Sunless Sea: Zubmariner Edition
61V

Sunless Sea: Zubmariner Edition

Sunless Sea: Zubmariner Edition
  • Producent: BlitWorks
  • Wydawca: Failbetter Games
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 28.09.2018
  • Europa: 28.09.2018
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Strategiczna, Roguelike

Sunless Sea: Zubmariner Edition to gra strategiczna z elementami roguelike wyprodukowana przez studio BlitWorks i wydana przez Failbetter Games. Tytuł ukazał się na PlayStation 4. Zubmariner Edition to oferująca dodatkową zawartość edycja gry, która pierwotnie ukazała się dwa lata wcześniej na PC.

Główne założenia nie uległy zmianie. Akcja Sunless Sea rozgrywa się w XIX wieku, mamy tu jednak do czynienia do czynienia z alternatywną wersją dziejów. Steampunkowy Londyn, który jest punktem startowym dla naszych zmagań, znalazł się pod wodą otoczony przez olbrzymi ocean zwany Unterzee. Nasz podopieczny jest tutaj kapitanem statku, który Unterzee eksploruje. Przed rozpoczęciem właściwej rozgrywki budujemy postać, decydując np. o tym, jaka była jej przeszłość. Czy kapitan był poetą, weteranem wojennym, poetą, duchownym, filozofem itd. Wpływa to między innymi na to, jaką załogę otrzymamy, parametry czy ilość pieniędzy w kieszeni. Ale to nie wszystko. Wybrać można też ambicję, która wyznacza nam cel. Może to być chociażby dorobienie się majątku, stworzenie własnego państwa gdzieś daleko, dotarcie na kraniec świata czy znalezienie szczątków ojca. Do tego dochodzą też wybory, jakie podejmujemy podczas rozgrywki. One także wpływają na narrację.

W trakcie wypraw musimy zważać na szereg czynników: morale (poziom strachu) załogi, głód, temperaturę silnika, ilość paliwa i nie tylko to. Podczas przemierzania głębin możemy włączać i wyłączać światła. Wyłączone podnoszą poziom strachu, ale nie przyciągają potworów. Świat Sunless Sea jest generowany proceduralnie.

Z potworami, swoją drogą, możemy walczyć albo je omijać, podobnie jak z innymi załogami, które niekoniecznie muszą być do nas przyjaźnie nastawione. Bitwy są turowe, a w ich trakcie mamy do dyspozycji różne opcje, choć warto zaznaczyć, że cel ataku musi być podświetlony, jeśli mamy w niego trafić. Gdy zachodzi potrzeba, zniszczenia naprawiamy w portach. Uśmiercony członek załogi przepada jednak na dobre (choć nowy może przejąć część jego zdolności).

Edycja Zubmariner Edition oferuje rozszerzenie Zubmariner. Pozwala nam ono odwiedzić nowe zakątki świata, w tym jedenaście nowych portów, a także toczyć boje z nowymi przeciwnikami niepojawiającymi się w podstawce. Naszym głównym celem jest tym razem zdobycie nieśmiertelności. Co warto dodać, stopień trudności rozszerzenia jest wyraźnie większy niż w przypadku podstawowego wątku.

Podobne gry