Last Rebellion
622V

Last Rebellion

Last Rebellion
 • Wydawca: Nippon Ichi Software
 • Wersja językowa: Angielska Angielska
 • Premiery
 • Świat: 28.01.2010
 • Europa: 26.03.2010
 • Polska: Nie wydano
 • Gatunek: RPG
 • Liczba graczy: 1
 • Kontroler ruchu: Nie
 • Tryb 3D: Nie
 • od lat 12

Last Rebellion jest grą z gatunku RPG wydaną w 2010 r. na konsolę PlayStation 3. Za developing odpowiedzialne było studio Hit Maker, a dystrybucją zajmowały się kolejno firmy Nippon Ichi Software (Japonia), NIS America (Stany Zjednoczone) oraz Tecmo Koei (Europa).

Oś fabularna tytułu rozgrywa się w świecie zwanym Junovald, nad którym kontrolę sprawują dwa bóstwa: Meitilia i Formival. Meilitia jest boginią śmierci i zniszczenia, a jej moc przejawia się u dwóch rodzajów ludzi - Ostrzy (Blades) zdolnych niszczyć fizyczne powłoki oraz Pieczętujących (Sealers) zdolnych niszczyć dusze. Formival jest z kolei bogiem życia i stworzenia - dzięki niemu dusza każdej żywej istoty po śmierci zostaje wskrzeszona jako Belzed - potwór potężniejszy od swojego poprzedniego wcielenia. Do zabicia ich na dobre przydzielane są pary złożone z Ostrza, które niszczy je fizycznie, oraz Pieczętującego, które robi to samo z uwolnioną duszą stwora.

Głównymi bohaterami gry jest właśnie taka para niszczycieli. Przedstawicielem Ostrzy jest Nine Asfel - uważany za najlepszego w swoim fachu, którego rodzinne strony zostały 9 lat temu zrównane z ziemią w wyniku nagłej inwazji Belzedów. Towarzyszyć mu będzie Aisha Romandine z grupy Pieczętujących, której talent do niszczenia dusz naraził ją na ostracyzm ze strony jej własnego królestwa. Podczas gdy zastępy Czarnoksiężników, Nekromantów i Magików podtrzymują wokół królestwa Arzelide barierę chroniącą je przed kolejną inwazją, jego król zleca Nine'owi i Aishy odnalezienie stronnictwa masowo przywracającego do życia Belzedy i powstrzymanie go.

Podczas walki co turę możemy przeprowadzać serię ataków tylko jednym z dwójki bohaterów - każde z nich posiada inne atrybuty, które skuteczne będą przeciwko innemu typowi wroga. System celowania pozwala graczowi dobierać, na której z wielu części ciała wroga możemy skupić nasze razy, wywołując tym samym odpowiednie efekty - atakując ręce obniżymy jego siłę ataku, a wielokrotne uderzenia w nogi zredukują jego ruchliwość. Każdy rodzaj przeciwnika posiada w jednej ze swoich kończyn tzw. Rdzeń - jeżeli będziemy atakować kolejne części ciała w ustalonej kolejności, bez naruszania go, zadawane przez nas obrażenia będą stopniowo rosnąć. Jeżeli jednak natrafimy na Rdzeń - nasza tura gwałtownie dobiegnie końca. Kluczem do wygrywania starć jest atakowanie wszystkich partii ciała wroga w ustalonej kolejności, Rdzeń zostawiając na sam koniec.

Cechą wyróżniającą Last Rebellion od innych reprezentantów gatunku jest zdumiewająco niski czas gry - dojście oraz pokonanie ostatniego bossa zajmie graczom około 8 godzin, a zaliczenie wszystkich dodatkowych walk w sekcji post-game - kolejne dwie. Uwagę zwracają także podobizny występujących w grze postaci - nie bazują one ani na dwuwymiarowych sprite'ach, ani szkicach, a zamiast tego powstały poprzez malowanie farbami.

Nippon Ichi Software umieściło w Last Rebellion dwa typy przeciwników znane z innych serii gier studia - są to spotykane na arenie Another World Prinny (Disgaea) oraz Orange (Makai Kingdom).


Opis opracował: Daaku