Starwing
2085V

Starwing

Starwing
  • Producent: Nintendo
  • Wydawca: Nintendo
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 21.02.1993
  • Europa: 03.06.1993
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Strzelanina
  • Liczba graczy: 1

Starwing, pozą Europą znany jako Star Fox, to tzw. strzelanina na szynach, którą z myślą o SNES-ie wyprodukowało Nintendo. Była to pierwsza odsłona popularnej serii przedstawiającej przygody Foxa McClouda i jego kosmicznych najemników. Starwing to druga trójwymiarowa gra stworzona przez Nintendo - pierwszą był X z Game Boya.

Akcja dzieje się w systemie planetarnym Lylat zamieszkanym przez rozmaite antropomorficzne zwierzęta. Znajdują się w nim dwie planety reprezentujące dobro i zło - Corneria i Venom. Niejaki Andross, szalony naukowiec,ucieka na Venom by stamtąd wypowiedzieć wojnę i użyć do walki armii siejącej postrach jak Lylat długie i szerokie. Dowodzący armią Cornerii generał Pepper postanawia odeprzeć ofensywę supernowoczesnym Arwingiem, ale nie ma odpowiednio przeszkolonych pilotów. To powoduje, że zwraca się z prośbą o pomoc do Foxa McClouda i jego grupy elitarnych najemników.

Star Fox/Starwing to shooter na szynach będący rozwinięciem formuły klasycznych shmupów. Gracz wciela się tu w pilota wspomnianego Arwinga, za pomocą którego toczy boje z armią wroga. Produkcja Nintendo posiada szereg innowacyjnych rozwiązań dla tego typu strzelanek. Grający może wpłynąć na prędkość z jaką porusza się maszyna, zwalniając lub przyspieszając, co często pozwala lawirować między pociskami wystrzelonymi przez nieprzyjaciół. Po drugie, w przeciwieństwie do wielu shmupów z dawnych czasów, pojazd nie wybucha po zetknięciu z przeszkodą - najpierw musi on przyjąć pewną ilość obrażeń.

Najciekawsze są jednak inne aspekty rozgrywki. Gra pozwala w oryginalny sposób wybrać poziom trudności - mianowicie wybierając jedną z trzech dróg, którą podążą nasi podopieczni (pierwszy i ostatni poziom jest jednak zawsze ten sam). Starwing generalnie nie jest długi, ale to rozwiązanie zwiększa jego replayability.

Co więcej, podczas zmagań Foxowi towarzyszyć będą niekiedy jego towarzysze, jak Peppy Hare, Slippy Toad czy Falco Lombardi. Koledzy głównego bohatera mogą mu pomóc lub sami wymagać pomocy. Jeśli ich uratujemy, otrzymamy bonusową ilość punktów, jeśli nie - nie pojawią się już do końca gry (niezależnie od rezultatu pojedynki z bossami odbywają się jednak bez wsparcia innych).

Podobne gry