Danganronpa 1.2 Reload
1479V

Danganronpa 1.2 Reload

Danganronpa 1.2 Reload
 • Producent: Spike Chunsoft
 • Wydawca: NIS America
 • Wersja językowa: Angielska Angielska
 • Premiery
 • Świat: 10.10.2013
 • Europa: 17.03.2017
 • Polska: Nie wydano
 • Gatunek: Przygodowa
 • Liczba graczy: 1
 • Kontroler ruchu: Nie
 • Tryb 3D: Nie
 • od lat 16
 • wulgarny język
 • przemoc

Danganronpa 1.2 Reload to kolekcja w której skład wchodzą dwie pierwsze części serii Danganronpa. Za jej produkcję odpowiadało Spike Chunsoft, a za wydanie NIS America. Składanka była dostępna na PlayStation 4 i PlayStation Vita (ta druga wersja jednak tylko w Japonii).

Fabularne założenia obu gier przywodzą na myśl japoński film Battle Royale. W ‘jedynce’ wcielamy się w postać przeciętnego ucznia Makoto Naegiego, który w wyniku ‘szczęśliwego’ trafu (wygranej na loterii) dostaje się do elitarnej szkoły Hope's Peak Academy. Niestety, niedługo później traci przytomność i budzi się w zamkniętym budynku w towarzystwie czternastu innych osób. Groteskowy niedźwiedź Monokuma przynosi im kiepskie informacje: aby wydostać się ze szkoły, muszą się nawzajem zabijać. Ostatni ocalały wygrywa.

Rozgrywka przypomina japońskie przygodówki (tzw. "graficzne nowele"). Badanie miejsca akcji, zbieranie dowodów, śledztwo i rozmowy z innymi prowadzą do procesu, w którym będziemy musieli wykazać, kto zabił. Słuchamy przewijających się na ekranie wypowiedzi uczniów i mierzymy celownikiem we fragmenty, które nie są zgodne z prawdą. Makoto nie musi jednak wskazywać, jaki dowód świadczy o tej niezgodności - gra robi to sama. Proces jest bardzo dynamiczny i składa się z kilku minigier, w których poza łączeniem faktów przyda się trochę zręczności, bo na przykład pojedynek werbalny to gra rytmiczna, w której "strzelamy" do przeciwnika argumentami. Jest nawet uzupełnianie liter w kluczowym dla rozprawy słowie. Naszym celem jest wskazanie zabójcy, co kończy jego żywot efektowną egzekucją zaordynowaną przez misia Monokumę - osobnika stojącego za tym szaleństwem.

W ‘dwójce’ z kolei wchodzimy w buty Hajime Himaty, który razem ze swoją klasą, konkretnie piętnastoma innymi osobami, trafia na tropikalną wyspę Jabberwock. Początkowo miała to być zwykła szkolna wycieczka, ale prędko okazuje się, że nic z tego. Uczniowie otrzymują ultimatum od dyrektora Monokumy - żeby uciec z wyspy, ktoś musi zamordować ucznia, a następnie wywinąć się od odpowiedzialności. Jeśli morderca zostanie schwytany, dokonana zostanie jego egzekucja, a reszta będzie wolna. Jeśli nie, zginą wszyscy.

Rozgrywka Danganronpy podzielona jest na dwie podstawowe części: School Life i Class Trial. Ten pierwszy dzieli się dodatkowo na Daily Life i Deadly Life. W Daily Life nasz podopieczny nawiązuje relacje z innymi postaciami oraz popycha fabułę do przodu. Rozmowa z resztą towarzyszy niedoli sprawia, że możemy zyskać Hope Fragments, a te zamieniać na umiejętności przydatne przy ‘procesie’. Im więcej interakcji, tym więcej slotów na skille. Sekcje Deadly Life polegają z kolei na poszukiwaniu dowodów na miejscu zbrodni.
Druga podstawowa część gry to procesy (Class Trial), podczas których musimy wytypować, kto jest mordercą. Przypominają one debaty, a naszym zadaniem jest wytypować tych uczniów, którzy plączą się w zeznaniach. Do tego celu używamy “pocisków prawdy”. By podołać, musimy zbijać argumenty innych, przebijać się przez ich blokadę mentalną biorąc udział w rytmicznej minigierce lub jeździć na snowboardzie przez tunel logiki i omijając przeszkody dochodząc do logicznego wniosku.

Recenzje

Podobne gry