Gunpey
222V

Gunpey

Gunpey
  • Premiery
  • Świat: 04.03.1999
  • Europa: 30.03.2007
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Logiczna
  • Liczba graczy: 1-2
  • Kontroler ruchu: Nie
  • Tryb 3D: Nie
  • od lat 3

Gunpey (z dopuszczalną pisownią "Gun Pey" lub "GunPey") jest grą logiczną wydaną pierwotnie na konsolę WonderSwan w marcu 1999 r. Za developing odpowiadało studio Koto Laboratory, a za wydanie firma Bandai. Gra doczekała się konwersji na PlayStation, Nintendo DS, PlayStation Portable oraz telefony NTT DoCoMo.

Pomysł na grę narodził się w głowie Gunpeia Yokoi - zasłużonego w branży elektronicznej rozrywki inżyniera, twórcy m.in. pierwszego GameBoya, Virtual Boya oraz WonderSwana, a została wydana po śmierci wynalazcy przez jego własne studio oraz nazwana jego nazwiskiem w hołdzie jego twórczości. Rozgrywka toczy się na podzielonej na pola (5 kolumn po 10 rzędów) planszy, na której ukazują się pojawiające się od dołu ekranu cztery rodzaje paneli ("^", "V", "/" oraz ""). Zadaniem gracza jest podmienianie sąsiadujących ze sobą paneli w takich sposób, aby utworzyły rozciągającą się przez cały rząd linię ciągłą. Po ułożeniu linii przez kilka sekund pozostaje ona podświetlona, dzięki czemu możliwe jest dokładanie do niej kolejnych paneli i zdobywanie premii punktowych. Oddzielna premia przyznawana jest także za wyczyszczenie całej planszy z obecnych na niej paneli.

Gra oferuje 5 trybów rozgrywki. W "Endless" układamy kolejne linie wraz z rosnącą prędkością pojawiania się kolejnych paneli. "Stage Mode" stawia przed nami konieczność składania linii w oparciu o ograniczoną liczbę paneli. "Puzzle Mode" w ogranicza nas w podobny sposób, ustalony jest jednak limit linii, które trzeba złożyć nie zostawiając ani jednego panelu luzem. "Story Mode" oferuje historiężabki Vincenta pomagającej kotce Sherry w oparciu o zasady znane z Puzzle Mode. "VS" pozwala dwóm graczom na pojedynek na czterech poziomach trudności, różniących się od siebie sumą przyznawanych za kompletowanie linii punktów SP.

W grudniu 2000 r. tytuł doczekał się usprawionej, przeznaczonej na WonderSwana Color, wersji - Gunpey EX, poza kolorową oprawą, wspierał także rozgrywkę sieciową poprzez przystawkę WonderGate oraz mechanizm "quit-restart" pozwalający graczom na szybkie zapisanie i wznowienie gry.


Opis opracował: Daaku