Mobile Suit Z Gundam: Hot Scramble (NES)

Mobile Suit Z Gundam: Hot Scramble (NES)

Mobile Suit Z Gundam: Hot Scramble
 • Producent: Game Studio
 • Wydawca: Bandai
 • Wersja językowa: Angielska Angielska
 • Premiery
 • Świat: 28.08.1986
 • Europa: Nie wydano
 • Polska: Nie wydano
 • Gatunek: Akcja, Symulacja
 • Liczba graczy: 1
 • Kontroler ruchu: Nie
 • Tryb 3D: Nie
 • od lat 7

Ocena społeczności

6.32 głosów
-

Ocena PPE.pl

-
Brak oceny

Mobile Suit Z Gundam: Hot Scramble jest zręcznościową grą akcji z elementami symulacji opartą o serial anime z uniwersum o tym samym tytule. Ukazała się ona w sierpniu 1986 r. w Japonii na konsolę Famicom (Nintendo Entertainment System). Za developing odpowiadało Game Studio, a za dystrybucję firma Bandai. W 2004 r. wydany został także port na konsolę GameBoy Advance.

Wydarzenia Hot Scramble oparte są luźno o fabułę i chronologię serialu anime Mobile Suit Zeta Gundam. Jako młody Kamille Bidan zasiadamy w nim za sterami tytułowego robota bojowego, aby walczyć z wrogimi Mobile Suitami podczas dwóch, wyraźnie od siebie różnych, sekwencji. Początek każdego poziomu jest dynamiczną strzelanką przywodzącą na myśl symulatory lotu, podczas którego namierzamy i zestrzeliwujemy kolejne fale samolotów, a następnie przenosimy się w przestrzeń kosmiczną, gdzie naszymi celami są równie szybkie, ale znacznie lepiej uzbrojone i zdolne do kontrataku Zaku II. Po krótkim locie i lądowaniu u celu (kolonia kosmiczna, satelita, planeta) gra przechodzi do drugiej sekcji rozgrywki, będącej dwuwymiarową platformówką/strzelaniną. Przemieszczając się po kolejnych korytarzach bazy jako Zeta Gundam, skaczemy i strzelamy do pojawiających się przeciwników, a w razie napotkania wysokiej ściany lub trudnego w nawigacji fragmentu możemy przyjąć formę odrzutowca, zdolnego do szybkiego przemieszczania się nie tylko w poziomie, ale także w pionie. Misja zostaje zakończona sukcesem, jeżeli uda nam się zniszczyć ukryty w głębi bazy reaktor.

Pomiędzy kolejnymi sekcjami lub pod koniec danej planszy napotykamy także na walki z bossami, podczas których staniemy naprzeciwko trzem typom przeciwników: Mobile Suitom (Musai, Jupitris), statkowi kosmicznemu Paptimusa Scirocco lub pomniejszonymi wersjami obiektów kosmicznych (kolonia Gryps, asteroid Axis). W odróznieniu od napotykanych w bazach reaktorów, na pokonanie każdego bossa wystarczy jeden celny strzał. Hot Scramble oferuje w sumie 16 plansz, których zaliczenie jedna po drugiej zapętli rozgrywkę do kolejnej serii szesnastu poziomów. Jeżeli zginiemy podczas tej pętli, zamiast ekranu Game Over zobaczymy właściwą, wzorowaną na serialu anime listę płac.

Do czasu ponownego wydania w serii Famicom Mini, gra dostępna była w dwóch wersjach: oryginalnej oraz Final Version, opartej o kod "central location test". Ta druga, wydana w liczbie raptem 1.000 egzemplarzy, uchodzi za jedną z najrzadszych i najtrudniej dostępnych gier w historii.

Hot Scramble jest oficjalnie pierwszą grą opartą o serię Mobile Suit Gundam wydaną na konsole do gier video. Jego protoplastą jest Mobile Suit Gundam: Last Shooting z 1984 r., który został jednak wydany wyłącznie na japoński model komputera MSX.


Opis opracował: Daaku
Podobne gry