Hajime no Ippo: The Fighting
708V

Hajime no Ippo: The Fighting

Hajime no Ippo: The Fighting
  • Premiery
  • Świat: 11.12.2014
  • Europa: Nie wydano
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Bijatyka
  • Liczba graczy: 1
  • Kontroler ruchu: Nie
  • Tryb 3D: Nie
  • od lat 12

Hajime no Ippo: The Fighting jest bijatyką z gatunku sportów walki opartą o serial anime Hajime no Ippo, wydaną w grudniu 2014 r. w Japonii na konsolę PlayStation 3. Zarówno za developing, jak i dystrybucję odpowiadała firma Bandai Namco Games.

Tytuł po raz pierwszy zapowiedziany został w 1071. rozdziale mangi, a stanowi część akcji promocyjnej z okazji 25-lecia serii. Główny bohater, uczeń szkoły średniej Ippo Makunouchi, uchodzi w klasie za odludka, ponieważ nie uczestniczy w życiu szkolnym, a po lekcjach od razu zmierza do domu, aby pomagać rodzinie przy połowach ryb. Staje się przez to obiektem drwin i ataków szkolnych chuliganów. Kiedy jedną z takich napaści rozwiązuje Mamoru Takamura, bokser z okolicznego Kamogawa Gym, Ippo postanawia iść w ślady swojego wybawcy i dowiedzieć się, co tak naprawdę znaczy bycie silnym. Na miejscu trafia jednak od razu na głębokie wody - trener rozkazuje mu wejść na ring, aby zmierzył się ze wchodzącą gwiazdą siłowni - outboxerem Ichiro Miyatą... Tak rozpocznie się długa droga młodego Makunouchiego przez świat walk bokserskich, od zdobycia licencji po kolejne tytuły mistrzowskie.

Pod względem mechaniki do czynienia mamy ze zręcznościową bijatyką ukazaną z perspektywy trzeciej osoby, w której zmagamy się z kolejnymi przeciwnikami blokującymi nam dostęp do kolejnych, wyżej umiejscowionych pojedynków. Choć gra wiernie odwzorowuje znane z mangi oraz serialu anime wydarzenia (wliczając w to stylizowane na mangowe panele cut-scenki z pełnym voice-actingiem), jednym z trybów gry jest Best Match Mode. Opiera się on o założenia "co by było, gdyby...", pozwalając rozegrać kolejne spotkania w sposób zupełnie inny od tych znanych, w zależności od naszych wyników (np. wygrywając walkę z Eijim Date, Ippo dużo szybciej zdobywa tytuł mistrza Japonii, co podniesie poziom trudności walk z kolejnymi przeciwnikami).

Na przestrzeni osi fabularnej odblokujemy kolejnych, posiadających własne style walki bokserów, którymi będziemy mogli potem pokierować. Ippo stawia na solidną obronę i uderzenia w zwarciu w rodzaju Liver Blow czy Dempsey Roll, Ichiro Miyata jako outboxer preferuje szybką pracę nóg i celnie wymierzone kontry, Takeshi "Naniwa Rocky" Sendo preferuje pełną ofensywę za pomocą silnych, pojedynczych wymachów Smash, a Mamoru Takamura, mimo braku zdolności specjalnych, posiada niezwykle zbalansowane statystki na bardzo wysokim poziomie. Roster zamyka się w sumie w 30 grywalnych bohaterach, w tym tych drugoplanowych (Masaru Aoki, Ryo Mashiba, Alexander Volg Zangief) oraz pobocznych (Genji Kamogawa, Tomiko, Shinoda).

W głównym menu ukryty jest sekretny tryb VS dla dwóch graczy. Aby go odblokować, należy podświetlić Watching Match, a następnie na drugim kontrolerze wprowadzić kombinację L1, R1, lewo, prawo, kwadrat, kółko.

Pierwsze wydanie gry zawiera kody DLC pozwalające pobrać cztery ekskluzywne stroje dla bohaterów, w tym Mamoru Takamura z położonymi włosami oraz pierwszy image Ichiro Miyaty z czasów treningu w Kamogawa Gym.


Opis opracował: Daaku