Blog użytkownika Lilka

Lilka Lilka 26.03.2021, 17:55
Braki dostępności Xboxa Series X/S i Sony Playstation 5. Czy aby na pewno?
1639V

Braki dostępności Xboxa Series X/S i Sony Playstation 5. Czy aby na pewno?

Wiele różnych marketów co pewien czas informuje o dostępności Sony Playstation 5 i Xboxa Series X. Nim się obejrzymy, a konsol dostępnych w standardowej wersji, w sklepach internetowych już nie ma. Natomiast aukcje zazwyczaj są graniczące z absurdem. Jednak jak to jest na prawdę?

Do napisania tego bloga skłoniła mnie obecna sytuacja, jaka panuje na rynku konsol nowej generacji, komentarze innych użytkowników oraz własne doświadczenia.

Końcówka roku 2020 i bum, nastał szał na konsole nowej generacji. Nowe konsole Sony jak i Microsoftu schodziły niczym ciepłe pieczywo o poranku. Część społeczeństwa zakupiła swoje egzemplarze w sklepie stacjonarnym, a część w sklepach internetowych. Można było odnieść wrażenie, że nowa generacja zacznie się z przytupem, pomimo dość ubogiej liczby gier na start, które wykorzystają potencjał nowych konsol.

I zaczęła się cała spirala niedorzeczności i absurdów.

Popyt na Xboxa Series X/S i Playstation 5 przerósł oczekiwania sprzedażowe, a towaru zaczynało brakować. Ludzie nie otrzymywali swoich konsol na czas z powodu braku dostępności, bądź inni nie byli w stanie kupić. Po pewnym czasie Microsoft zapewnił znaczące dostawy aby pokryć jak największe zapotrzebowanie, natomiast Sony.. Wydawać by się mogło, że ma problemy z tym do tej pory, a mijają 4 miesiące od premiery. 

Konsole zaczęły pojawiać się na popularnych stronach z aukcjami internetowymi i osiągały zawrotne kwoty, osiągając nawet dwukrotności swojej wartości. Apogeum. 

Sama byłam bardzo zainteresowana zakupem jednej z konsol nowej generacji. Bo długich przemyśleniach i radach również innych użytkowników PPE, postawiłam na Playstation 5. Tym bardziej, że nie mam poprzedniej konsoli od Sony, a kilka tytułów które mnie interesowało było tylko tutaj dostępne. Również oferta z nowym plusem oferowała większość gier, które chciałam ograć i było to dla mnie super ofertą. Jako że jestem dość specyficzną użytkowniczką nowych sprzętów, to też największą radość mam tylko kiedy kupię osobiście sprzęt i "przytacham" do domu. Radośnie wybrałam się na polowanie po różnych marketach bez skutku, wszędzie słyszałam że towar nie jest dostępny i poinformują o dostępności. Z każdym nowym tygodniem, miesiącem, mój entuzjazm i chęć zakupu PS5 opadały coraz bardziej. Microsoft jednak starał i nadal stara się coraz bardziej, przejął nowe studia i znacząco rozbudował swój katalog Game Pass. To było coś. Moja euforia nową generacją ucichła na tyle, że nadal jestem dumną posiadaczką swojego Xboxa One X, a nowej konsoli nie kupiłam. Jednak coraz bardziej przychylnym okiem patrzę na XSX, a zakup Playstation 5 odłożyłam sobie na przyszły rok z nadzieją, że do tej pory zaoferują podobną ofertę, nowe gry i będę miała jeszcze więcej do nadrobienia! 

Z zaciekawieniem przeglądałam kolejne wieści z obu obozów i powoli zapominałam o temacie. Aż tu nagle mój kuzyn poprosił mnie o pewną pomoc, która zmieniła moje postrzeganie odnośnie dostępności samego Playstation 5.

Jak się okazało, kuzyn został posiadaczem Playstation 5, jednak tyle czekał że zainwestował w komputer, a konsola stała się mu zbędna, chciał odzyskać część kosztów włożonych w nowe części komputerowe. Stwierdził, że Playstation ciężko sprzedać jak jest nowa i ze wszystkimi plombami na kartoniku. Byłam w szoku. Postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce i sama się o tym przekonać, po części z samej ciekawości, a jak to mówią, ciekawość to pierwszy stopień do ...? Wystawiłam ogłoszenie na co bardziej popularnych portalach z takimi ogłoszeniami, za cenę po ile konsola po prostu była zakupiona, czyli cena normalna. Jednym z nich był bardzo dobrze znany portal trzyliterowy na "O". Jakież to było moje zdziwienie kiedy doświadczyłam jak bardzo ludzie są tam dziwni. Pominę osoby z nastawieniem które chciały konsolę "za darmo", albo za pobraniem i "obejrzę czy działa, ale nie wiem czy zakupię", osoby które chciały przyjechać i rozpakować, a potem się targować. I ledwie nie minął dzień a tu mnie, posiadaczkę trzy lata konta na tamtym portalu, zbanowali. Zbanowali z powodu uwaga "możliwości naruszenia regulaminu". Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z absurdu sytuacji. Inny portal, "Ale tam drogo" zablokował możliwość wystawienia takiego ogłoszenia nowym użytkownikom, portal z drzewkiem w logo zbanował konto z uwagi na zaniżoną cenę sprzedaży. Absurd goni absurd. Cena sklepowa okazała się zaniżona ponieważ Janusze biznesu w natarciu lubią sprzedawać drożej. To może byłoby całkiem śmieszne, gdyby nie było prawdziwe. Ogłoszenie jedynie trzyma się na bardziej niszowych portalach z ogłoszeniami, może właśnie z tego samego powodu. Lombardy czy CeX oferują cenę poniżej zakupu, a sprzedają znacznie, znacznie drożej i jest to istny cyrk. Ogłoszenia na Facebooku są notorycznie kasowane, a markety szczycą się nową dostawą sprzętu. Sprzedają w zestawach z większą ceną chociaż i one znikają. Zastanawia mnie ile jest takich osób jak mój kuzyn? 

I wiecie co? Kuzyn do tej pory ma dostępną konsolę, a ja? Ja ogrywam teraz kolejne gry na swoim poczciwym XOX i zastanawiam się nad nowym pstryczkiem, albo XSX! Natomiast PS5 poczeka na swoją kolej w przyszłym roku.

Udanego grania i ciepłe pozdrowienia!

Tagi: playstation 5 xbox series x|s

Oceń notkę
+ +36 -

Oceń profil
+ +58 -
Lilka
Ranking: 5307 Poziom: 25
PD: 2525
REPUTACJA: 1626