Ape Escape (PSone)

Ape Escape (PSone)

Ape Escape
  • Producent: Japan Studio
  • Wydawca: Sony Computer Entertainment
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 31.05.1999
  • Europa: 02.07.1999
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Platformowa
  • Liczba graczy: 1

Ocena społeczności

8.085 głosów
-

Ocena PPE.pl

-
Brak oceny

Ape Escape jest trójwymiarową platformówką wyprodukowaną przez należące do Sony Computer Entertainment Japan Studio. Gra ukazała się na PlayStation w 1999 roku. Głównym zadaniem gracza było w niej schwytanie małp siejących zamęt na przestrzeni wieków. Tytuł jako pierwszy wymagał do działania kontrolera Dual Shock.

Historia opowiada o małpie imieniem Specter, która z atrakcji parku rozrywki staje się knującym niecne plany szwarccharakterem. A to wszystkie dzięki specjalnemu hełmowi podnoszącemu zdolności intelektualne. Pomysły Spectera sięgają daleko - ma on zamiar użyć wehikułu czasu, by wykopać z kart historii ludzkość i założyć małpią cywilizację. Problem tylko w tym, że pasażerem na gapę tej podróży staje się 10-letni Spike. Teraz to na jego wątłych barkach spoczywa odpowiedzialność za los całego świata.

 

Rozgrywka w Ape Escape opiera się na użyciu rozmaitych gadżetów za pomocą prawej gałki pada. Na początku mamy do dyspozycji sieć i pałkę żywo przypominającą miecz świetlny. Możemy nią ogłuszać lub wykosić na dobre zwykłych przeciwników. W dalszej części położymy łapy także na innych przedmiotach. Pozwolą nam one łapać pływające małpy, wyżej skakać, rozwijać większe prędkości lub dostawać się w niedostępne normalne miejsca. W przypadku każdego z nich najpierw będziemy jednak musieli zaliczyć tutorial. Czasami gra zmusi nas też do powrotu do wcześniej zaliczonych poziomów, by wykorzystać nowe zabawki.

 

Każda napotkana małpa posiada hełm, który informuje nas o jej samopoczuciu. Jeśli świeci się na niebiesko, oznacza to, że małpa jest spokojna. Żółty powiadamia, że wyczuwa niebezpieczeństwo, ale nie wie dokładnie gdzie znajduje się Spike. Czerwony kolor zaświeci się, jeśli odkryje jego położenie, tak że warto w miarę możliwości próbować się skradać. Oczywiście niektóre małpy będą stawiać zacięty opór, a nie tylko uciekać. Dostęp do kolejnych poziomów (opartych na różnych motywach historycznych) otwiera się po złapaniu odpowiedniej ich liczby. Co jednak warto dodać, gracz będzie mógł sobie zrobić wolne od polowań i wziąć udział w minigrach (m.in. boks, narty) odblokowywanych dzięki zdobytym monetom Spectera.

 

Ape Escape to jeden z klasyków gatunku epoki PlayStation. Gra była chwalona w swoim czasie za innowacyjne sterowanie i świetny gameplay. Tytuł Japan Studio doczekał się remake’u pt. Ape Escape P (PSP).

Podobne gry