Final Fantasy IV (1991)
3059V

Final Fantasy IV (1991)

Final Fantasy IV (1991)
  • Producent: Square
  • Wydawca: Square
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 19.07.1991
  • Europa: Nie wydano
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: RPG
  • Liczba graczy: 1

Final Fantasy IV to japońska gra RPG wyprodukowana i wydana przez Square. Tytuł ukazał się na Super Nintendo, a następnie został przeniesiony na wiele innych sprzętów - między innymi PlayStation (jako część składanki), WonderSwan Color, Game Boy Advance, NDS (trójwymiarowy remake) i PSP (składanka zawierająca oryginał, kontynuację i dodatkowy epizod fabularny). “Czwórka” to pierwsza część serii w której pojawił się system ATB.

Akcja toczy się na planecie wokół której orbitują dwa księżyce - rzecz istotna z punktu widzenia fabuły. Głównym bohaterem jest Cecil Harvey, dowódca oddziału Red Wings, który otrzymuje zadanie wykradzenia kryształu wody z Mysidii. Po zrealizowaniu tego rozkazu zaczyna się w nim budzić jednak sprzeciw przeciwko działaniom króla. Informując go o swoich wątpliwościach zostaje zdegradowany i oddelegowany do wykonania podrzędnego zadania - dostarczenia pewnego pakunku do niedalekiej wioski. Incydent, jaki będzie tego rezultatem, stanie się prawdziwym początkiem jego przeprawy.

 

Final Fantasy IV pod względem rozgrywki to standardowy japoński RPG. Fabuła rozwija się liniowo, a naprzód popychamy ją odwiedzając kolejne lokacje - miasta, jaskinie, lasy itd. W pewnym momencie odwiedzimy nawet podziemia zamieszkane przez krasnoludy. Walki są losowe, przy czym w starciach uczestniczyć może maksymalnie pięć postaci - miało to miejsce po raz pierwszy i ostatni w historii serii. Każda z nich posiada unikalne dla siebie umiejętności.

 

Postacie uczestniczące w pojedynkach opisane są różnymi parametrami, które rosną wraz z postępami. Po wygranym starciu otrzymujemy punkty doświadczenia - uzbieranie odpowiedniej ich liczby pozwala wbić na wyższy poziom i zwiększyć tym samym potencjał bojowy. “Czwórka” to pierwsza część serii w której pojawił się system ATB, co oznacza, że częstotliwość tur zależna jest tu od konkretnego parametru. 

 

Wersja na GBA wydana po piętnastu latach doczekała się kilku dodatków względem pierwowzoru. Z jednej strony poprawiono nieco grafikę, a z drugiej dodano dwie dodatkowe lokacje z silniejszymi oponentami.

Podobne gry