SKLEP
Blue Stinger
2044V

Blue Stinger

Blue Stinger
  • Premiery
  • Świat: 25.03.1999
  • Europa: 14.10.1999
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Przygodowa, Akcja, Horror
  • Liczba graczy: 1

Blue Stinger to gra typu survival-horror wyprodukowana przez studio Climax Graphics (oddział Climax Entertainment) i wydana w Europie przez Activision na Segę Dreamcast. Przy jej produkcji maczał palce hollywoodzki twórca filmowy Robert Short.

Minęło 65 milionów lat od uderzenia meteorytu, który na grubo przed nastaniem człowieka wytrzebił dinozaury. Jest rok 2000 a w pobliżu miejsca, gdzie spadł obiekt, czyli okolic półwyspu Jukatan, pojawia się wyspa, której ludzie nadają nazwę Dinosaur Planet. Pewna korporacja korzysta zresztą z tego faktu i rozpoczyna tam swoje badania. Głównym bohaterem gry jest Eliot Ballade, członek ESER (Emergency Sea Evacuation and Rescue), który właśnie spędza wakacje łowiąc ryby niedaleko Dinosaur Island. Pech jednak chce, że z nieba spada coś, co tworzy energetyczną barierę wokół wyspy, a Eliot, znajdując się w środku, nie może się z niej wydostać. Nie ma więc innego wyjścia jak tylko rozwiązać zagadkę incydentu, w którego epicentrum miał wątpliwe szczęście być.

 

W Blue Stinger akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Co ciekawe, w wersji zachodniej twórcy zmienili pracę kamery. W japońskiej była ona statyczna, natomiast w amerykańskiej i europejskiej ustawiała się za plecami naszego podopiecznego. Oba rozwiązania były kontrowersyjne i oba posiadały swoich zwolenników i przeciwników.

 

W swoim czasie Blue Stinger wyróżniał się grafiką - wszystkie elementy otoczenia były w nim bowiem trójwymiarowe, co w momencie premiery, czyli w 1999 roku, było dla branży niecodziennym zjawiskiem.

 

Pod względem rozgrywki tytuł Climax przypomina serię Resident Evil. Gracz wchodzi w buty wspomnianego Eliota, albo Dogsa Bowera, kumpla z oddziału. Do dyspozycji mają oni niemałą ilość broni (miecze, wyrzutnie rakiet, strzelby, kusze itd.), ale często bywa, że należy je sobie kupić. W przeciwieństwie jednak do sztandarowej serii Capcomu, tutaj da się walczyć także przy użyciu piąch.

 

Istotne są również zagadki, których w Blue Stinger jest sporo. Tu znowu się zresztą kłania Resident Evil, bowiem w grze Climax niektóre łamigłówki nie mają zbyt dużo sensu, ale wcale nie odbiera to radochy z grania - wręcz przeciwnie.

 

Na naszej drodze spotkamy rozmaite maszkary. Ich projekty stworzył wspomniany na wstępie Robert Short, który w swoim CV może się pochwalić pracą w Hollywood. Straszydła są najróżniejsze - zmutowany krab używający samochodu jako pancerza, dinozauropodobna kreatura obklejona plakatami filmowymi (walka odbywa się w kinie) i wiele więcej.

 

Napięcia podczas rozgrywki dodaje system związany z regeneracją zdrowia. Przedmioty służące w tym celu możemy kupić w automatach, ale należy mieć na względzie, że ich działanie objawia się dopiero po krótkim czasie. Postać musi je też najpierw skonsumować, więc najlepiej używać medykamentów gdy nic nam nie grozi.

Podobne gry
Miesięcznik PSX Extreme