Blog użytkownika lordjahu

lordjahu lordjahu 02.07.2020, 19:03
SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom - Rehydrated [recenzja]
1248V

SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom - Rehydrated [recenzja]

Chyba zdecydowana większość z nas graczy, a więc wyjadaczy wszelkiej maści animacji kojarzy głównego bohatera amerykańskiej kreskówki, znanej w naszym kraju jako "SpongeBob Kanciastoporty". W skrócie: przygody gąbki morskiej (przypominającej kuchenną) w odmętach dna Pacyfiku. Nie jest to może poziom Krowy i Kurczaka czy bohaterskiego Jam Łasica, ale humor ten potrafił trafić w młodocianego, a tym bardziej w dorosłego odbiorcę.

Osobiście nie jestem wielkim fanem takich kreskówek, ale patrząc na fenomen serii i jej zainteresowanie, nie mogłem przejść obojętnie, gdy tylko padły pierwsze szczegóły dotyczące growej wersji. Już na pierwszy rzut oka, spodobała mi się jej mechanika, z którą miałem już do czynienia w przypadku ogrywania AWAY: Journey to the Unexpected.

Nowego starość

SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom - Rehydrated to tak naprawdę remake platformówki z 2003 roku. Otoczka fabularna, z jaką przyjdzie nam się mierzyć - opowiada o armii zbuntowanych robotów, powołanej przez złowrogiego Planktona. Jak to bywa w filmach klasy B, złowieszcze maszyny buntują się przeciw swemu twórcy i całkowicie wymykają się spod kontroli. Nie widząc już szans na powrót do swego jakże chytrego planu, zwraca się o pomoc do naszej bojowej trójki bohaterów - tytułowego SpongeBob'a, jego koleżkę-rozgwiazdę Patricka oraz przebojowej, antropomorficznej wiewiórki Sandy. Jeśli naszym bohaterom nie uda się powstrzymać zbuntowane roboty, te mogą zawładnąć całym Bikini Dolnym, a do tego nie możemy dopuścić!

Za odtworzenie hitu sprzed 17 lat odpowiada studio Purple Lamp, odpowiedzialne choćby za trzecią odsłonę Gildii. Całość mechaniki oparto na silniku Unreal Engine w pełnie możliwym odwzorowaniu względem oryginału. Jest to gra platformowa w pełni przesiąknięta zabawnym, choć również mocno przesadzonym humorem, który idealnie zdoła wypełnić nasze serca. Ilość gagów może w pewnym sensie przesycić soczysty gameplay, choć słuchając niektórych zdań wypowiedzianych przez naszych polskich aktorów, śmiem stwierdzić, że mamy do czynienia z perełką dubbingu w grach.

Specyfika rozgrywki

Mechanika jest banalna, przez co odnajdą się w niej nowi, jak i starzy platformowi wyjadacze. Sterowanie należy do bardzo prostych, więc gracze komputerowi będą mogli zasiąść za tymi samymi sterami co konsolowcy, choć klawiatura i myszka również jest mile widziana. Gra została świetnie przygotowana do wydania w polskiej lokalizacji, angażując tłumaczy do pełnego spolszczenia interfejsu, napisów oraz uwaga - pełnego dubbingu! Lubiliście docinki postaci w telewizyjnej animacji - kopiuj / wklej mamy w grze!

SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom - Rehydrated to typowa gra logiczno przygodowa, w której ogrom czasu spędzimy na eksploracji otwartych lokacji, likwidowaniu złych robotów i zdobywaniu kolorowych raf koralowych. Pełnią one specjalną walutę, dzięki której zdołamy odblokować kolejne lokacje, zbierając złote łopatki. Rozgrywka mimo pewnej powtarzalności bardzo mocno wkręca na dodatkowe godziny, co jest zapewne spowodowane stworzeniem wyśmienitych warunków do zabawy.

W rozgrywce prócz mechaniki dominuje ciągły humor dość wysokich lotów. Humor sytuacyjny, bo pestka, gdyż gra co chwila raczy nas skrzętnie ukrytymi bonusami i możliwościami z pogranicza fantazji twórców. Smaczków jest tak wiele, że pisząc choćby o jednym, bałbym się linczu ... w końcu lepiej samodzielnie je odkrywać. Zachęcę jednak zainteresowanych do parcia poza schemat i wychodzenia poza mapę :)

Wielozadaniowość

Także i w tym wypadku nie uświadczymy nudy podczas zabawy. Twórcy zainicjowali w grze masę zadań pobocznych, opierających się nie tylko na samym zbieractwie, ale i rozwijaniu możliwości naszych bohaterów. Ci, podczas zabawy niejednokrotnie pozwolą graczom wcielić się w ich wątłe ciałka, oferując całkiem pokaźne możliwości bojowo-eksploracyjne. Po wejściu w ciało SpongeBob'a potrafimy rzucać bańkami we wrogów, Patryk potrafi unieść przedmioty a Sandy łapie roboty na lasso i wysoko skacze. Mamy więc konspekt idealnej dłużymy złożonej z osiłka, łotrzyka i zdobnego wojownika. 

Podczas zabawy nie mogło zabraknąć wielu gierek logicznych, które przyjdzie nam rozwiązywać. Sama rozgrywka jest dość banalna, więc twórcy pokusili się o nieco łamigłówek. Nowe miejsca odblokowujemy za pomocą złotych łopatek i zbieranych podczas zabawy kolorowych raf.

Podwodne wojaże

Miałem nieco obaw związanych z niedawną premierą gry, gdyż wydawało mi się, że mechanika rodem z Super Mario Odyssey w połączeniu z pocieszną i mocno przerysowaną gąbką, wyjdzie całościowo grze na gorsze. Jak widać po premierze - wyszło całkiem na odwrót. Ciepłe przyjęcie to mało powiedziane. Gra od swojej premiery zyskuje bardzo pozytywne opinie, za swoją fenomenalną otoczkę audio-wizualną oraz gęsty jak piaski podwodnego świata humor. Osobiście tytuł jak zawsze ogrywałem na PC, racząc się wersją pozbawioną DRM ze sklepu GOG, ale tytuł ten miał również premierę na konsolach nowej generacji. Bardzo polecam zagrać animacyjnym wyjadaczom i sknerom wciąż wahającym się nad wydaniem miesięcznego kieszonkowego na jakąś wciągającą i zabawną grę!

Tagi: SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom - Rehydrated

Werdykt
SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom - Rehydrated [recenzja]
Grałem na: PC
  • + spora dawka dobrego humoru
  • + kolorowi bohaterowie
  • + otwarty świat
  • + przepiękna otoczka wizualna
  • + sporo zbieractwa
  • + ścieżka dźwiękowa
  • + odświeżona mechanika ...
  • - która czasami się powtarza
  • - drobne błędziki
9.0
lordjahu
lordjahu Fenomenalny ukłon w stronę zapalonych badaczy oceanów i graczy zgłębiających pradawną historię podwodnych, wygadanych gąbek!
Oceń notkę
+ +22 -

Oceń profil
+ +36 -
lordjahu
Ranking: 1353 Poziom: 43
PD: 10996
REPUTACJA: 2607