Dune 2000
2711V

Dune 2000

Dune 2000
  • Producent: Westwood Studios
  • Wydawca: Westwood Studios
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 1998
  • Europa: 1998
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Strategiczna
  • Liczba graczy: 1-2

Dune 2000 to strategia czasu rzeczywistego (tzw. RTS) wyprodukowana i wydana przez Westwood Studios na PC i PlayStation. Gra promowana była jako remake Dune II: Battle for Arrakis i przy jej tworzeniu brali udział twórcy bardzo popularnej w swoim czasie serii Command & Conquer.

Dune 2000 opowiada o rywalizacji trzech rodów (Atrydów, Harkonnenów i Ordos), które biorą udział w ‘wyzwaniu’ zorganizowanym przez cesarza Corrino. Jego celem jest wyprodukowanie jak największej ilości ‘przyprawy’, niezwykle cennego surowca w uniwersum Diuny. Ten, kto wygra zdobędzie całkowitą kontrolę nad tytułową planetą, a tym samym położy rękę na jej przebogatych złożach.

 

Do wyboru mamy trzy wspomniane frakcje, choć w uniwersum gry występują jeszcze niegrywalne ‘obozy’ - ród Corrino, Fremeni, najemnicy i miejscowi wojownicy. Każda strona konfliktu ma swoje wady i zalety. Ród Atrydów dobrze sobie radzi w powietrzu i posiada sojusze z tubylcami, Ordos specjalizuje się w partyzantce, ma do dyspozycji rozwiniętą technologię i współpracuje z najemnikami, natomiast Harkonnenowie są całkowicie pozbawieni człowieczeństwa i nie liczą się z życiem swoich oddziałów.

 

Gra hula na zmodyfikowanym silniku Command & Conquer. Tak jak w wielu innych RTS-ach, bitwę rozpoczynamy na mapie, którą w większości zakrywa “mgła wojny”. Wysyłając nasze jednostki w nowe jej rejony ‘mgła’ stopniowa się ulatnia. Kampanie sprowadzają się przeważnie do wydobywania surowca, czyli ‘przyprawy’, co pozwala nam zarabiać pieniądze, a te z kolei przeznaczać na rozbudowę armii - budowę nowych obiektów, tworzenie kolejnych jednostek itd. Dune 2000 wprowadza kilka nowości do formuły Dune II. Przede wszystkim w nowej wersji możemy kontrolować więcej niż jedną jednostkę jednocześnie, a także stawiać fundamenty, które sprawiają, że budynki są bardziej wytrzymałe.

 

Co warto dodać, tytuł poza głównym wątkiem fabularnym posiada także multiplayer dla dwóch osób. Wspomnieć też można, że w wersji na konsolę Sony gracze mogą używać do sterowania myszy.

Podobne gry