Blaster Master
433V

Blaster Master

Blaster Master
  • Producent: Sunsoft
  • Wydawca: Sunsoft
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 17.06.1988
  • Europa: 25.04.1991
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Przygodowa, Akcja
  • Liczba graczy: 1

Blaster Master to gra action-adventure wyprodukowana i wydana przez japońską firmę Sunsoft. Tytuł ukazał się tylko na konsoli Nintendo Entertainment System (NES).

Japońska i zachodnia wersja Blaster Master różnią się fabuła, choć ogólnie rzecz biorąc historia nie jest tu na pierwszym planie. Wersja japońska rozgrywa się w dalszej przyszłości opowiadając o zmaganiach mieszkańców planety Sophia the 3rd z kosmicznym tyranem Goezem, do czego ci korzystają z supernowoczesnego wielozadaniowego czołgu, z kolei w tej zachodniej opowieść skupia się na chłopcu o imieniu Jason, który w wyniku kilku splotów okoliczności (spowodowanych ucieczką Freda, jego żaby) wpada do dziury w ziemi i w podziemnej jaskini odnajduje pojazd służący do walki z mutantami.

Cechą, która wyróżnia Blaster Master, jest to, że rozgrywkę możemy śledzić z dwóch perspektyw w zależności od tego, czy znajdujemy się we wspomnianym pojeździe, czy poza nim. W tym pierwszym przypadku gra przypomina klasycznego dwuwymiarowego platformera. Pojazd dysponuje podstawową bronią, która posiada nieograniczoną ilość amunicji, oraz jedną z broni dodatkowych typu rakiety. Nie można nim się jednak dostać w każde miejsce. Jeśli wpadniemy na przeszkodę, której nie da się ominąć, wówczas musimy go opuścić. W takiej sytuacji kamera się zmienia, a Blaster Master zaczyna przypominać chociażby gry z serii The Legend of Zelda z kamerą zawieszoną nad Jasonem. Główny bohater posiada spluwę, którą można upgrade’ować, oraz granaty. Podczas ‘pieszych’ epizodów należy najczęściej zdobyć funkcję poszerzającą możliwości czołgu, jak pływanie czy jeżdżenie po ścianach.

Gra ma nieliniową strukturę przypominającą serię Metroid - po zdobyciu nowej funkcji musimy wrócić się do wcześniejszej lokacji, by znaleźć nową drogę.

Co warto dodać, gra doczekała się remake’u pt. Blaster Master Zero stworzonego przez studio Inti Creates na Nintendo Switch i Nintendo 3DS. Jego fabuła łączyła cechy wersji japońskiej i zachodniej.

Podobne gry