Football Manager 2019
537V

Football Manager 2019

Football Manager 2019
 • Producent: Sports Interactive
 • Wydawca: SEGA
 • Polski dystrybutor: Cenega
 • Wersja językowa: Polska Napisy
 • Premiery
 • Świat: 02.11.2018
 • Europa: 02.11.2018
 • Polska: 02.11.2018
 • Gatunek: Sportowa, Strategiczna
 • Kontroler ruchu: Nie
 • Tryb 3D: Nie
 • od lat 3

Football Manager 2019 to gra sportowo-strategiczna traktująca zarządzaniem klubem piłkarskim. Za jej produkcję odpowiadało studio Sports Interactive, a za wydanie Sega. Tytuł ukazał się tylko na komputerach osobistych.

Football Manager 2019 to gra sportowa z zacięciem strategicznym, w której naszym zadaniem jest poprowadzenie jednego z tysięcy dostępnych klubów w jednej z dziesiątek lig z całego świata. Transfery, trening, taktyka, konferencje prasowe, rozmowy z piłkarzami - to nasz chleb powszedni. Sam tytuł oferuje w tym roku znany zestaw trybów z lat poprzednich. Czeka na nas Kariera (główne mięsko), rozgrywki online (w tym Turniej Gwiazd i Kariera Online) i opcja założenia własnego klubu w ramach dostępnych rozgrywek (możemy np. przejąć Arsenal, zmienić jego nazwę, wymienić zawodników i rywalizować z resztą prawdziwych drużyn).

Trening w FM 2019 przebudowano znacznie - wprowadzono przejrzysty system podziału na 3 sesje treningowe każdego dnia, oddano nam do dyspozycji blisko 50 ćwiczeń zebranych w 10 grupach, dodano ocenę obrazującą zaangażowanie zawodnika na treningu (teraz wyraźnie widać, że często na treningach słabo wypadają piłkarze, którzy są z nami skłóceni, bo np. nie zgłosiliśmy ich do rozgrywek), wyraźnie pokazano, które ćwiczenia wpływają na jakie atrybuty czy np. ryzyko kontuzji. Na pierwszy rzut oka liczba opcji wciąż przytłacza (bo doszedł też m.in. trening mentorski, który pozwala ustawić nam małą grupę piłkarzy, w której bardziej doświadczony kolega uczy młodzików), ale z czasem jesteśmy w stanie szybko zrozumieć konkretne zależności i w efekcie całość wydaje się sensownie przemyślana. W tym kontekście warto zaznaczyć, że względem poprzedników poprawiono interfejs graficzny, dzięki czemu łatwiej nam ogarnąć mnogość opcji.

Również inny z kluczowych elementów wirtualnych menedżerskich bojów przeszedł metamorfozę. Taktyka wydaje się teraz jeszcze bardziej przystępna do opanowania niż kiedykolwiek. Tworząc nowe ustawienie, możemy skorzystać z kilku znanych schematów (m.in. tiki-taka, gra z kontry, catenaccio czy... zaparkowany autobus) lub stworzyć coś zupełnie od zera. W obu przypadkach ustawiamy zespół w zależności od trzech sytuacji na boisku: gdy jesteśmy w posiadaniu piłki, w fazie przejściowej i gdy jesteśmy bez piłki (tu znowu miałem lekkie deja vu, bo w czasach Championship Managera znane były ekrany taktyczne With Ball i Without Ball). Na ekranie taktyki mamy podgląd na wiele danych, które pokazują np., jak dany zawodnik czuje się na pozycji, w których sektorach boiska możemy mieć problemy lub jak dobrze współpracują ze sobą konkretni piłkarze.

Jeśli chodzi o same mecze, warto przypomnieć, że w FM-ie nie gramy na boisku, nie kierujemy piłkarzami, jesteśmy tylko (albo aż) trenerem, który decyduje o mnóstwie aspektów - ustawienie, zmiany, rozmowy motywacyjne itd. Zmiany (udoskonalenia) zaszły w stylu prezentacji, czego dowodem jest chociażby kilkaset nowych animacji. Lepiej wyszkoleni technicznie zawodnicy potrafią przyjąć piłkę ze zwodem, szybkość jest lepiej odwzorowana, a założenia taktyczne dobrze zobrazowane.

Recenzje

Podobne gry