Blog użytkownika lordjahu

lordjahu lordjahu 08.10.2020, 12:47
Art of Rally - ależ piękny ten Indyk na czterech kołach
1768V

Art of Rally - ależ piękny ten Indyk na czterech kołach

Pod koniec września na komputerach osobistych z systemem Windows, Linux oraz MacOS, pojawiła się gra żerująca na maniakach samochodówek i wielbicieli przepięknych widokówek graficznych. Art of Rally to bowiem smakowity kąsek dla tych z graczy, którzy cenią sobie historię i zabawę, skąpaną w przepięknej oprawie audio-wizualnej.

Długo się wzbraniałem przed realną rozgrywką w Art of Rally, maluteńkiego studia Funselektor Labs Inc, mając wciąż w pamięci tytuł na PS4 - Absolute Drift, który nie do końca podszedł mi zaoferowaną rozgrywką. Tym razem twórcy skupili swe siły na stworzeniu rozgrywki od podstaw, oferując swoim odbiorcom przyjemną rozgrywkę w dużej, niczym nieograniczonej piaskownicy. Czym więc tak naprawdę jest kolejna samochodówka w portfolio studia? Otóż przepięknie napisaną historią.

Cała mechanika gry, mocno opiera się na historii rajdowej i najsłynniejszych wyścigach naszych czasów. Gracz będzie miał możliwość wzięcia udziału w historycznych przejazdach złotej ery wyścigów w ponad 60 przepięknie stworzonych sceneriach, mocno oddających klimat takich miejsc jak Finlandia, Sardynia, Norwegia, Japonia czy Niemiec. Do dyspozycji gracza, twórcy oddali całą paletę aut, różniących się nie tylko wyglądem czy kolorem karoserii, ale także - w dużej mierze - odmiennymi statystykami. 

Rozgrywka właściwa to tylko, a nawet aż nadto - wyścigi terenowe. Widok izometryczny, pamiętający drugą odsłonę GTA lub szeroką pulę gier RPG, daje nam lepszy widok na trasę, ale również pozwala w łatwiejszy sposób prowadzić auto. Oczywiście, że w przypadku tak pięknej otoczki wizualnej, widok z kokpitu byłby kapitalnym pomysłem, ale biorąc pod uwagę typ gry i budżet studia, nie było tego w planach.

Pierwsze uruchomienie wyścigu, przerzuca nas na otwartą piaskownicę - dużą mapę wypełnioną po brzegi znajdźkami i trasami asfaltowymi, byśmy jako narybek kierowniczy, zaznajomili się ze wstępną mechaniką i prawami rządzącymi się grą. Kilka minut zabawy i szybko zostajemy zgnojeni przez wymagający system nawigacji samochodem po niesprzyjających warunkach terenowych gry. Podczas wyboru auta, mamy do dyspozycji jego bazowe statystyki. W przypadku każdego z aut różnią się one drastycznie od siebie, ukazując spore różnice w stylu kierowania, zawieszenia, prędkości i innych cudów znanych osobom obracającym się w półświatku samochodowym. Mnie nie. 

Czym więc tak naprawdę jest Art of Rally? Moim zdaniem kolorową przygodą, wyścigiem z czasem, by zajmować wysokie wyniki w rankingu światowym, ale także i wspomnieniem dawnych gier komputerowych, w których nieważna była fizyka czy zaawansowana mechanika a przyjemność z jazdy i podziwiania kunsztu grafików studia. Z drugiej strony jednak otrzymujemy dość powtarzalny tytuł, który żerować będzie na uczuciach starych graczy, lecz na nowych, nie zrobi żadnego wrażenia. Jest to gra wybitna pod względem oferowanej jakości, ale przy dzisiejszych mechanikach, symulatorach jazdy terenowej i wysokiej jakości otoczce graficznej, blednie w oczach wymagających graczy.

Komu więc polecę grę? Osobom znudzonym sztampowym rozkładem gier sportowych, wyczekującym wymagającego sterowania i uwielbiającym obecność fenomenalnych efektów audio-wizualnych, skomponowanych w kolorowym stylu. Zainteresowani mogą grę zakupić za około ~90 zł (GOG) lub dopłacić dodatkowe 30 zł za ścieżkę dźwiękową i tapety. Polecam zagrać i dać się wchłonąć jesiennej aurze :) 

Tagi: art of rally

Werdykt
Art of Rally - ależ piękny ten Indyk na czterech kołach
Grałem na: PC
  • + wymagająca rozgrywka
  • + przepiękna otoczka audio-wizualna
  • + spora ilość tras
  • + duży wybór aut
  • + zróżnicowane lokacje
  • + fenomenalna ścieżka dźwiękowa
  • - nieco powtarzalna
  • - mało trybów wieloosobowych
  • - może się okazać zbyt nużąca dla nowych graczy
  • - żeruje na sentymencie
8.0
lordjahu
lordjahu Art of Rally to niespodziewanie dobra gra ukazująca nam historię wyścigów samochodowych po najpiękniejszych zakątkach świata. Przepiękna otoczka audio-wizualna, spora ilość tras i duży wybór aut, to tylko dodatkowy atut do trudnej i wymagającej rozgrywki.
Oceń notkę
+ +12 -

Oceń profil
+ +36 -
lordjahu
Ranking: 1400 Poziom: 43
PD: 11259
REPUTACJA: 2589