Blog użytkownika LafayetteM

LafayetteM LafayetteM 22.11.2019, 00:27
Mało znane a godne uwagi #2
183V

Mało znane a godne uwagi #2

Witam. W tym blogu chciałbym przedstawić produkcje, które wydaje się, że są mało znane w naszym kraju, a godne poświecenia czasu. Takie gry, które często mogą umknąć naszej uwadze. Wszystkie gry, które przedstawiam lub będę przedstawiał są przeze mnie skończone przynajmniej fabularnie. Wszystkie opisy stanową moje indywidualne odczucia i nie powinny być traktowane jako wyznacznik zakupu, ale przynajmniej mam nadzieję, że kogoś zachęcę.

 

Deweloper : Image & Form Games
Data Wydania : 21 września 2017
Platformy : PlayStation 4, Nintendo Switch, PlayStation Vita, Microsoft Windows, Linux, Mac OS, Xbox One
Wersja PL - Nie

Image & Form stworzyło niezwykłe uniwersum SteamWorld. Każda ich gra jest tak wciągająca, że trudno się oderwać, a w tym wypadku mamy do czynienia z najlepszą odsłoną w świecie SteamWorld. Grę przechodzi się na jednym tchnieniu. Jak się siada przed TV czy w trybie przenośnym to po prostu nie da się odejść. Gra się tak długo ile się tylko może. To jeden z najlepszych indyków w jakie przyszło mi zagrać w mojej 25 letniej karierze gracza. Polecam z całego serca. Nie znam nikogo komu by ta gra nie podeszła. Pewnie ktoś tam się znajdzie kto lubi szukać dziury w całym na świecie, ale to "wypadki" przy pracy.

Gra opowiada o pewnej pani górnik Dorothy, która wyrusza na poszukiwanie długoletniego przyjaciela Rusty. Ostatecznie kieruje swoje drogi w stronę małego miasteczka El Machino. Miastu zagraża wielkie niebezpieczeństwo w postaci trzęsienia ziemi za które może odpowiadać jej przyjaciel. Fabuła jak to bywa w indykach ma drugorzędne znaczenie i nie inaczej jest w tym przypadku. Zawsze jest wyznaczony jakiś cel na mini mapie do którego mamy zmierzać, a także wskazuje kierunek naszego "kopania". W każdym razie bardzo trudno się zgubić, bo gra jest "liniowa" i nie da się kopać tam gdzie nie mamy jeszcze odpowiednich umiejętności, aby się przebić.

Gra zajmuje czas mniej więcej od 9-15 godzin w zależności kto jak gra. Jak szybko brnie do przodu i czy lubi zaglądać w każdy kąt. Nie zauważyłem żadnych problemów technicznych. Nic nie spowalnia ekranu, wszystkie tekstury są wczytywane, nigdy nie wyrzuciło do ekranu głównego. Tytuł narzuca odpowiednie kolory w zależności w jakim miejscu kopiemy. Dominuje to zieleń, róż, brąz, czerwony i niebieski w wielu odmianach. Są to kolory, które nam rozświetlają miejsce w którym się znajdujemy. Dookoła mamy czerń. 

Ze względu na swoją specyficzną konstrukcje świata tytuł nasączony jest sekretami i miejscami, które można odwiedzić po uzyskaniu odpowiedniego wyposażenia. Mamy kilof, wiertło, dalekosiężne skoki, lampy i wiele innych, które umożliwiają nam pełną eksploracje map. Wraz z co raz to głębszym kopaniem zdobywamy nowe rodzaje klejnotów, które możemy sprzedać za odpowiednią cenę w mieście i nabywać umiejętności, które nas interesują. Nie brakuje wrogów. Wszelkiego rodzaju robactwo, które nas chce pożreć, a potem wypluć i odlać się na nas. Nie brakuje także elementów zręcznościowych. W każdym razie gra się mega przyjemnie i dosłownie łzy w oczach się pojawiają, kiedy gra się kończy.

----------------------------------

----------------------------------

----------------------------------

Deweloper : Game Atelier
Data wydania : 4 grudnia 2018
Platformy : Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One, Windows
Wersja PL - Nie

Przyznam szczerze, że na tę grę czekałem z wytęsknieniem. Kiedy kolejna cześć ? Po świetnej części Wonder Boy the Dragon's Trap miałem duże nadzieje na dobrą kolejną przygodę i nie zawiodłem się do takiego stopnia, że rzuciłem wszystkie duże gry, które wtedy ogrywałem. Klasyczna platformówka, która jest cholernie grywalna, aczkolwiek momentami trudna i powtarzalna. Ostatecznie sprawia mnóstwo frajdy i radości z grania. Obowiązkowa pozycja dla ludzi, którzy grają w platformówki.

Grafika robi niesamowite wrażenie, ponieważ każda część mapy jest ręcznie malowana. Paleta kolorów w tej grze jest niezliczona. Obraz jest ostry. Żadnych problemów technicznych nie zauważyłem, a teraz pewnie już po kilku łatkach tym bardziej. Gra miała fatalną wadę na premierę - kosztowała 159 zł na Switch`u. Strasznie drogo zwłaszcza, że poprzednia część tylko 80 zł. Teraz na promocjach pewnie po 60-70 zł można wyrwać. 

Gra jest dosyć długa i rozbudowana jak na platformówkę. Fabuła skupia się na młodym chłopcu, którego wujek pod wpływem czarów chaosu przemienia mieszkańców w potwory. Nasz bohater wraz rozwojem fabuły zyskuje nowe moce przemiany się w inną postać np. węża, który jest mały i wszędzie się wciśnie, skaczącej żaby itd. Zyskując nowe "umiejętności" mamy możliwość większej eksploracji i możliwości sprawdzenia tych miejscówek, które omijaliśmy krocząc fabularnie. Rozwijamy ilość serduszek, zbieramy monety, wykupujemy co raz to lepsze uzbrojenie, które ma realny wpływ na prowadzenie rozgrywki.

Gra ma bardzo dużo sekretów i są to sekrety warty uwagi, a nie tylko zapchaj dziury. Dużo miejscówek jak lasy, korony drzew, miasto, kanały, wulkan i wiele innych. Poziomy są ze sobą połączone. Gra się bardzo przyjemnie i jeżeli ktoś lubi trochę platformówki to ciężko odbić się od tej produkcji. Bossowie są fajnie zaprojektowani i przyjemnie się z nimi walczy. Całkiem dużo checkpointów. Ścieżka dźwiękowa - cacy.

1. Gry, które polecam MI osobiście przypadły do gustu. Nie oznacza, że i tobie przypadną.

2. To nie są gry typu "must have", aczkolwiek niektóry tytuły są przeze mnie tak postrzegane.

3. Nie znam obecnie cen starszych tytułów, ale pewnie po roku czy dwóch ich cena jest znacznie niższa.

4. Polecany tytuły nie oznaczają 10/10, ale są w zakresie 6 do 10 / 10

Pozdrawiam.

Tagi: gry konsole nintendo switch pc PlayStation 4 xbox

Oceń notkę
+ +12 -

Oceń profil
+ +11 -
LafayetteM
Ranking: 1733 Poziom: 36
PD: 6596
REPUTACJA: 1939