Alone in the Dark (1992)
2197V

Alone in the Dark (1992)

Alone in the Dark (1992)
  • Producent: Infogrames
  • Wydawca: Infogrames
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 1992
  • Europa: 1992
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Horror
  • Liczba graczy: 1

Alone in the Dark to gra action-adventure wyprodukowana i wydana przez Infogrames. Tytuł ukazał się między innymi na komputerach osobistych i 3DO (była to jedyna wersja konsolowa). Alone in the Dark uchodzi za pierwszy trójwymiarowy survival-horror i grę która zainspirowała twórców takich serii jak Resident Evil czy Silent Hill.

Fabuła kręci się wokół rezydencji Derceto w Luizjanie, gdzie w 1924 Jeremy Hartwood, miejscowy znany artysta, popełnił samobójstwo. Dlaczego? Tego nie wie nikt. Policja szybko ukręca łeb sprawie, a opinia publiczna o wszystkim zapomina zajmując się na powrót własnymi sprawami. My wcielamy się tutaj w Edwarda Carnby’ego lub Emily Hartwood. Ten pierwszy to prywatny detektyw poszukujący zabytkowego pianina dla pewnego kolekcjonera antyków. Emily to z kolei rodzina denata. Ona także poszukuje pianina, ale dlatego, że wierzy, iż została w nim ukryta wiadomość wyjaśniająca przyczyny śmierci wuja.

 

Bohaterowie zostają uwięzieni w Derceto, które, jakżeby inaczej, jest nawiedzone. Zaczynamy na strychu, gdzie doszło do zgonu Hartwooda, a naszym zadaniem jest się z pełnego niebezpieczeństw domostwa wydostać. Na naszej drodze staną różne cudaki - począwszy od żywych trupów, a skończywszy na przerośniętych szczurach i robalach. Do samoobrony służą pieści i nogi, ale znaleźć możemy również bardziej przydatne do walki przedmioty. Co warto jednak dodać, nie każdego przeciwnika da się w AitD zabić.

 

W produkcji Infogrames nie brakuje zagadek. Mogą one polegać na odnalezieniu/użyciu jakiegoś przedmiotu lub przestawieniu obiektów. Do zarządzania znaleziskami służy inwentarz, w którym jednak nie mamy zbyt wiele miejsca. Regularnie musimy więc podejmować decyzje czy czegoś się pozbyć, czy nie. Po wyrzucone przedmioty można jednak wrócić.

 

Pierwsza odsłona Alone in the Dark, w odróżnieniu od następnych, wyróżniała się nieliniową strukturą. Po przejściu sekcji ze strychem i trzeciego piętra mieliśmy pewną swobodę wyboru odnośnie tego, jakie pomieszczenia zwiedzać i w jakiej kolejności.

Podobne gry