SKLEP
Opoona
440V

Opoona

Opoona
 • Producent: ArtePiazza
 • Wydawca: Koei
 • Wersja językowa: Angielska Angielska
 • Premiery
 • Świat: 01.11.2007
 • Europa: 12.09.2008
 • Polska: Nie wydano
 • Gatunek: RPG
 • Liczba graczy: 1
 • od lat 7
 • przemoc

Opoona to japońska gra RPG wyprodukowana przez studio ArtePiazza i wydana przez Koei. Tytuł ukazał się tylko na konsoli Nintendo Wii. Przy jego tworzeniu brały osoby odpowiedzialne wcześniej m.in. za serię Dragon Quest, a muzykę skomponował Hitoshi Sakimoto.

Tytułowy Opoona to sympatyczny mały kosmita, który wraz z rodzicami i dwójką rodzeństwa leci właśnie na wakacje. Piątka ta należy do rasy Tizian, obrońców pokoju w całej galaktyce. Niestety, podróż mocno się komplikuje. Statek kosmiczny zostaje zaatakowany przez tajemniczą ciemną energię. Dzieci udaje się uratować i uciekają one w kapsułach ratunkowych, natomiast rodzice pozostają na pokładzie. Ostatecznie wszystkie pojazdy rozbijają się na planecie Landroll. Rodzice zapadają w śpiączkę, a główny bohater postanawia im pomóc. Do tego celu potrzebuje minerału zwanego Matia, który posiada pewne magiczne właściwości. Sęk w tym, że na Landroll Matia to także waluta. Opoona będzie więc musiał nie tylko brać udział w rozmaitych bojach i zapuszczać się w niebezpieczne miejsca, jak na RPG przystało, ale też wtopić się w miejscową kulturę i zacząć zarabiać.

Opoonę na tle wielu innych gier (j)RPG wyróżnia zupełnie inne rozłożenie akcentów. Tutaj bowiem rozgrywka nie jest nastawiona na eksplorację i walkę, ale na interakcję z mieszkańcami Landroll. Przede wszystkim zadaniem naszym i naszego podopiecznego jest zdobywanie nowych prac, które pozwolą mu zarobić pieniądze. W tym celu musimy rozmawiać z NPC-ami, których napotykamy na swej drodze, a ci być może zlecą nam wykonanie jakieś roboty. Profesje są różne i wnoszą one przeważnie coś ciekawego do wiedzy o warunkach panujących w tutejszym świecie. Jako farmer możemy się dowiedzieć czegoś o działalności rolniczej na planecie, która obecnie jest w odwrocie. Jako “art coordinator” odwiedzamy z kolei różne muzea, gdzie czerpiemy wiedzę o miejscowej sztuce, z kolei jako “clerk” wizytujemy prestiżowe hotele spotykając się z elitą. Wykonywanie niektórych prac jest obowiązkowe, jeśli chcemy przejść główny wątek, inne bywają natomiast opcjonalne. Oczywiście nie do wszystkich mamy dostęp od razu - odblokowanie niektórych wymaga postępów w innych dziedzinach.

Podstawową profesją Opoony jest jednak Ranger. To dzięki niej główny bohater potrafi walczyć. Starcia są losowe, a po ich rozpoczęciu przenosimy się na oddzielną planszę. Rozgrywają się one jednak w czasie rzeczywistym. Ogólnie rzecz biorąc mamy dwie możliwości, jeśli chodzi o działania ofensywne: atak kulką (tzw. bonbon) znajdującą się nad głową bohatera lub skorzystanie z Mocy (Force) będącej tutejszym odpowiednikiem zaklęć. Aby skorzystać z mocy Tizian, muszą oni wytworzać specjalny hormon, a to odbija się na ich organizmie. Jeśli przesadzimy, przegrywamy.

Podobne gry
Miesięcznik PSX Extreme