Final Fantasy (NES)

Final Fantasy (NES)

Final Fantasy
  • Producent: Square
  • Wydawca: Square
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 17.12.1987
  • Europa: Nie wydano
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: RPG
  • Liczba graczy: 1

Ocena społeczności

7.738 głosów
-

Ocena PPE.pl

-
Brak oceny

Final Fantasy to japońska gra RPG wyprodukowana i wydana przez Square na Nintendo Entertainment System w 1987 roku. Tytuł był przenoszony także na inne platformy, często będąc częścią składanek. Według popularnej legendy, Final Fantasy miało być łabędzim śpiewem podupadającej firmy, ale sukces gry, który po latach wykreował jedną z najważniejszych marek w branży, uczynił ze Square kluczowego gracza na japońskim rynku.

Akcja dzieje się w świecie fantasy zamieszkanym przez różne rasy i istoty. Gracz przejmuje kontrolę nad grupą czterech bezimiennych bohaterów, których pierwszy zadaniem będzie odbicie księżniczki Sary z rąk złego rycerza Garlanda, a następnie uratowanie świata przed siłami ciemności. Brzmi to wszystko prosto i tak w rzeczywistości jest. Fabuła w pierwszej części FF jest generalnie szczątkowa i najważniejsze rzeczy dzieją się w niej głównie na początku i końcu przygody.

 

Final Fantasy to, obok Dragon Questa i Phantasy Star, jeden z protoplastów jRPG. Podczas przygody odwiedzamy rozmaite lokacje (miasta, lochy, góry, lasy, bagna, ruiny), które spaja mapa świata. Przeciwników nie spotykamy podczas eksploracji. Zamiast tego raz na jakiś czas przenosimy się na specjalnie wydzielony obszar, by stoczyć pojedynek. System walki jest turowy, a czynności jakie chcemy wykonać wybieramy z listy komend.

 

W grze pojawiają się profesje. Jeszcze przed rozpoczęciem przygody wybieramy je dla czwórki naszych podopiecznych i z tym wyborem zostajemy właściwie do końca (po drodze dochodzi tylko jeden upgrade). Klas jest sześć: Fighter, Thief, Black Belt (Monk), Red Mage, White Mage i Black Mage. Każda wyróżnia się innym zestawem umiejętności (magowie mają do dyspozycji czary, ale z drugiej strony są słabi fizycznie) a jej posiadacze używają innego ekwipunku, który można zdobyć w trakcie przygody (np. ze skrzynek ze skarbami) lub wydając zgromadzoną kasę w sklepach.

Tytuł doczekał się portów między innymi na GBA w składance Final Fantasy I & II: Dawn of Souls (nowe dungeony), PSOne (zremasterowana ścieżka dźwiękowa, sekwencje FMV), oraz PSP (udoskonalony dźwięk, wstawki filmowe, wyższa rozdzielczość). 

Podobne gry