Blog użytkownika LafayetteM

LafayetteM LafayetteM 29.11.2019, 17:38
Mało znane, a godne uwagi #3
841V

Mało znane, a godne uwagi #3

Witam. W tym blogu chciałbym przedstawić produkcje, które wydaje się, że są mało znane w naszym kraju, a godne poświecenia czasu. Takie gry, które często mogą umknąć naszej uwadze. Wszystkie gry, które przedstawiam lub będę przedstawiał są przeze mnie skończone przynajmniej fabularnie. Wszystkie opisy stanową moje indywidualne odczucia i nie powinny być traktowane jako wyznacznik zakupu, ale przynajmniej mam nadzieję, że kogoś zachęcę.

GIGA WRECKER

Deweloper: Game Freak (Pokemony)
Data Wydania: 6 lutego 2017
Platformy: PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One, Microsoft Windows
Wersja PL - Nie

Gra opowiada historię Reiki, która otrzymała za zadanie uratowanie ludzkości przed całkowitą zagładą. W przyszłości nasza planeta zostaje podbita przez roboty. Naszym celem jest oczywiście nie dopuszczenie do zagłady. Proste, niezbyt skomplikowane, a jednocześnie wyznaczające cel naszej podróży. Można powiedzieć, że tak jak początek jest przewidywalny tak i koniec naszej podróży. Gra składa się z pewnych sektorów, które są rozbite na poszczególne mniejsze epizody. Ilość miejscówek jest naprawdę ogromna i całość zajmuje wiele godzin. Ciężko powiedzieć jest ile dokładnie, bo jednym może to zająć 10 godzin, a innym nawet 25.

Mapa jest znana od praktycznie samego początku przez co mamy wgląd mniej więcej na jakim etapie jesteśmy i ile do końca. Każdy etap to tak naprawdę jedna wielka zabawa fizyką. Łamigłówka za łamigłówką. Żeby ruszyć dalej trzeba ją rozwiązać. Mamy tutaj działanie grawitacji, elektryczności czy magnetyzmu. Bardzo dużo zależy od naszej kreatywności rozwiązania danego etapu. Nie mniej zależy od szczęścia w jaki sposób "klocki" się ułożą. Na każdym etapie znajduje się podpowiedź dla gracza, która pokazuje najłatwiejszą drogę do celu. Niestety ze względu na to, że mamy do czynienia z zaawansowaną fizyką w grze bardzo trudno przewidzieć jak zachowa się obiekt, który znajduje się w polu działania fizyki. Np. mamy zniszczyć obiekt w taki sposób, aby powstał z niego most umożliwiający nam przedostanie do kolejnego etapu. Czasami jest to bardzo trudne, bo pomimo naszej "logiki i obliczeń" obiekt zachował się inaczej niż myśleliśmy.

Na szczęście dany "etap" da się bardzo szybko zresetować i spróbować od początku. Gra dla wymagających graczy i inteligentnych. W tej grze trzeba myśleć i nie zawsze podpowiedź jest wyjściem z sytuacji. Gra wprowadza fizykę na bardzo wysoki poziom. To w jaki sposób dany obiekt się zachowa jest czasami wręcz nie do przewidzenia. Tytuł wizualnie prezentuje się bardzo przejrzyście. To co najważniejsze w danym etapie widać od razu. Gra posiada dużą paletę barw, ale cała akcja wydaje się, że rozgrywa się w takim ponurym świecie. Jak to się dzisiaj mówi jest ona klimatyczna. Na naszej drodze staje wielu wrogów, których pokonujemy za pomocą drobiazgów kamieni, które przyciągamy do siebie i lepimy w co raz to większą kulę. Gra wypchana jest sekretami. Przejście gry nie jest oczywiste. Nie raz można się zgubić błądząc po tunelach i trzeba dokładnie analizować mapę, aby odnaleźć wyjście. Walka z bossami jest pomysłowa i bardzo trudna. Przejście za pierwszym razem graniczy z cudem. Dopiero jak nauczymy się ruchów przeciwnika mamy szansę na wygraną. Jak to mówią kawał dobrego kodu z tej gry. Raczej nie nadaje się do grania przenośnie w tramwajach czy autobusach, bo można przeklinać.

