Top 5 najlepszych przycisków na klawiaturze

BLOG
632V
Top 5 najlepszych przycisków na klawiaturze
TomHagen | 17.05, 13:25

1 kwietnia był co prawda ponad półtora miesiąca temu, ale nic nie szkodzi! Dożyliśmy czasów, w których każdy dzień pretenduje do miana (ponurego) żartu. No to co - jedziemy!

 

5. SHIFT
Shift to zło. Nienawidzimy Shiftu. Shift to przede wszystkim potężna doza wściekłości. Kto nie wierzy, niech przypomni sobie gdy po parukrotnym naciśnięciu klawisza nie było zmiłuj i wszystko - gra, program, praca, Matka Teresa z Kalkuty - musiało ustąpić powiadomieniu o opcji Klawiszy trwałych. Każdy, kto musiał znosić japońską matematykę w Resident Evil 4 na PC (5+6 oznaczało wciśnięcie dwóch Shiftów) bądź celować w tej grze przy jego użyciu mógł dostać szewskiej pasji. I tak, klawiszologię można było zmienić, cyferki się jednak nie zmieniały. Poza tym - cicho! Ja opowiadam.

 

4. ENTER
Prawdziwy dziadek w tym zestawieniu. Klawisz to o boskiej mocy, który służy do uruchamiania poleceń, przełączania gry do menu z ekranu tytułowego (coraz częściej jednak zastępowane jest to opcją naciśnięcia "dowolnego klawisza", aby rozpocząć. Bezczelni ci twórcy gier, żadnej świętości nie uszanują) oraz zatwierdzający wybory gracza (no, chyba że gra się w oryginalny port Devil May Cry 3 na PC. Tam wybór potwierdzało się przez naciśnięcie "J", a anulowało przez naciśnięcie "K". Połączenie tych dwóch literek w "jk" jako komentarz do jakości tego portu uważam za nieprzypadkowy).
A czemu jest to dziadek? No cóż, to klawisz tak stary jak inne, ale w przeciwieństwie do nich bywał nazywany inaczej - mianowicie "Return" (w związku z tym, że wciskając ów klawisz na maszynach do pisania przesuwała wózek do początkowej pozycji oraz jedną linijkę w dół). O dziwo, zdarzy się czasami jeszcze że ktoś go tak w jakiejś instrukcji odpisze. Nostalgia silna w ludziach jest, a jak to z przeszłością, wszyscy chcemy wracać do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych...

 

3. W/A/S/D
Popularnie nazwany także wsadem, ale zakładam że określenie to jest bardziej popularne wśród piwniczaków nienawidzących wszystkich dookoła, dla których będzie to jedyny wsad, z jakim będą mieli w życiu styczność. Bohaterowie memów o tym, że to jedyne wytarte klawisze, znane są każdym graczom. W większości gier odpowiadają za sterowanie postacią i dlatego sa tak bliskie graczom. Master Race steruje tylko WASD, strzałki są dla plebsu. WASD-em sterują tylko zaawansowani gracze. Nie wierzycie, że można się tak dowartościować? Posłuchajcie EA! Za poradami w grze Harry Potter 3:

Zaawansowany graczu, poczuj moc WASD-u.

 

2. F
Mały, niepozorny klawisz. Niby nic, a jednak coś. W połączeniu z CTRL pomoże przeszukać każdą stronę, każdy dokument - ale ja nie o tym. To jedno zwykłe "F" odmieniło bieg historii. F może być czymkolwiek - otwarciem skrzynki, podniesieniem przedmiotu - ale przede wszystkim F wyraża szacunek, smutek, składa kondolencje. Jak przewrotny okazał się los gdy Activision wypchnęło na rynek Advanced Warfare. Nawet jeśli ludzie nie pamiętają już o tej grze - są jeszcze tacy? - to na pewno pamiętają to, jak głęboki przekaz emocjonalny krył się za wciśnięciem tego jednego klawisza i jak na stałe wszedł do internetowego języka przy wyrażaniu współczucia. Activision jako pionierzy? Kto by pomyślał.

 

1. ALT+TAB
Kombinacja klawiszy która winna być wyniesiona na ołtarze, sprawdza się bowiem jako szybkie przełączanie między okienkami, nad którymi się pracuje (nawet jeśli ma się całkiem zawalony ekran masą programów, edytorów tekstu i innych). Jest nieoceniona w pracy, w domu, w podróży - szybkie przełączenie okien i nikt nigdy się nie dowie, co rzeczywiście masz uruchomione. W pracy nigdy się nie dowiedzą, że skończyłeś już pracować, ale musisz siedzieć i udawać, że coś robisz; rodzice nigdy się nie dowiedzą, że młodzież - zamiast uczyć się - woli mieć odpalone gry (najdelikatniejsza opcja); twoja druga połówka nigdy się nie dowie, że już dawno znudziło ci się przeglądanie zdjęć z jakiejś uroczystości i zacząłeś oglądać samochody na otomoto (Wpis nie jest przez ten serwis sponsorowany. A mogliby, cholera!). Coś niesamowitego po prostu.


Życzę wszystkim miłego dnia! Niech Wam się świetnie gra w każdą grę, kochajcie swoje klawiatury, fanboje gamepadów - do domu, zachowajcie jak najwięcej trzeźwości i nie czytajcie zbyt wiele dziwnych topek, jeśli odrzuci Was już na samym tytule.

Ankieta, bo każdy porządny wpis powinien mieć ankietę, by poprawić interakcje z odbiorcami!

PC
119%
Xbox
119%
PlayStation
119%
Nokia N-Gage
119%
Wolę grać w szachy
119%
Pokaż wyniki Głosów: 119
25

Komentarze (45)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper