SKLEP
The Legend of Zelda
2618V

The Legend of Zelda

The Legend of Zelda
  • Producent: Nintendo
  • Wydawca: Nintendo
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 21.02.1986
  • Europa: 15.11.1987
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Przygodowa, Akcja
  • Liczba graczy: 1

The Legend of Zelda to gra action-adventure wyprodukowana i wydana przez Nintendo na konsolę Nintendo Entertainment System (NES) w 1986 roku. Była to pierwsza część serii, która po latach stała się jedną z najważniejszych marek w branży elektronicznej rozrywki. Przy jej produkcji maczali palce Shigeru Miyamoto i Takashi Tezuka. Zelda powszechnie uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych gier w historii.

Fabuła w grze jest pretekstem do podjęcia działań - o jej założeniach przypomina jedynie prolog i wzmianka w instrukcji. Akcja dzieje się w krainie Hyrule pogrążonej w chaosie po tym jak niejaki Ganon, książę ciemności, postanowił wykraść magiczny artefakt zwany Triforce of Power. By nie zdobył też Triforce of Wisdom księżniczka Zelda postanawia przedsięwziąć środki zaradcze - dzieli go na osiem części i umieszcza w ośmiu różnych lokacjach. Ganon wkrótce porywa Zelde, ale ta zdąży wysłać swoją służącą, Impe, by znalazła bohatera, który zaradzi kłopotom Hyrule. I przypadkowo znajduje - jest nim młody chłopak o imieniu Link.

 

W kwestii rozgrywki LoZ w innowacyjny sposób łączy elementy gier zręcznościowych, przygodowych i RPG. Gracz, kierując Linkiem, obserwuje wydarzenia z kamery umieszczonej nad miejscem akcji. Protagonista rozpoczyna swoją przygodę tylko z tarczą, ale już w pierwszym lochu (dostępnym zaraz po rozpoczęciu gry) zdobywa również miecz. Podróżując dalej po świecie napotyka różne osoby (kupców, mieszkańców miast itd.), które naprowadzają go wskazówkami na kolejne cele.

 

Celem jest odnalezienie ośmiu części Triforce of Wisdom, które ukryto w takiej samej ilości dungeonów. Aby się przez nie przebić, będziemy musieli rozwiązywać zagadki, unikać pułapek, walczyć z potworami, odkrywać tajemne przejścia i nie tylko. W razie jakichś kłopotów możemy zawitać do kupców, by uzupełnić zapasy. Nasz podopieczny, radząc sobie z kolejnymi wyzwaniami, zdobywa nowe użyteczne przedmioty (np. bumerang), które pozwalają mu radzić sobie z przeszkodami i niebezpieczeństwami. Gdy już uporamy się z ośmioma lochami, na końcu czeka ostatni, dziewiąty, tym razem wieńczący przygodę.

 

Po zaliczeniu głównego wątku otrzymujemy dostęp do jeszcze jednego wyzwania, którym jest Second Quest. Inne jest w nim rozmieszczenie przedmiotów, a przeciwnicy są silniejsi.

Podobne gry
Miesięcznik PSX Extreme