The Last Express
403V

The Last Express

The Last Express
  • Premiery
  • Świat: 31.03.1997
  • Europa: 1997
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Przygodowa
  • Dystrybucja cyfrowa: Tak

The Last Express to przygodowa gra autorstwa Jordana Mechnera wydana w 1997 roku na PC.

Akcja gry toczy się w pociągu Orient Express na kilka dni przed wybuchem I Wojny Światowej. Historia zawiera w sobie kilka wątków takich jak: międzynarodowa intryga mocarstw, które niedługo zaczną boje na polach Europy, romans naszego bohatera z piękną nieznajomą i próba rozwikłania morderstwa naszego przyjaciela.

W grze wcielamy się w postać Amerykanina - Robertha Catha, który wsiada do ekspresu tylko po to, żeby spotkać się ze swoim starym kolegą. Gdy wchodzimy do jego przedziału na miejscu okazuje się, że przyjaciel został zamordowany. Naszym celem będzie rozwikłanie, kto za tym stoi. Fabuła jest intrygująca i do samego końca trzyma w napięciu. W The Last Express rozgrywka toczy się w czasie rzeczywistym. Postacie występujące w grze żyją swoim życiem – chodzą do restauracji, prowadzą rozmowy, przechadzają się po pociągu, itd.

W celu pozyskania jakichś informacji bądź wskazówki musimy to robić o odpowiednim czasie i miejscu. Jeśli mamy jednak odrobinę wolnej chwili możemy zatrzymać się i posłuchać, o czym rozmawiają pasażerowie pociągu: od plotek, a kończąc na rozmowach o sprawach politycznych – zbliżający się wybuch I Wojny Światowej.

Ma to jednak małą ryskę. Czasami musimy długo oczekiwać na jakieś zdarzenie, by fabuła ruszyła do przodu. W danym etapie zrobiliśmy już wszystko, co było do zrobienia, ale musimy uzbroić się w cierpliwość, bo twórcy przewidzieli, że coś wydarzy się o 18:00 a jest dopiero 11:00 .

Grafika została wykonana na bardzo wysokim poziomie. W produkcji wykorzystano technikę Art Nouveau stworzoną przez Henriego de Toulouse-Lautrec. I cała gra wygląda jak jego twórczość. A wszystko stworzono dzięki rotoscopingu, czyli procesie, w którym aktorzy są najpierw nagrywani, a później animowani. Produkcja całej gry zamknęła się w 40 000 klatek animacji.

The Last Express mógłby spokojnie być uznawany za jedną z najlepszych gier przygodowych wszech czasów. Docenione przez krytyków, ale niestety nie przez graczy... Co przyczyniło się do klapy tej znakomitej gry.


Opis opracował: Maciej2801