Aragami

Deweloper: Lince Works, Lince Works S.L.
Data Wydania: 4 października 2016
Platformy: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, Nintendo Switch, Linux, macOS, Mac OS
Wersja PL - Tak

Tym razem coś z innej beczki. Aragami to gra skradankowa w stylu ninja w klimatach japońskich. Gra, którą skończyłem 3-krotnie i za każdym razem świetnie się bawiłem. Dla kogoś kto lubi skradanki tytuł obowiązkowy, ale naprawdę trzeba lubić to robić, bo gra nie oferuje "akcji". Ginie się od jednego uderzenia. Nasz bohater należy do "ciemnej strony mocy", a nasi przeciwnicy do strony "światła", co daje im umiejętności bardzo szybkiego wykrycia. Walka jest najgłupszą możliwością jaką można obrać, ponieważ niemal w 100% oznacza porażkę. Każdy ruch to albo łut szczęścia albo zapamiętana droga naszych przeciwników po jakiej się poruszają. Typowych skradanek na rynku jest bardzo mało. Można policzyć na palcach jednej ręki. To naprawdę mała perła wśród tych skradanek.

Tytułowy bohater Aragami budzi się ze snu, a właściwie zostaje wezwany z grobu, aby wypełnić zadanie powierzone przez osobę, która użyła rytuału do wezwania. Misji jest kilkanaście + kilka w DLC. Głównym naszym sprzymierzeńcem jest cień. Nasz bohater posiada umiejętność bardzo bliskiej teleportacji z cienia w cień. Pozwala to umiejętnie omijać wrogów. Niestety nie jest to takie proste, ponieważ nasi wrogowie są rozstawieni dosłownie wszędzie. Jak się do nas zbliżają to zostajemy wykryci nawet, kiedy znajdujemy się w tym cieniu. Reagują na najmniejszy hałas, więc bieganie raczej nie wchodzi w grę. Oczywiście wrogów można się regularnie pozbywać, bo nasz bohater praktycznie od samego początku posiada ninja-to - katanę. Każda misja podzielona jest na kilka etapów, które poprzedzają zapisy gry. Niestety śmierć oznacza także odrodzenie się wrogów w danym etapie.

Nasz bohater posiada dosłownie arsenał różnych umiejętności, aby skutecznie likwidować wrogów albo ich ominąć. Kunai, znikanie na kilka sekund, oślepianie wrogów oraz wiele innych. Każda umiejętność jest ograniczona do 2 użyć. W czasie niektórych misji rozstawione są kapliczki umożliwiające odnowienie umiejętności. Wrogów jest tak dużo, że tych użyć zawsze brakuje i trzeba tradycyjnymi metodami omijać wrogów. Umiejętności rozwija się w ten sposób, że zbiera się specjalne znajdźki rozstawione po mapach. Z czasem idzie rozwinąć umiejętności, które pokazują gdzie się dokładnie znajdują. Mapy są dosyć obszerne i często jest kilka dróg prowadzących do celu. Zawsze jest tak, że z punktu A do B jednakże różnymi drogami jest to możliwe. Z technicznego punktu widzenia nie mam wiele do zarzucenia. Wersja 1.00 na ps4 była koszmarna na premierę, ale ja grałem już po kilku łatkach i nie było problemów. Wersja na Switch`a jest już całkowicie bezproblemowa. Grafika jaka jest widać na zdjęciach. Można powiedzieć dodaje charakteru oraz uroku w klimatowi kultury japońskiej.

Pozdrawiam

Tagi: gry konsole stacjonarne nintendo switch pc PlayStation 4 xbox

Oceń notkę
+ +21 -

Oceń profil
+ +11 -
LafayetteM
Ranking: 1752 Poziom: 36
PD: 6546
REPUTACJA: 1909