Blog użytkownika PanZMordoru

PanZMordoru PanZMordoru 04.01.2021, 15:28
Batman Arkham Knight wciąż zaskakuje. Oto recenzja 2021 roku.
150V

Batman Arkham Knight wciąż zaskakuje. Oto recenzja 2021 roku.

Rok temu miałem okazję kupić w PS Store trylogię o człowieku nietoperzu. W tej recenzji mam zamiar wypowiedzieć się odnośnie aspektów 3 odsłony kolekcji gier i podsumować, czy warto jeszcze w nią zagrać i czy jest najlepszą częścią serii. Zapraszam do czytania. Gra pochodzi z 23 czerwca 2015 roku

Batman Arkham Knight to gra wydana 23 czerwca na PS4 oraz XONE, a wersja na PC po stosownej łatce

Rozpoczęcie, czyli co napędza fabułę gry?

Batman: Arkham Knight | Greatest Screenshots from Popular Games

"Dziecko" studia rozgrywa się kilka lat po Arkham City kiedy to Joker umiera na rękach Batmana. Twórcy więc dali na jego jego miejsce kolejnego złoczyńce "Stracha Na Wróble" jako głównego złego który zaczął terroryzować ów miasto. Gra zaczyna się dość nietypowo z trybu FPP. Okazuje się, że wcielamy się w policjanta Owens'a udającego się do kawiarni na przerwę (którego swoją drogą można potem spotkać na posterunku). Tam jeden z klientów prosi nas o zwrócenie uwagi na palacza. Kiedy do niego podchodzimy można się z nim skonfrontować i wtedy po raz pierwszy widzimy halucynacyjne właściwości gazu. Potem możemy po przyzwoitym prologu wcielić się w Mrocznego Rycerza. Jest to dalej twór opowiadający o postaci z ciężkim niezmiennym i twardym wyrazem twarzy łamiącym kości w nienaturalne strony. W przeciągu fabuły znajdziemy sporo komiksowych postaci które przywołują wspomnienia z poprzednich części. Gra toczy się w przeciągu jednej nocy. Fabuła składa się z emocjonujących chwil, które zapewniały w pewnym sensie napięcie przez które czekałem co się stanie przez następne kilka godzin w przygodzie protagonisty. Historia niczego sobie.

Mechaniki gry

New Batman: Arkham Knight Screenshots Look Awesome | Attack of the Fanboy

Produkt jest ewolucją tego co mieliśmy przez ostatnie 3 części. Najbardziej urzekł mnie system walki z przeciwnikami leżącymi na ziemi nie tylko za pomocą nokautów. Powracają również znane fanom znajdźki i zagadki słowne Nigmy. Największą zmianą jest dodanie Batmobilu będącego kolejnym środkiem poruszania się po Gotham.  Jest on wykorzystywany przy zagadkach Riddler'a. Toczymy również boje z okupującymi miasto milicją dowodzoną przez Rycerza Arkham. Do dyspozycji otrzymaliśmy naprawdę pokaźne drzewko umiejętności i mamy system PD z poprzednich odsłon i wyróżnione również zostało te dla naszego autko-czołgu. Obecne mamy różnorodne wyzwania zarówno walki jak i te związane z Batmobilem oraz skórki dla jeszcze 4 dodatkowych bohaterów, które sprawiają, że można ujrzeć postać/pojazd w swojej ulubionej wersji.

New Batman Arkham Knight Screenshots > GamersBook

Świat gry

Składa się on z 3 wysp połączonych ze sobą. Świat jest dosyć duży co świadczy o mocy operacyjnej generacji. Klimat jest zimny, mroczny i ponury przez co łatwo wczuć się w historię. Znalazło się również miejsce dla misji pobocznych które są powtarzalne, ale urozmaicają grę i radość z rozgrywki. Gotham zostało o wiele bardziej rozbudowane niż światy w poprzednich częściach więc widać generacyjną rewolucję. Mamy też misje poboczne lub fabularne w których podczas walki możemy zmienić postać np. na Catwoman która różni się od Batmanem ruchami i nokautami. Gra została zbudowana na bazie otwartego świata gdzie fizyka stoi na poziomie rozwalania obiektów przez pojazd.

Warstwa audio-wizualna

Moim zdaniem jest to de facto mocna strona produktu zaraz po rozgrywce i fabule. Gra została zrobiona wyciskając ostatnie soki z Unreal Engine 3 co zapewniło realistyczny jak dla mnie deszcz i idealną czerń dla bohatera (w poprzednich strój był bardziej granatowy na moje). Aktor głosowy po raz kolejny nie nurzy słyszanym już od 2 poprzednich odsłon głosem. Gra jest w polskiej wersji kinowej, więc osoba nieznająca angielskiego nie powinna mieć problemów.

Aspekty techniczne

Grałem na PS4 PRO będąc świadkiem momentalnych przycięć które nie były istotne. Gra podczas jazdy batmobilem miała spadki do 27 FPS. Dopiero Super-sampling pomógł. Szkoda, że twórcy nie zdecydowali się na update pod wersję na PRO.

Tagi: Batman: Arkham Knight

Werdykt
Batman Arkham Knight wciąż zaskakuje. Oto recenzja 2021 roku.
Grałem na: PS4
  • + - Dobrze napisana fabuła ze znanymi postaciami
  • + - Nowy antybohater, czyli Rycerz Arkham
  • + - Dodanie Batmobilu
  • + - Bardzo dobrze wykorzystany stary silnik graficzny dający dobre efekty
  • + - Miasto z bardzo dobrym klimatem i Easter egg'ami
  • - - Zagadki Enigmy
  • - - Spadki płynności podczas jazdy batmobilem
  • - - Za mało różnorodności pośród misji pobocznych
  • - - Walka z czołgami milicji jest za łatwa
8.0
PanZMordoru
PanZMordoru Bardzo dobra gra rozwijająca pomysły z poprzednich części. Bardzo czekam na premierę Gotham Knights, aby dowiedzieć się czy cokowlwiek ją przebije. Polecam zagrać nawet w tym roku, bo nie wiadomo kiedy zostanie zdjęta ze sklepów.
Oceń notkę
+ +3 -

Oceń profil
+ +5 -
PanZMordoru
Ranking: 55103 Poziom: 13
PD: 467
REPUTACJA: 163