Star Fox 64 3D
4059V

Star Fox 64 3D

Star Fox 64 3D
 • Producent: Nintendo
 • Wydawca: Nintendo
 • Wersja językowa: Angielska Angielska
 • Premiery
 • Świat: 14.07.2011
 • Europa: 09.09.2011
 • Polska: Nie wydano
 • Gatunek: Strzelanina
 • Liczba graczy: 1-4
 • od lat 7
 • przemoc

Star Fox 64 3D to remake strzelaniny kosmicznej z Nintendo 64. Gra została wydana na 3DS-a, a za przeniesienie jej na handhelda odpowiada Nintendo EAD do spółki z Q-Games.

Choć akcja Star Foxa 64 3D ukazana jest w 3D, gra należy do tego samego, klasycznego gatunku strzelanek kosmicznych, co chociażby R-Type, w których przebieg wydarzeń jest z góry ustalony. Możemy swobodnie manewrować pilotowanym stateczkiem, przelatując przez ogromne bramy, lawirując pomiędzy meteorami, czy też unikać walących się budowli, ale zakres ruchów ograniczony jest przez z góry wyznaczoną ścieżkę, z której nie da się zboczyć. W kilku miejscach odstąpiono od tej reguły - wówczas zamiast podążać przed siebie, krążymy po niewielkich arenach, bawiąc się w kotka i myszkę z oponentami. Nie zawsze też zasiadamy za sterami latającego Arwinga - w paru planszach Fox McCloud wraz z towarzyszącą mu antropomorficzną eskadrą przesiada się do mknącego po pustynnej lokacji czołgu lub wyposażonej w torpedy, sunącej przez mroczne głębiny łodzi podwodnej.

 

Leveli jest łącznie 16, przy czym droga do finałowego bossa prowadzi przez 7 z nich - aby uzyskać dostęp do trudniejszej ścieżki, musimy wykonać w każdej misji konkretne zadanie, np. przelecieć przez wszystkie bramy lub zaliczyć co najmniej 100 trafień. Dotarcie do napisów końcowych trwa raptem 3-4 kwadranse, ale Star Fox 64 3D to gra, którą przechodzić można (i trzeba) wielokrotnie, w dodatku po kilku podejściach frajda z zabawy jest większa. Żywotność wynika ze świetnie zaprojektowanych plansz, kilku dostępnych ścieżek i czekających na zdobycie medali (zebranie wszystkich jest premiowane). Tradycyjna, arcade'owa formuła sprawia, że tytuł dobrze zniósł próbę czasu, choć jego pierwowzór ukazał się 14 lat temu. W remake'u podrasowano oprawę - wszystkie modele i tekstury stworzono od podstaw, jednocześnie zachowując klimat oryginału.

 

Muzyka również została odświeżona - tym razem nie są to MID-y, lecz znakomicie budujące atmosferę orkiestrowe kompozycje, przywodzące na myśl najlepsze filmy S-F. Autorzy zdecydowali się na ponowne nagranie dialogów wygłaszanych przez Foxa i jego ferajnę. W sesji wzięli udział ci sami aktorzy i choć słychać, że się postarzeli, wywiązali się oni z zadania równie dobrze, co kilkanaście lat temu. Star Fox 64 3D nie jest bezmyślną strzelanką - gra posiada fabułę, a wczucie się w klimat ułatwiają m.in. okrzyki pozostałych członków załogi: królika Peppy'ego (weteran, walczył u boku zaginionego ojca bohatera), żaby imieniem Slippy (uzdolniony mechanik) i sokoła Falco (były członek gangu). Multiplayer (wyłącznie w trybie lokalnym, za to wymagający tylko jednej kopii gry) w nowej wersji Star Foxa 64 różni się od znanego z N64. Do dyspozycji mamy kilka aren i trzy atrakcyjne tryby, a także możliwość włączenia power-upów, dzięki którym zabawa staje się równie nieprzewidywalna, co potyczki w Mario Kart. Dostosowano również sterowanie. Manewrowanie pojazdem za pomocą analoga jest wygodne i precyzyjne, a jednocześnie możemy aktywować żyroskop, co pozwala na sterowanie wyłącznie za pomocą ruchu.

Podobne gry