Donkey Kong 64
3334V

Donkey Kong 64

Donkey Kong 64
  • Producent: Rare
  • Wydawca: Nintendo
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 24.11.1999
  • Europa: 06.12.1999
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Platformowa
  • Liczba graczy: 1-4

Donkey Kong 64 to trójwymiarowa platformówka wyprodukowana przez Rare na Nintendo 64. Gra uchodzi za następcę serii Donkey Kong Country, której trzy części pojawiły się jeszcze na SNES-ie. Tytuł do działania wymaga Expansion Paka, przystawki dwukrotnie zwiększającej pamięć RAM konsoli.

Fabuła nie jest skomplikowana, choć na braki Donkey Konga spadnie mnóstwo odpowiedzialnych zadań. Nie tylko będzie on musiał powstrzymać K. Roola przed zniszczeniem jego wyspy laserem Blast-O-Matic, ale także uratować znajomych, odzyskać swoją kiść złotych bananów i stawić czoło armii Kremlingów.

 

Donkey Kong 64 nie jest scrollowanym platformerem jak trylogia DK Country, tutaj biegamy po w pełni trójwymiarowych lokacjach. Podczas przygody kierujemy poczynaniami pięciu postaci (cztery musimy jednak uprzednio odblokować), z czego każda posiada zestaw unikalnych umiejętności (nowych może się jeszcze wyuczyć u Cranky Konga). Na każdym poziomie znajduje się pięciu bossów, których musi pokonać konkretny małpiszon. Także niektóre przedmioty, jak banany czy monety, oznaczone jednym z pięciu kolorów, może zebrać tylko konkretna postać.

 

Celem nadrzędnym jest znalezienie pięciu złotych bananów, które odblokowują dostęp do kolejnych miejscówek. Poszczególne plansze pełne są też zwykłych różnokolorowych owoców (sto na każdą postać) bez których nie możemy stoczyć walki z bossem, a co z tym idzie - nie otworzyć nowych podwojów.

 

Małpiszony zbierają też monety posiadające praktyczne zastosowanie - możemy dzięki nim kupować nowe przedmioty, np. pukawki dla Funky Konga albo instrumenty muzyczne dla Candy Kong.

 

Jak w wielu platformówkach, nasi podopieczni potrafią pływać, wspinać się, skakać i robić tym podobne rzeczy. Na każdym poziomie musimy zrealizować jakąś konkretną wytyczną, np. odnaleźć złote banany lub inny przedmiot. Gra posiada również tryb multiplayer dla czterech osób, gdzie dostępnych jest sześć wariantów rozgrywki. Oprócz pięciu znanych z singla postaci pojawia się tu również szósta, Krusha.

 

O czym warto wspomnieć, muzyki do Donkey Kong 64 nie napisał David Wise, kompozytor trylogii DK Country i Diddy Kong Racing. Jego rolę przejął tu Grant Kirkhope.

Podobne gry