SKLEP
Banjo-Tooie
2980V

Banjo-Tooie

Banjo-Tooie
  • Producent: Rare
  • Wydawca: Nintendo
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 20.11.2000
  • Europa: 12.04.2001
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Platformowa
  • Liczba graczy: 1-4

Banjo-Tooie to trójwymiarowa platformówka wyprodukowana przez brytyjskie studio Rare na Nintendo 64. Gra była bezpośrednią kontynuacją wydanego dwa lata wcześniej Banjo-Kazooie, gry, która w momencie premiery uchodziła za jedną z najlepszych platformówek wszech czasów.

Wydarzenia przedstawione w Banjo-Tooie rozgrywają się dwa lata po tych, których świadkami byliśmy w pierwowzorze. Gruntilda przegrała tracąc wówczas swoją dawną postać, ale wciąż nie jest nią na tyle źle, żeby nie przedsięwzięła zemsty. Pomogą jej dwie siostry, które chcą wyssać życie ze świata, by pokonana wiedźma wróciła do poprzedniej formy.

 

Podobnie jak pierwowzór, Banjo-Tooie wrzuca nas do w pełni trójwymiarowego świata. Kolekcjonowanie różnych przedmiotów wciąż ma tu zasadnicze znaczenie. Wracają chociażby "jiggies" odblokowujące dostęp do nowych miejscówek. Nowe regiony stają przed nami otworem, jeśli uzbieramy odpowiednią ilość puzzli i weźmiemy udział w minigrze polegającej na ich ułożeniu.

 

Wracają też nutki, ale teraz mają one inne zadanie - dzięki nim wyuczamy się nowych umiejętności u sierżanta Jamjarsa. A tych jest tu naprawdę sporo. Do grywalnych postaci, którymi ponownie są Banjo i Kazooie (teraz mogą się rozdzielać), dołącza znany z “jedynki” szaman Mumbo Jumbo. Nie oznacza to jednak, że przepadła możliwość transformacji w inne stworzenia - przeciwnie, teraz odpowiada za nią Humba Wumba, rywalka Mumbo.

 

Warto wspomnieć też o zmianie bardziej technicznej. Świat gry w Banjo-Tooie sprawia teraz wrażenia bardziej koherentnej całości. Poszczególne miejscówki są ze sobą połączone, natomiast w oryginale do kolejnych poziomów przeskakiwaliśmy w jaskini Gruntildy. Z tego powodu ułatwiono też podróżowanie - pomocą służy bowiem pociąg Chuffie przewożący naszych podopiecznych z jednego regionu do drugiego.

 

Co ciekawe, zmagania z Gruntildą i jej siostrami to niejedyna atrakcja Banjo-Tooie. Twórcy zaimplementowali też multiplayer dla maksymalnie czterech graczy, w którym do wyboru mamy kilka ciekawych, znacząco się od siebie różniących minigier.

Podobne gry
Miesięcznik PSX Extreme