Pooyan
560V

Pooyan

Pooyan
  • Producent: Konami
  • Wydawca: Konami
  • Wersja językowa: Japońska
  • Premiery
  • Świat: 20.09.1985
  • Europa: Nie wydano
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Zręcznościowa, Strzelanina
  • Liczba graczy: 1-2

Pooyan to połączenie gry zręcznościowej ze strzelaniem za jej wyprodukowanie odpowiada Konami. Tytuł pierwotnie ukazał się na automatach w roku 1982, następnie na platformy domowe jak Atari, Commodore 64, MSX, NES, a także w późniejszym czasie na PSone w kompilacji Konami Arcade Classics.

Pewnego razu w biały dzień zły wilk porywa jedno z bawiących się dzieci mamy świnki i uprowadza w nieznane. Matula nie tracąc chwili rusza w pościg za złoczyńcą lecz było już za późno. Następnego dnia wilk wraca z pomocnikami i ma zamiar teraz porwać całą rodzinę sądząc, że i tym razem pójdzie gładko. Ku jego zaskoczeniu matka pozostałych maluchów postanawia walczyć, nie przebierając w środkach stara się odeprzeć atak na swoje pociechy.

W Pooyan gracz wciela się w rolę zdesperowanej rodzicielki jeżdżąc niewielką windą, umiejscowioną po prawej stronie ekranu. Za pomocą łuku próbuje zestrzelić przeciwników którzy robią wszystko, co mogą, by dostać się do jej dzieci. Jednego razu wilki opadają z góry na dół używając balonów i rzucając przy tym kamieniami w naszą postać gdy ta sztuka im się uda tracimy życie również kiedy wchodzą na drabinę w pobliżu windy by z niej capnąć walczącego prosiaka. By temu zapobiec należy strzelać w baloniki z wilkami. Mamy do tego celu strzały oraz specjalny pocisk mogący za jednym zamachem trafić kilku przeciwników. Innym razem porywacze mają zamiar zrzucić na naszą głowę duży głaz i znowu wykorzystując dmuchane środki transportu próbują się do niego dostać. W międzyczasie zdobywany punkty za każdorazowe zestrzelenie zwierzaków i pojawiających się od czasu do czasu motylków, grzybków czy truskawek upuszczanych przez wilczki, Gdy uporamy się z falami porywaczy czeka nas bonusowy poziom w którym to mamy okazję powiększyć liczbę punktów i zdobyć dodatkowe życie. Następne etapy wyglądają podobnie lecz liczba przeciwników z poziomu na poziom systematycznie rośnie przez co rozgrywka staje się trudniejsza.

Od strony wizualnej pozycja prezentuje bardzo poprawny poziom wykonania jak na lata 80' , przygrywająca muzyka wydaje się odpowiednia do tego typu zabawy jaką prowadzimy w Pooyan. Rozgrywka ma dość prosty charakter przez co może trafić do szerokiego grona odbiorców.


Opis opracował: H.Solo