Donkey Kong Country (SNES)

Donkey Kong Country (SNES)

Donkey Kong Country
  • Producent: Rare
  • Wydawca: Nintendo
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 21.11.1994
  • Europa: 24.11.1994
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Platformowa
  • Liczba graczy: 1-2

Ocena społeczności

9.032 głosów
-

Ocena PPE.pl

-
Brak oceny

Donkey Kong Country to side-scrollowana platformówka wyprodukowana przez brytyjskie studio Rare na konsolę Super Nintendo. Tytuł otrzymywał w swoim czasie bardzo wysokie noty i stał się drugą najlepiej sprzedającą się grą na SNES-ie. DKC to jedna z pierwszych produkcji w branży elektronicznej rozrywki, która używała pre-renderowanych teł.

W produkcji Rare wcielamy się w Donkey Konga, który razem ze swoim siostrzeńcem, Diddy Kongiem, próbuje odbić zapas bananów skradzionych przez króla K. Roola i jego armię Kremlingów.

 

DKC, pomimo pewnych innowacyjnych rozwiązań technicznych, jest standardowym dwuwymiarowym platformerem. Na przejście czeka tu czterdzieści leveli, do których dostęp mamy z poziomu mapy ‘świata’ (ten składa się z wysepek, każdą wieńczy starcie z bossem). Oczywiście szarżę w prawo urozmaicają różne atrakcje - wystrzeliwanie się z beczek, jeżdżenia kopalnianym wagonikiem, przeskakiwania z liany na lianę, pływanie itd. Życie tracimy tu po zetknięciu się z przeciwnikiem lub po zaliczeniu gleby - a przegrywać będziemy często, bo gra posiada naprawdę wymagający stopień trudności. Przeszkadzajki możemy eliminować na kilka sposobów - skacząc im na głowę, turlając się lub waląc o ziemię (umiejętność zarezerwowana tylko dla Donkey Konga). Zdarzają się jednak też momenty, gdy to nie wystarcza. W takim przypadku przydają się zwykle zdolności jakiegoś zwierzaka (nosorożca, strusia, miecznika), którego da się niekiedy wykorzystać do przemierzania kolejnych etapów, lub ciskanie beczkami.

 

W grze znajdziemy różne znajdźki. Są to oczywiście banany, ale też balony z bonusowymi życiami, żetony z podobiznami zwierząt bądź literki układające się w słowo “Kong”. Na różnych poziomach dostępne są również ukryte etapy, do których dostęp uzyskujemy chociażby z pomocą wspomnianych zwierzaków (np. nosorożec jest w stanie rozbić mur blokujący wejście do takiej sekcji).

 

DKC posiada tryb multiplayer dla dwóch osób. Konkretnie składają się nań dwa warianty. Contest to rywalizacja - jeden gracz kontroluje poczynaniami dwóch małpiszonów i jego zadaniem jest przejść poziom szybciej od znajomego. Team to z kolei kooperacja. Jedna osoba kieruje jedną małpą, druga drugą, z tym, że jeden gracz nie ma wpływu na wydarzenia na ekranie dopóki jego znajomy nie przegra lub nie przełączy się między postaciami.

Podobne gry