The Golden Compass
1844V

The Golden Compass

The Golden Compass
  • Premiery
  • Świat: 30.11.2007
  • Europa: 30.11.2007
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Przygodowa, Akcja
  • Liczba graczy: 1
  • od lat 12
  • przemoc

The Golden Compass to gra action-adventure wyprodukowana przez studio Shiny Entertainment i wydana przez Segę. Tytuł ukazał się na komputerach oraz na konsolach PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation Portable, Xbox 360, Wii oraz NDS (za tę ostatnią wersję odpowiadało A2M). Gra powstała na podstawie filmu “Złoty kompas”, a ten był z kolei adaptacją książki “Mroczne materie: Zorza północna” Philipa Pullmana.

Akcja gry i filmu rozgrywa się w alternatywnym wobec naszego świecie, w którym, między innymi, ludzkie dusze przyjmują postać nieodłącznemu człowiekowi zwierzęcia, tak zwanego dajmona. Główną bohaterką jest 12-letnia osierocona Lyra Belacqua zamieszkująca w znajdującym się w Oksfordzie kolegium Jordana. Historia Lyry nabiera rozpędu gdy jej najlepszy przyjaciel Roger zostaje porwany przez złych Gobblerów, a wujek, lord Asriel, zostaje uwięziony po odkryciu cząsteczek tak zwanego Pyłu, co bardzo nie podoba się Magistratowi, czyli rządzącej światem teokracji.

The Golden Compass to gra action-adventure, w której walczymy, omijamy przeszkody oraz rozwiązujemy łamigłówki. Standardowo kierujemy Lyrą, która, co ciekawe nie potrafi walczyć. Gdy trafia na przeciwnika, musi się ukrywać, a gdy sytuacja robi się niebezpieczna może skorzystać z przedmiotów pozwalających jej uciec. Nie ma ona również tradycyjnego wskaźnika zdrowia - zamiast tego jest wskaźnik odwagi przydający się także przy zmaganiach z zagadkami. Głównej bohaterce towarzyszy jednak jej dajmon Pan potrafiący zmieniać formę i przemieniać się w różne zwierzęta. Jest to gronostaj potrafiący zbierać ukryte informacje, leniwiec huśtający się w miejscach do tego przeznaczonych, potrafiący szybować jastrząb oraz wspinający się żbik. Pomiędzy formami można się swobodnie przełączać, czego wymagają niektóre bardziej wymyślne przeszkody. Drugim towarzyszem jest natomiast Iorek Byrnison, wielki niedźwiedź polarny sprawdzający się najlepiej w walce.

Na uwagę zasługuje tytułowy złoty kompas, tutejszy Alethiometer. Urządzenie to pozwala znaleźć odpowiedź na dowolne pytanie. Posiada ono trzy igły - trzy do postawienia pytania, czwarte do odpowiedzi. Aby uzyskać odpowiedź, bierzemy udział w minigierce polegającej na dopasowywaniu symboli.

Gra posiada multiplayer dla dwóch, lecz jest on dostępny tylko dla posiadaczy wersji z NDS-a.

Podobne gry