Hagenda

TomHagen TomHagen 08.09.2021, 17:46
Kanapka grzeszników (Deadly Premonition) - recenzja
173V

Kanapka grzeszników (Deadly Premonition) - recenzja

Tako rzecze pan Stewart.

I am here for Mr. Stewart's lunch,
if it is ready I'd thank you a bunch.

Wracając z pracy po ciężkim dniu (w związku z ostatnim dniem szkoleń zakończonym egzaminem pod kolejne certyfikacje, których wymaga pracodawca), wpadł mi do głowy dość dziwny pomysł. Pojawił się właściwie znikąd i jest jednym z tych absurdalniejszych: stwierdziłem, że poza normalnym obiadem przygotuję do jedzenia coś jeszcze.

Co takiego? Otóż, ak zupełnie bez powodu, przypomniała mi się znana skądinąd niektórym gra Deadly Premonition i danie, które pojawia się w jednej z cutscenek. Tytuł bloga nie pozostawia wątpliwości, o czym mowa.

Kiedyś już, przy okazji innej dyskusji (raczej średnio powiązanej z tematem) podpytałem na PPE o pomysł na obiad - użytkownicy portalu nie zawiedli w tej kwestii i podpowiedzieli mi kilka propozycji, z których czasami korzystam do dziś. Tak ja, jak i domownicy jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. 

Wracając do tematu: wpadł mi dziś do głowy głupi pomysł - odtworzenie w rzeczywistości czegoś, co gra objaśniła w następujący sposób:

Wygląda to na kanapkę "grzeszników". Jest to sposób wymierzenia kary samemu sobie, aby odpokutować za grzechy przeszłości. Chce dać przykład innym.

No cóż. W rzeczywistości coś takiego jak kanapka grzeszników nie istnieje (a przynajmniej nie jestem tego świadom) i jest jedynie wymysłem twórców gry. Czy faktycznie jest sposobem wymierzania sobie samemu kary przekonałbym się raczej po jej spróbowaniu. Odpokutować za żadne grzechy przeszłości nie muszę - jeśli już, to prędzej za tę odrobinę szaleństwa, która podpowiedziała mi, żeby tę kanapkę w ogóle przygotować.

Albo za głupotę, zależy jak na to spojrzeć - ktoś mógłby powiedzieć, że co sześćdziesiąt sekund na świecie mija minuta, a ja marnuję jedzenie na coś bezsensownego. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że na przygotowanie tej jednej kanapki nie zmarnowałem wszystkich składników naraz. Zachowają się na inną okazję.

Sprawcy całego zamieszania.

You should try this wonderful lunch,
it's more than a delicious tasty crunch.

Co w owej kanapce się znajduje? Zgodnie z informacją przekazaną przez jedną z postaci w grze (pracownicę jadłodajni, Olivię Cormack) jest to kanapka z indykiem, dżemem truskawkowym oraz płatkami zbożowymi.

Jak sami widzicie, przepis nie jest zbyt wyszukany, także przygotowanie posiłku nie zabrało wiele czasu. Nie zwariowałem jeszcze (ale po tym tekście zdania mogą być podzielone, zdaję sobie z tego sprawę) więc stwierdziłem, że przygotuję tylko jedną kanapkę. Nikt nie upada na głowę aż tak mocno, żeby przygotowywać sobie aż nadto zapasów czegoś, co mu potencjalnie może nie smakować.

Ogólnie nie jestem zwolennikiem mieszania potraw mięsnych z rzeczami słodkimi, choć wiem, że lubi to wiele osób i jest to dość powszechne upodobanie. Tutaj jednak takie połączenie było nieuniknione, czy mi się to podobało, czy nie. 

Sama gra nie precyzuje ponad wymienione składniki (i jedno krótkie ujęcie na samą kanapkę) jak ona ma właściwie wyglądać. Bo i po co, przecież nikt by się chyba nie porywał na robienie tego typu jedzenia w rzeczywistości?

Jeśli chodzi o pieczywo, posłużyłem się chlebem tostowym, posmarowanym jednak masłem (Omega-3, które jest dobre dla twojego serca! Tak przynajmniej zapewnia producent, choć wątpię że myślał o stosowaniu masełka przy takim przepisie. Coś w tym jednak musi być, skoro o tym, jaki istotne dla zdrowia są właśnie te cudowne kwasy Omega-3 wspominają również Opętani w grach z serii Alan Wake. Remaster jeszcze w tym roku według zapowiedzi - polecam!). Jeśli chodzi o dżem truskawkowy, również pomogłem sobie zwykłym z sieciówki (sam ogródka nie posiadam, więc i nie bardzo mogę robić własny). Jeśli chodzi o indyka, podsmażyłem kilka drobno pokrojonych kawałków razem z przyprawami. No cóż, nawet jeśli do samej kanapki nie miałem zamiaru użyć go wiele, to przynajmniej z reszty zrobiłem do jedzenia na normalny obiad już coś sensowniejszego. Płatki zbożowe zastąpiłem zwykłymi kukurydzianymi, bo zresztą i obraz w samej grze sprawia wrażenie, że o takie mogło właściwie chodzić - a zresztą co za różnica, i tak przepis wygląda na wymyślony przez scenarzystę na pałę w przerwie obiadowej.

Apetycznie, prawda?

Mr Stewart's order is delicious I should mention,
And Mr. Nick Cormack is a genius for creating this perfection.

A więc zjadłem to przedziwne coś no i... ciężko mi powiedzieć, czego właściwie się spodziewałem. Smakuje to jak indyk, truskawki i płatki zbite w jedno. Da się to przełknąć, ale to nadal kanapka z rzeczami wrzuconymi bez składu i ładu, każda z innej parafii.

Jest jednak coś niezwykłego w tym, że tak na dobrą sprawę dość słabo wykonana gra (ale w tym słabym wykonaniu na pewien sposób urocza) wpadła mi do głowy dzisiejszego popołudnia, podpowiadając mi, by zrobić coś totalnie głupiego i przygotować jedzenie nie do zjedzenia, a które stało się memem nierozerwalnie z DP związanym.

Jedyne, co mogę powiedzieć na koniec, to że możecie spróbować zrobić taką kanapkę sami, ale sensu większego w tym nie widzę - a tego, że Wam posmakuje, nie jestem w stanie zagwarantować. Dla mnie dość specyficzne połączenie składników nie było zbyt udane, a zjadłem całą kanapkę tylko dlatego, bo nie lubię marnować jedzenia. Drugi raz jej już jednak nie zrobię - w przeciwieństwie do Deadly Premonition, które chyba sobie powtórzę. W skali 0-10 daję 5, bo ani to dobre, ani to niedobre. Jadalne i właściwie tyle. Mógłbym dać 10 i uzasadnić to tym, że jeśli gra jest w stanie zmusić mnie do odtworzenia przedstawionego w niej przepisu, to musi być tego warta. Sorry jednak - dziesiątki mimo wszystko zostają dla arcydzieł. 

Nie wygląda aż tak źle. Ze smakiem już różnie.

Tagi: Alan Wake Alan Wake Remastered Deadly Premonition Sinners sandwich

Werdykt
  • + nie umarłem po zjedzeniu (chociaż jeszcze nie wiadomo, poczekam do jutra)
  • - mam chyba za dużo wolnego czasu
5.0
TomHagen
TomHagen Wiesz, dokąd zmierzasz? Czy znasz już swój cel w życiu? ...ja też nie.
Oceń notkę
+ +11 -

Better tomorrow was yesterday
Oceń profil
+ +65 -
TomHagen
Ranking: 2813 Poziom: 35
PD: 6038
REPUTACJA: 5146