Mała wieś pośrodku niczego

May__Day May__Day 23.06.2021, 16:00
Noże w grach
282V

Noże w grach

No przecież mówiłem, że zrobię.

O ile wpis o kubkach powstał w celach okołohumorystycznych, tak pomyślałem sobie, że noże w grach to jednak nie taki kompletnie durny pomysł…

Jak przedstawiane są noże w grach wideo?

W grach noże występują przeważnie jako broń. W wielu grach akcji jest to jedyne zastosowanie tego sztućca-nie-sztućca.

Weźmy takie Call of Duty. Już „czwórka” uczy nas mordowania arbuzów nożem. Wystarczy jeden zamach bagnetem, żeby zabić przeciwnika. Nigdy nie byłem w wojsku ani w policji, lecz zapewne podobnie wygląda to w realu.

Tylko nieco absurdalne jest, że we wroga niemal zawsze musimy wpakować 3-4 kulki z M4, żeby padł. Natomiast jedno trafienie nożem kończy zabawę. Mogę się mylić, ale na bliski dystans wystarcza jeden pocisk z karabinu.

Jako mechanika gry ma to sens – w nagrodę za zakradnięcie się do przeciwnika możemy załatwić go jednym ciosem. Jednak w realu…? Ekspertem nie jestem, ale według Indiany Jonesa broń palna ma chyba większą skuteczność.

 

Indiana

(źródło)

 

Ciekawie mają się sprawy w Assassin’s Creed, gdzie ikoniczną bronią jest Ukryte Ostrze przymocowane do przedramienia. Technicznie rzecz biorąc nie jest to zwykły nóż czy bagnet, ale czy jest to faktycznie wyjątkowy, praktyczny wynalazek?

Na pierwszy rzut oka wygląda to nieźle. Ostrze jest cały czas na podorędziu, nie trzeba sięgać do pochwy czy cholewy buta, no i raczej się nie zgubi, chyba że z całą ręką.

Tyle że prawdziwi Asasyni musieliby się co chwila myć i przebierać, gdyby korzystali z tego rozwiązania. I szybko zostaliby zdekonspirowani.

Typowy Ezio miałby dłonie śliskie od krwi jeszcze przed południem. Nie wspominając o tym, że posoka prawdopodobnie kapałaby mu z rękawa, zostawiając za nim czerwony ślad i niepokój przechodniów.

Żaden profesjonalny zabójca nie chciałby być uwalany krwią ofiary. Ukryte Ostrze wygląda zacnie, ale moim zdaniem byłoby dość niepraktyczne.

W The Last of Us co prawda nie spotykamy porządnych noży (z wyjątkiem scyzoryka Ellie), ale możemy je sobie zrobić samemu, do czego wystarczy nam ostrze i trochę taśmy klejącej.

Co jak co, ale TLoU uczy gracza, że zasoby są na wagę złota i nawet nożami trzeba umieć gospodarować, gdyż szybko się one niszczą. Wykorzystasz to ostatnie ostrze, żeby załatwić klikacza, czy zostawisz sobie na czarną godzinę?

W Metal Gear Solid 3: Snake Eater nóż ma nieco szersze zastosowanie. Możemy je wykorzystać zarówno w walce, jak i na polowaniu.

Trzecia część MGS wprowadziła drobne elementy survivalowe – obok paska zdrowia mamy też pasek staminy, którego poziom dosyć bezpośrednio przekłada się na gameplay.

Przy uszczuplonym pasku ręce głównego bohatera zaczną się trząść, co jest problematyczne przy korzystaniu z broni palnej. W ekstremalnym przypadku po prostu zacznie nam burczeć w brzuchu, co raczej nie pomaga przy skradaniu się w sowieckiej dżungli.

Możemy odnowić ten pasek, spożywając nasze zapasy. Tyle że najpierw trzeba na nie zapolować, do czego możemy wykorzystać nóż. W tropikalnym menu mamy głównie węże, ale znajdą się też ptaki, jagody, ryby, a nawet krokodyle. W końcu gra nie nazywa się „Steak Eater”.

Czy w żadnej grze nie da się wykorzystać noża w bardziej cywilizowany sposób? Znaczy się taki, w jaki wykorzystujemy je na co dzień? Spójrzmy na to – nomen omen – od kuchni.

 

Surowe!

(źródło)

 

Co prawda w Overcooked nie możemy tam posiadać noża jako takiego, lecz przeważnie coś musimy posiekać. Bierzemy więc naszą cebulę i biegniemy do najbliższej deski do krojenia. Klikamy jeden przycisk, a nasza postać robi za nas całą robotę.

Swoją drogą dziwne, że wśród wszystkich ciekawych pomysłów w Overcooked (robienie hamburgerów w spadającym, a następnie rozwalającym się na ziemi balonie? czemu nie) nie pojawiło się jeszcze rzucanie tasakami.

Możemy rzucać składnikami, talerzami, chyba nawet pełnymi talerzami, [EDIT: Sprawdziłem, jednak talerzami rzucać nie można. Meh.] ale nie nożami. Mam nadzieję, że ktoś z Team17 to czyta. Jeśli kiedyś wyjdzie Overcooked 3 i będzie się tam dało rzucać sztućcami, to już wiecie, kto im podsunął ten przegenialny pomysł. :D

I jeszcze zróbcie tak, żeby można było walnąć kogoś gaśnicą. Albo rozbić talerz na łbie towarzysza, który JAK ZWYKLE ZAPOMNIAŁ UMYĆ NACZYNIA.

(inna sprawa, że takim towarzyszem przeważnie jestem ja)

Noże w grach mogą mieć również wartość… kolekcjonerską, co zapewne potwierdzą gracze CS:GO. Ja sam niewiele wiem na ten temat poza tym, że niektóre egzemplarze potrafią być naprawdę cholernie drogie.

Może w przyszłości będzie to kolejna forma inwestycji? Wykupić jakiś wartościowy przedmiot w popularnej grze multi i sprzedać z zyskiem za jakiś czas…?

A Wy kojarzycie jakieś ciekawe zastosowania noży w grach? Dajcie znać poniżej i do następnego!

 

(źródło obrazka na miniaturce)

 

Ten wpis możesz przeczytać również na forum CD-Action.

Tagi:

Oceń notkę
+ +17 -

"AAA" yourself!
Oceń profil
+ +37 -
May__Day
Ranking: 3015 Poziom: 34
PD: 5576
REPUTACJA: 2662