, bowiem nie udało mi się znaleźć konfiguracji, w której mógłby on przesłać do telewizora format z przeplotem. Sam proces ma natomiast przeciętną skuteczność. Widywałem lepszą sprawność na chociażby scenie testowej ze statkiem:


Źródło przytoczonego tekstu:
https://hdtvp(...)blu-ray/

Oczywiście w pełny tekście są również porównania z gier, opis+ocena samej konsolki - zatem bardziej ciekawskich również zapraszam na powyższy link

//Edytowano 1 raz, ostatni raz 03.11.2017, 13:18

Niczego mi nie braknie
Cherubinek
Poziom: 93
REP.: 85309
Czytelnik
Cherubinek dodano: 03.11.2017 16:31 #2
Kawał dobrego tekstu. Nie lepiej było bloga napisać?. Więcej osób by przeczytało.
Dominus illuminatio mea et salus mea; quem timebo? Dominus protector vitae meae; a quo trepidabo?
Należę do rasy starożytnych smoków
Gomlin
Poziom: 77
REP.: 34949
Czytelnik
Gomlin dodano: 03.11.2017 16:35 #3
Kawał dobrego tekstu - z tym, że nie mojego jak zaznaczyłem Mrugnięcie
Blog byłby nawet dobrą opcją ale w ciągu kilku dni znikłby pod natłokiem innych blogów a tak na forum tu jest cały czas pod ręką i tak nie zniknie ;]
Microsoft Über alles
Kriss_Hietala
Poziom: 66
REP.: 10293
Czytelnik
Kriss_Hietala dodano: 03.11.2017 20:10 #4
Ktoś wie jak to ustawić na Philipsie?
KoRnik81
Poziom: 41
REP.: 220
Czytelnik
KoRnik81 dodano: 06.11.2017 16:37 #5
Warto zebym wymienil na xbox x jak mam tv 55'' uhd ale bez hdr?
Microsoft Über alles
Kriss_Hietala
Poziom: 66
REP.: 10293
Czytelnik
Kriss_Hietala dodano: 06.11.2017 22:46 #6
tak
Gość
Gość
dajpanrubla dodano: 06.11.2017 23:01 #7
Warto. Ale tv też Mrugnięcie
Gość
Gość
dajpanrubla dodano: 06.11.2017 23:09 #8

Kriss_Hietala napisał:

Ktoś wie jak to ustawić na Philipsie?


RTFM! Mrugnięcie

http://www.p4c.p(...)S7809/12

Każdy tv ma inne ustawienia ale wątpię aby były aż tak ukryte. Wystarczy dokopać się do odpowiedniego ustawienia. U mnie to jest "Format sygnału HDMI" zakopane o dziwo nie w ustawieniach ekranu a wraz ustawieniami wejść.
Coza_Znosa
Poziom: 22
REP.: 49
Czytelnik
Coza_Znosa dodano: 19.01.2018 10:42 #9
Dobrze napisane. Jednak bez fachowej kalibracji tv (np. kolorymetr, calman) nie będziemy w stanie uzyskać maxa z naszego sprzętu. Przerabiane na 4 TV. Przedyskutowane z jednymi z najlepszych specjalistów w kraju.
WildGee
Poziom: 27
REP.: 749
Czytelnik
WildGee dodano: 11.04.2018 10:28 #10
Ja dodam tylko od siebie, że jeśli ktoś boryka się z problemami przejścia tonalnego kolorów niech odznaczy opcję "4:2:0" opisaną jako "Dla większości przypadków" bo w moim Philipsie PUS6561 2 miesiące płakałem, że TV to kaszanka bo daje większe schody na przejściach niż karty z początków akceleracji VGA, po czym wyłączenie tej opcji dało mi taflę gładkiego nieba....
Marous
Poziom: 53
REP.: 4821
Czytelnik
Marous dodano: 02.05.2018 19:06 #11
Dzięki przydatny text
Gracz multi - platformowy
saptis
Poziom: 80
REP.: 44421
Czytelnik
saptis dodano: 26.09.2018 18:33 #12
Zauwazylem, ze na XBOX ONE S gdy mam wlaczone HDR w menu konsoli, ale nie wlacze 4K to i tak nie ma HDR w grach i na ekranie kontrolnym TV, czy to normalne ?
Dziwne, musze wlaczyc zarowno HDR jak i 4K zeby miec HDR.

