SKLEP
Mario Bros.
2740V

Mario Bros.

Mario Bros.
  • Producent: Nintendo
  • Wydawca: Nintendo
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 09.09.1983
  • Europa: 01.09.1986
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Zręcznościowa
  • Liczba graczy: 1-2

Mario Bros. to gra zręcznościowa wyprodukowana przez Nintendo w 1983 roku. Tytuł pierwotnie ukazał się na automatach, potem trafiając również na inne sprzęty, w tym NES-a. Przy jego tworzeniu uczestniczyli Shigeru Miyamoto i Gunpei Yokoi - legendarni designerzy firmy z Kyoto.

Mario Bros. to jedna z pierwszych gier, w której pojawia się późniejsza maskotka Nintendo, czyli hydraulik Mario, oraz pierwsza, w której występuje Luigi - jego brat. Ich zadaniem jest zlikwidowanie potworów, które rozmnożyły się w nowojorskich kanałach.

 

Każda plansza składa się tu z platform i rur, z których wyłażą przeciwnicy. Cel jest taki, że należy ich zlikwidować. Mario (i ew. Luigi, jeśli gramy ze znajomym) potrafi biegać i skakać, choć podkreślić należy, że skok sam w sobie (w odróżnieniu od chociażby Super Mario Bros.) nie eliminuje przeszkadzajek - najpierw należy je bowiem ogłuszyć. Uczynić to możemy na dwa sposoby - albo uderzając je od spodu, albo waląc w blok z napisem POW. Ten ogłusza wszystkich przeciwników widocznych na ekranie, ale szkopuł tym, że możemy go użyć tylko trzy razy na jednej planszy.

 

Przeciwnicy oczywiście nie mają zamiaru na nas czekać. Jeśli nie zdołamy ich wykopać w odpowiednim czasie, wstaną na nogi i proces trzeba będzie powtórzyć. Na każdej planszy znajduje się konkretna ilość potworów, które należy wytrzebić. Ostatni z nich zawsze ma inny kolor i porusza się szybciej. Z czasem poziom trudności rośnie. Niektórzy przeciwnicy potrafią latać, inni wymagają większego wysiłku by ich ogłuszyć lub zostawiają na platformach lód, który utrudnia poruszanie. Pojawiają się również przeszkody - spadające sople lub wędrujące sobie w ten czy inny sposób ogniste kule.

 

Mario Bros., jak wspomnieliśmy na wstępie, pojawiło się na różnych platformach. Powodem tego był fakt, iż gra została wydana w czasach, kiedy Nintendo dopiero zaczynało na rynku konsol. Oprócz konwersji tytuł ten w późniejszych latach objawiał się także jako bonus, np. był dostępny w Animal Crossing lub w Super Mario 3D World na Wii U (jako Luigi Bros.).

Podobne gry
Miesięcznik PSX Extreme