Super Smash Bros. (2014)
66534V

Super Smash Bros. (2014)

Super Smash Bros. (2014)
 • Premiery
 • Świat: 21.11.2014
 • Europa: 28.11.2014
 • Polska: 2014
 • Gatunek: Bijatyka
 • Liczba graczy: 1-4
 • od lat 12
 • online
 • przemoc

Super Smash Bros. for 3DS/Wii U to czwarta odsłona popularnej bijatyki z udziałem postaci z uniwersów gier Nintendo (i nie tylko z nich). Tytuł ukazał się w dwóch niemało różniących się od siebie wersjach, za jego produkcję odpowiadało studio Sora wespół z Bandai Namco.

Super Smash Bros. jest dość specyficzną mordoklepą, bowiem nie chodzi w niej o to, by pozbawić oponenta paska energii. Zamiast tego musimy go wyrzucić z planszy. Żeby to zrobić, należy go obijać. Im więcej obrażeń, tym większy procent, a im większy procent - tym bardziej będzie on ‘odlatywał’ przy każdym uderzeniu. Każda z postaci dostępnych w grze posiada zestaw unikalnych dla siebie umiejętności, w tym specjalne ataki typu Final Smash czy możliwość wezwania na pole bitwy pomocników.

Nowością w czwartej części serii jest opcja pozwalająca kustomizować podopiecznych (także tych będących Mii), dzięki czemu możemy wpływać na wachlarz ich umiejętności. Gra jest jedną z pierwszych, które korzystały z figurek Amiibo pozwalających zapisywać dane dotyczące postaci i następnie -- jako trener -- wystawiać je do walki przy różnych okazjach (w takich przypadkach kieruje nimi AI).

Gra posiada lokalny i sieciowy tryb multiplayer. W tym drugim przypadku możemy rywalizować ze znajomymi bądź obcymi, co ma wpływ na dostępne opcje. Rozgrywkę ze znajomymi można dopasować według własnego widzimisię, natomiast pojedynki z nieznajomymi opierają się na dwóch wariantach: For Fun i For Glory. W For Fun plansze i przedmioty występują losowo, w For Glory natomiast są dostępne tylko w wersji Omega (z jedną platformą, bez przeszkód, bez przedmiotów). Ani tu, ani tam nie można korzystać z modyfikowanych postaci. Poza tym SSB oferuje również rankingi oraz tryb widza.

Obie wersje gry różnią się w mniej lub bardziej istotnych aspektach. Przede wszystkim inne są plansze i styl graficzny (cel-shading na 3DS-ie). Przenośniak Nintendo posiada dwa unikalne tryby - Smash Run oferujący wyzwanie w stylu klasycznych dwuwymiarowych platformerów, podczas których unikamy przeszkód i zmagamy się z przeszkadzajkami, a po wszystkim rozgrywamy pojedynek na pewnych zasadach, oraz StreetSmash korzystający z funkcji StreetPass, gdzie rzecz polega na tym, by zbić innych z areny. Na Wii U dochodzą trzy nieobecne na 3DS-ie tryby i multiplayer dla maksymalnie ośmiu osób (dostępny jednak tylko w wybranych przypadkach). Są to Smash Tour (gra planszowa), Special Orders (wyzwania) i Event (także wyzwania ale dla dwóch graczy).

Recenzje
 • 9.5
  Młyn na małym ekranie Kolejna znana seria ze świata Nintendo, doczekała się w końcu swojej kontynuacji na małym ekranie...
 • 8.0
  Kopiąc dupę Marianowi... Super Smash Bros for 3DS jest bez dwóch zdań jedną z najważniejszych części w serii, dlaczego?...

Podobne gry