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 26.09.2018 o godz. 18:33

Slepak
Poziom: 26
REP.: 810
Czytelnik
Slepak dodano: 01.11.2018 09:34 #13
Jestem młodym stażem posiadaczem XOX. Wczoraj, po podłączeniu konsoli do starego TV HD Ready Samsung, zauważyłem, że obraz w Forza Horizon 4 ma "przycięte" krawędzie równomiernie po obu bokach (m.in nie widać całego zegara prędkości, nie widać całych dymków dialogowych). W menu TV nie mam włączonego żadnego powiększenia (samo menu w 12 letnim TV jest naprawdę dość ubogie), używam kabla HDMI, który otrzymałem wraz z konsolą. Czy w menu konsoli mogę mieć coś nie tak ustawione?

Tak wiem, podłączenie konsoli do TV HD Ready jest dla niektórych herezją i oznacza skrajne zidiocenie użytkownika ale... na razie konsola musi współpracować z tym TV. W przyszłości planuję jego wymianę, a do tego czasu, w miarę możliwości, chciałbym korzystać z konsoli jak najbardziej komfortowo.

Oczywiście urządzenie po podpięciu do 49 calowego Samsunga 4K w salonie działa jak najbardziej prawidłowo - problem występuje tylko w połączeniu ze starym telewizorem.

Z góry dziękuję za sugestie.
sh3nron1337
Poziom: 55
REP.: 7545
Czytelnik
sh3nron1337 dodano: 04.11.2018 15:38 #14

Slepak napisał:

Jestem młodym stażem posiadaczem XOX. Wczoraj, po podłączeniu konsoli do starego TV HD Ready Samsung, zauważyłem, że obraz w Forza Horizon 4 ma "przycięte" krawędzie równomiernie po obu bokach (m.in nie widać całego zegara prędkości, nie widać całych dymków dialogowych). W menu TV nie mam włączonego żadnego powiększenia (samo menu w 12 letnim TV jest naprawdę dość ubogie), używam kabla HDMI, który otrzymałem wraz z konsolą. Czy w menu konsoli mogę mieć coś nie tak ustawione?

Tak wiem, podłączenie konsoli do TV HD Ready jest dla niektórych herezją i oznacza skrajne zidiocenie użytkownika ale... na razie konsola musi współpracować z tym TV. W przyszłości planuję jego wymianę, a do tego czasu, w miarę możliwości, chciałbym korzystać z konsoli jak najbardziej komfortowo.

Oczywiście urządzenie po podpięciu do 49 calowego Samsunga 4K w salonie działa jak najbardziej prawidłowo - problem występuje tylko w połączeniu ze starym telewizorem.

Z góry dziękuję za sugestie.


To jest kwestia ustawienia odpowiedniego formatu w TV, zazwyczaj pomaga albo recznie ustawic format 16:9 albo tak zwane autodopasowanie. Pokabinuj powinno pomoc.
Slepak
Poziom: 26
REP.: 810
Czytelnik
Slepak dodano: 14.11.2018 20:51 #15

sh3nron1337 napisał:


To jest kwestia ustawienia odpowiedniego formatu w TV, zazwyczaj pomaga albo recznie ustawic format 16:9 albo tak zwane autodopasowanie. Pokabinuj powinno pomoc.


Dzięki za odpowiedź.
Niestety - po stronie telewizora nie mam żadnej możliwości zmiany. W menu powyłączałem wszelkie autodopasowania. Praktycznie nie ma ich tam za wiele (raptem 2 opcje, jedna odpowiada za ewentualne powiększenie obrazu, a druga za proporcje 4:3 - obydwie wyłączyłem). Niestety nie rozwiązało to problemu.
Wymiana kabla również nie dała pozytywnych rezultatów.

Wygląda na to, że telewizor, mimo oznaczenia HDReady, nie jest w stanie prawidłowo wyświetlić obrazu 720p z XBX. Obraz o tej rozdzielczości nadawany z poziomu dekodera nie sprawia takich problemów (lub obcięte krawędzie są po prostu nie zauważalne).

Obecnie przełączyłem konsolę do salonu (jednak 49", HDR i 4K powodują, że wiele gier lepiej wygląda :), choć z drugiej strony 1080p daje zdecydowanie większą płynność rozgrywki, przy ustawieniu w grze: jakość obrazu).

W każdym razie - jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

Szybka odpowiedź

Przeglądają temat

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych