SKLEP
Escape Goat (PC)

Escape Goat (PC)

Escape Goat
 • Producent: MagicalTimeBean
 • Wydawca: MagicalTimeBean
 • Wersja językowa: Angielska Angielska
 • Premiery
 • Świat: 02.11.2011
 • Europa: 02.11.2011
 • Polska: Nie wydano
 • Gatunek: Logiczna, Platformowa
 • Liczba graczy: 1
 • Kontroler ruchu: Nie
 • Tryb 3D: Nie
 • Dystrybucja cyfrowa: Tak
 • od lat 3

Ocena społeczności

8.01 głosów
-

Ocena PPE.pl

-
Brak oceny

Escape Goat to platformówka wydana w 2011 roku przez MagicalTimeBean. Gra ukazała się na X360 oraz PC.

Escape Goat to puzzle platformer, jakich stworzono wiele na fali sukcesu Braid. Grafika to niezbyt skomplikowane pixel art przywodzące na myśl czasy Amigi. Muzyka, choć nie jest specjalnie długa i szybko się loopuje, jest przyjemna i łatwo wpada w ucho. Tytuł gry to gra słowna, gdyż "scape goat" to po prostu "kozioł ofiarny", natomiast "escape" to "ucieczka" i lepiej nie dało się gry opisać, bo grasz jako... fioletowy kozioł, który został zamknięty w więzieniu pod zarzutem czarnej magii i do gracza należy wykombinowanie, jak się z tej kabały (ha!) wyplątać. Nie będzie sam: pomogą mu przyjazne owce, dające porady i otwierające ostatnie pomieszczenia w danych sekcjach więzienia oraz przede wszystkim mysz - która przejdzie w niedostępne dla kozła przejścia, może chodzić po ścianach i suficie i będzie nam aktywować niedostępne przyciski. Dodatkowo po znalezieniu magicznego kapelusza nasz kozioł może zamienić się z myszą miejscami, co okaże się niezbędne przy przechodzeniu poszczególnych sekcji labiryntu.

Gra ma osiem sekcji lochów, każda składa się z sześciu plansz - pięć z nich to zagadki, a ostatnia to pogaduszki z owcą, która otworzy przejście. Ostatnia droga ucieczki ma dziesięć plansz, z czego dziewięć to zagadki łączące motywy i mechaniki z poprzednich sekcji lochów. Oprócz pewnej dozy pomyślunku wymagana jest też sprawność paluchów - gra poprawnie obsługuje xboksowy kontroler, ale mimo to trzeba czasem trochę się pospieszyć ze skakaniem (nasz kozioł potrafi ubóść oraz wykonać dwuskok), by zdążyć między poruszającymi się blokami i platformami, gdyż niektóre plansze są bardziej wprawionymi w ruch machinami, działającymi sobie niezależnie od poczynań gracza.

Na uwagę zasługują achievementy, które są przyznawane głównie za przechodzenie konkretnych plansz w sposób odmienny od tego najprostszego. Wiele plansz ma kilka rozwiązań i tylko od pomyślunku gracza i sprawności paluchów zależy, w jakim czasie wykona zadanie i dotrze do wyjścia. Jeden z achievementów jest przyznawany za przejście gry poniżej 45 minut, co po krótkim treningu jest całkiem możliwe do wykonania. Gra zawiera też zestaw opcjonalnych plansz, ale lojalnie ostrzega przed bardzo wysokim poziomem ich trudności i rzeczywiście - mało kto przeszedł "All Intensive Purposes", gdyż nawet po wykombinowaniu rozwiązania jest je bardzo trudno wcielić w życie, gdyż śmierć czyha na biednego kozła równie często, co w hardkorowym platformerze typu Super Meat Boy.

Zdecydowanie warto poświęcić kilka godzin na zabawę w Escape Goat; podstawowe plansze są przyjemne - nie frustrują, ale znalezienie rozwiązania sprawia satysfakcję. Dla ambitniejszych achievementy zapewnią dodatkowe godziny zabawy, a duże wyzwanie dla hardkorowców zapewni zestaw dodatkowych plansz.


Opis opracował: MSaint
Podobne gry
Miesięcznik PSX Extreme

Miesięcznik PSX Extreme