The Granstream Saga
1774V

The Granstream Saga

The Granstream Saga
  • Producent: Shade
  • Wydawca: ARC Entertainment
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 06.11.1997
  • Europa: 26.02.1999
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: RPG
  • Liczba graczy: 1

The Granstream Saga to japońska gra RPG wyprodukowana przez studio Shade i wydana w Europie przez ARC Entertainment na PlayStation. Tytuł, zdaniem niektórych, uchodzi za duchową kontynuację trylogii Soul Blazer (Soul Blazer/Illusion of Gaia/Terranigma) ze SNES-a.

Fabuła gry jest luźno powiązana z mangą Kros. Granstream Saga przenosi nas do świata, który sto lat wcześniej był miejscem wyniszczającym wojny między armiami duchów (Allied Spirit Army) i czarnoksiężników (Imperial Wizardry). Przez dłuższy czas utrzymywał się pat, ale ci drudzy postanowili użyć potężnej broni mającej w założeniach zniszczyć terytorium wroga. Dokonane przed nim pomiary okazały się jednak błędne. W efekcie niszczycielski atak zmienia oś obrotu planety, co powoduje serię kataklizmów, z potopem na pierwszym planie. Na szczęście czterem mędrcom udaje się wznieść w powietrze cztery kontynenty i w rękach potomności pozostawiają mechanizm, za pomocą którego uratowano ludzkość.

 

Sto lat po tym wydarzeniu zaczynają się jednak pojawiać problemy. Główny bohater, Eon, który, jak się rychło okazuje, jest potomkiem jednego z mędrców, musi odnaleźć jedyną osobę, która może zapobiec nadchodzącej wielkimi krokami katastrofie.

 

The Granstream Saga to pierwsza w pełni trójwymiarowa japońska gra RPG (w pełni, czyli bez pre-renderowanych teł). Rozgrywka przypomina wspomnianą na wstępie trylogię Soul Blazer. Wydarzenia śledzimy za sprawą kamery zawieszonej nad głową podopiecznego. Lwia część przygody polega na eksploracji dungeonów. Eon zmaga się z niebezpieczeństwami sam, a pojedynki toczą się w czasie rzeczywistym. Może on używać przeróżnych broni (w tym odpalać combosy) oraz zaklęć. Gra posiada system rozwoju, jednak nie przypomina on rozwiązań zaimplementowanych w wielu konkurencyjnych tytułach z tej samej epoki. Zamiast tego protagonista rozwija się po spełnieniu konkretnych fabularnych wytycznych.

 

Co warto dodać, gra działa w 60 klatkach na sekundę, co było (i jest) rzadko spotykane w jRPG.

Podobne gry