Raptor: Call of the Shadows (PC)

Raptor: Call of the Shadows (PC)

Raptor: Call of the Shadows
  • Premiery
  • Świat: 01.04.1994
  • Europa: Nie wydano
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Strzelanina
  • Liczba graczy: 1
  • Kontroler ruchu: Nie
  • Tryb 3D: Nie
  • Dystrybucja cyfrowa: Tak

Ocena społeczności

9.06 głosów
-

Ocena PPE.pl

-
Brak oceny

Raptor: Call of the Shadows to scrollowana strzelanina (tzw. shmup) stworzona przez Cygnus Studios oraz wydana pierwotnie w 1994 roku na PC przez Apogee Software. Później tytuł ukazał się również na urządzeniach przenośnych.

Jak to już przystało na ten gatunek gier, fabuła w tejże produkcji nie jest zbytnio skomplikowana. Wcielamy się w najemnika, którego zadaniem jest zniszczenie wrogich jednostek (zarówno tych w powietrzu, jak i na lądzie) za pomocą myśliwca. Do dyspozycji mamy trzy etapy (Bravo Sector, Tango Sector, Outer Regions) po dziewięć misji każdy. Pod koniec danego poziomu czeka nas walka z bossem w postaci olbrzymiego pojazdu.

Rozgrywka polega na sunięciu przed siebie i eliminowaniu wrogich jednostek. Za każdego pokonanego przeciwnika otrzymujemy pieniądze, dzięki których możemy kupić nowe bronie (np. rakiety) bądź dodatkowe umiejętności (np. osłona). Część z tych dobrodziejstw można też znaleźć podczas przechodzenia danego poziomu. Warto też tu wspomnieć o powolnej auto-regeneracji życia, która się aktywuje tylko wtedy, gdy nie strzelamy. Ta funkcja nie działa, gdy gramy na najwyższym poziomie trudności, czyli Elite.

Dodatkowym elementem gry Raptor jest możliwość powrotu do zakończonych już misji. Trzeba jednak pamiętać, że jak powtarzamy jakąś sekcję, to jej poziom trudności zostaje podwyższony. Jest tu również opcja zapisu gry, która jest zawsze dostępna po przejściu danego poziomu.

Oprawa audio-wizualna jak na swoje czasy robi całkiem niezłe wrażenie. Wygląd statków oraz całkiem przyjemna muzyka umila spędzony czas z tą produkcją. W 2010 roku pojawiła się wznowiona wersja Raptora, za którą odpowiada Mountain King Studios (dawniej Cygnus Studios) we współpracy z DotEmu. Różnica względem oryginału polega na lepszej grafice oraz możliwości ustawienia wyższej rozdzielczości (640x400, 960x600 bądź 1280x800). Oczywiście pierwotny layout również jest dostępny w tymże remake'u.

W 2015 roku na platformie Steam pojawiła się kolejna edycja Raptora, która bazuje na remake'u z 2010 roku. Jedynymi innowacjami tejże wersji są osiągnięcia oraz możliwość zapisu gry w chmurze.