Shin Megami Tensei If...
322V

Shin Megami Tensei If...

Shin Megami Tensei If...
  • Producent: Atlus
  • Wydawca: Atlus
  • Wersja językowa: Japońska
  • Premiery
  • Świat: 28.10.1994
  • Europa: Nie wydano
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: RPG
  • Liczba graczy: 1

Shin Megami Tensei If… to japońska gra RPG wyprodukowana i wydana przez Atlus. Tytuł ukazał się na konsolach Super Nintendo (SNES) i PlayStation. Oficjalnie nie ukazał się on poza Japonią, lecz istnieje jego fanowskie tłumaczenie.

Shin Megami Tensei If… ze względu na szkolne motywy uchodzi za protoplastę serii Persona. Akcja rozgrywa się w liceum Karukozaka. Wybitny uczeń Ideo Hazama jest obiektem przemocy ze strony rówieśników. Aby się zemścić na swych prześladowcach, przyzywa on demona z zaświatów. Sprawy nie idą jednak gładko. Szkoła w wyniku nieplanowanych zdarzeń sama trafia do zaświatów, a Ideo ogłasza się królem. Główny bohater/bohaterka (zgodnie z tradycją serii bezimienny/a) wraz ze swoimi znajomymi ma pecha znajdować się budynku, gdy dochodzi do incydentu. Muszą oni wszyscy poradzić sobie w nowej sytuacji i wrócić do swojej rzeczywistości. A przynajmniej tak to wygląda na początku.

Pod względem rozgrywki If… przypomina pierwsze dwie główne części Shin Megami Tensei, gdzie akcję śledziliśmy z perspektywy pierwszej zarówno podczas eksploracji, jak i walki. Wydarzenia rozgrywają się we wspomnianym liceum Karukozaka, ale nie jest to jedyna lokacja dostępna w grze. Oprócz tego odwiedzamy również dungeony bazujące tematycznie na siedmiu grzechach głównych.

System walki nie odbiega szczególnie od tego, co znać możemy z wcześniejszych i późniejszych odsłon cyklu. Nasza postać dysponuje urządzeniem o nazwie COMP, które pozwala jej przyzywać do walki demony. Nowych sojuszników pozyskujemy natomiast poprzez negocjacje, które da się zainicjować w trakcie starć. Co warto dodać, zwerbować można też jedną postać ludzką (przy pierwszym podejściu są trzy do wyboru, przy drugim dochodzi czwarta).

Pewnym novum jest patent z duchami opiekuńczymi. Są one nam przydzielane w razie wpadki (śmierci). Od ducha, który nam towarzyszy, zależy to, jak przebiegać będzie rozwój postaci i to, jakich umiejętności się ona wyuczy. 

Shin Megami Tensei If... posiada nie do końca liniową strukturę. Podczas zmagań możemy się sprzymierzyć z innymi, co rzutuje na fabułę, a także zakończenie. 

Podobne gry