Xenogears (PSone)

Xenogears (PSone)

Xenogears
  • Premiery
  • Świat: 11.02.1998
  • Europa: Nie wydano
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: RPG
  • Liczba graczy: 1

Ocena społeczności

9.1134 głosów
-

Ocena PPE.pl

-
Brak oceny

Xenogears jest japońską grą RPG wyprodukowaną i wydaną przez Squaresoft w 1998 roku na PlayStation. Tytuł ten był w założeniach częścią większej historii, której jednak nie udało się zrealizować.

Akcja rozpoczyna się na kontynencie Ignas, gdzie od setek lat wojnę prowadzą ze sobą dwa państwa: Aveh i Kislev. Trzecią, stojącą jednak nieco na uboczu konfliktu siłą jest kościelna organizacja Ethos, która pod pozorem dbania o dziedzictwo kulturowe wydobywa spod ziemi zdobycze minionych cywilizacji, wśród których znajdują się zwłaszcza mechy zwane “gears”.

 

Fabuła gry rozpoczyna się w Lahan, wiosce leżącej na rubieżach Ignas, gdzie spokojne życie wiedzie od pewnego czasu trapiony amnezją 18-letni Fei Fong Wong. Sielankowy żywot Feia kończy się, gdy wioskę atakuje oddział mechów, który w następstwie wydarzeń masakruje mieszkańców. Kierowany przez niewytłumaczalną siłę bohater stawia im opór, pilotując odnalezionego geara, jednak to nie przekonuje ocalałych z pogromu, uważających go za praprzyczynę wszelkich nieszczęść.

 

Dlaczego armia zaatakowała wioskę na końcu świata? Kim jest Fei? Kiedy nauczył się pilotować mecha? Na te pytania odpowie historia opowiedziana z bezprecedensowym rozmachem, w której obok siebie spotkają się między innymi koncepcje Nietzschego, Freuda i Junga.

 

W kwestii gameplayu Xenogears przypomina ówczesne tytuły z serii Final Fantasy. System walki opiera się na ATB, pasku, który odmierza czas do rozpoczęcia tury danej postaci. Swoistym novum jest jednak podział rozgrywki na zwyczajne starcia i starcia mechów. Generalnie w ich trakcie możemy odpalać ataki fizyczne o różnej sile (trzy rodzaje, jak w Chrono Cross) oraz używać specjalnych technik zwanych Deathblows, których uczymy się stosując rozmaite kombinacje ciosów. W przypadku mechów dochodzi do tego kwestia paliwa (przepadającego z każdą czynnością) i niemożność przywrócenia znokautowanych postaci w trakcie pojedynków. W Xenogears bohaterowie zdobywają poziomy doświadczenia, jednak mają one o wiele mniejsze znaczenie gdy walczymy w kokpitach gearów (te rozwijamy kupując po prostu nowe części). 

 

Xenogears uznawane jest po dziś dzień za jednego z najwybitniejszych reprezentantów swojego gatunku, mimo krytyki niektórych pod adresem zbyt długich dialogów i niedokończonej drugiej płyty, co objawiało się przez ewidentnie wycięte fragmenty gameplayu. Gra, jak mogliśmy się dowiedzieć po napisach końcowych, była jedną z sześciu części o wiele większej historii rozgrywającej się na przestrzeni ponad dziesięciu tysięcy lat. Niewystarczająco dobra sprzedaż pogrzebała plany wydania kontynuacji, co spowodowało odejście ze Square kilkudziesięciu osób zaangażowanych w produkcję i założenie w październiku 1999 roku studia Monolith Soft.

Podobne gry