Blog użytkownika Acquainted

Acquainted Acquainted 03.11.2019, 15:35
Mr Robot - świetny serial nie pozbawiony poważnych wad
120V

Mr Robot - świetny serial nie pozbawiony poważnych wad

“F*** society”/"I want a way out of loneliness just like you"

Elliot jest programistą pracującym w firmie zajmującej się ochroną danych, a swój czas wolny spędza na hakowaniu systemów oraz pozyskiwaniu informacji ze sprzętów elektronicznych innych osób. Twórca serialu (Sam Esmail) porusza w nim w ciekawy sposób wiele tematów tj. samotność, media społecznościowych, niebezpieczeństwa rozwoju technologicznego, konsumpcjonizm, udawanie przed kimś innym, że jest się kimś innym, udawania przed sobą samym, że jest się kimś innym niż jest się w rzeczywistość, jak powinno funkcjonować (jakimi wartościami się kierować) sprawiedliwe społeczeństwo itd.

Historia jest ciekawa i wciągająca. Postacie są dobrze napisane, dzięki czemu wiemy dlaczego postępują jak postępują, jaką postawę życiową reprezentują oraz znamy ich motywacje. Od strony wykonawczej serialowi nie można nic zarzucić (aktorzy są perfekcyjnie dopasowani do ról jakie przyszło im grać, zdjęcia, scenografia, ścieżka dźwiękowa stoją na wysokim poziomie).

Największym problemem serialu są błędy w scenariuszu. Praca nad serialem, który ma złożoną fabułę wymaga od jego twórców  zawiązania wielu wątków, co nie zawsze się udaje Esmailowi np. dochodzi do sytuacji, gdy zakończyła się rola danej postaci w rozwoju historii i trzeba się jej jakoś pozbyć (uśmiercić ją albo stworzyć na szybko jakiś powód dlaczego tej postaci nie ma już w serialu, co niemal za każdym razem wychodzi nienaturalnie, sztucznie). Kolejnym problemem są wprowadzone w trakcie trwania serialu zmiany, brak konsekwencji w prowadzeniu fabuły (postać, która jeszcze dwa odcinki temu nie posiadała pewnych zdolności nagle w magiczny sposób je nabyła, bo wymagała tego sytuacja, albo przedmioty i organizacje zmieniają swoje właściwości, w zależności od sytuacji). Po części wynika to z problemów z zakończeniem niektórych wątków,  tak jak niektórzy kredytobiorcy, aby spłacić kredyt w banku zaciągają kredyt w innym banku tak twórcy Mr Robota zdarza się naprawiać błędy popełniając przy tym błędy innego rodzaju. Na szczęście do takich sytuacji nie dochodzi za często, ale dla, niektórych widzów może to być bardzo odpychające, ja z tych względów zdecydowałem się na obniżenie oceny z 9/10 na 7,5/10.  

Polecam 

Ocena: 7,5/10 (pomiędzy dobrym a bardzo dobrym) 

Skala ocen: 

10 - arcydzieło

9 – świetny

8 – bardzo dobry

7 – dobry

6 –  przeciętny dobry

5 -  przeciętny średni

4 - słaby

3 – bardzo słaby

0 – 2 fatalny

Dostępny w Polsce na: HBO GO

Tagi:

Oceń notkę
+ +4 -

Oceń profil
+ +8 -
Acquainted
Ranking: 4814 Poziom: 22
PD: 1901
REPUTACJA: 457