Sentymentalnie przez gry

Juve

Juve Juve 25.02.2016, 17:08
Twórcy powinni robić więcej gier z opcją New Game Plus
780V

Twórcy powinni robić więcej gier z opcją New Game Plus

Osobiście uwielbiam gry z,tak zwanym, wysokim poziomem replayability, czyli wysoką grywalnością zapraszającą, wręcz wymuszającą na graczu ponowne podejście do rozegrania kampanii w konkretnej grze. Więcej, wymagam takich gier od twórców.

New Game Plus, to najogólniej rzecz ujmując, rozwiązanie znane mi jeszcze z czasów pierwszego PlayStation. Jest to system pozwalający na ponowne przechodzenie konkretnych gier wideo jednocześnie z wykorzystaniem zdobytego doświadczenia, ekwipunkiem, wiedzą oraz umiejętnościami wypracowanymi w trakcie pierwszego przechodzenia kampanii. System klarowny i przejrzysty, który niesamowicie wpływał na żywotność zabawy oraz grywalność konkretnych gier.

Pierwszy raz spotkałem się z tym rozwiązaniem w grach takich jak Resident Evil 2 (PS One), Silent Hill (PS One) oraz Metal Gear Solid (PS One). Obcowanie lata temu z tymi tytułami przez długie tygodnie i posiedzenia przed konsolą wyrobiły we mnie przekonanie, że gry absolutnie nie powinny być ''na raz''.

Płacę, żądam, wymagam...słyszysz producencie?

Dla przykładu, dziś rozwiązanie trybu New Game Plus w grach również jest stosowane. Wydaje mi się, że w podobnej formie, ale głównie przez producentów pamiętających złotą erę PlayStation (PSX). Shinji Mikami w swojej grze The Evil Within (PS4) zawarł New Game Plus, dzięki czemu przygodę możecie rozpoczynać ponownie z bagażem doświadczenia.

Podobnie jest w przypadku rewelacyjnego Dark Souls II (PS3), które pozwoli Ci ponownie zagłębić się w rozgrywkę, powalczyć ze znajomymi przeciwnikami na wyższych poziomach. From Software pod tym względem to mistrzowie, którzy w drugim podejściu ze swojej gry robią coś niezwykle wspaniałego i wymagającego. Przypadek Bloodborne (PS4) pokazuje to samo podejście. Warto również pamiętać o The Last of Us, które również skrywa wiele sekretów, które tak lubię (i mam nadzieję, że Ty też) odkrywać.

Diablo III (PS3) jest genialnym przykładem zastosowania New Game Plus. Tytuł pozwala stworzyć nowego bohatera i grać przy pomocy wcześniej zebranych przedmiotów. W trakcie zabawy mamy dostęp do naszej skrzyni, gdzie możemy przechowywać wszelakie przedmioty. Każda z postaci ma do niej dostęp, więc gracz może swobodnie (słabszą postacią) wspierać się ekwipunkiem. Podobnie jest w przypadku chęci ponownego zagrania tą samą postacią, bo nasi przeciwnicy są trudniejsi, poziom trudności autentycznie rośnie.

Nie tylko New Game Plus, ale dodatkowe tryby.

W czasach Pierwszego PlayStation trylogia Resident Evil zapisała się złotymi zgłoskami. Shinji Mikami walnie wpłynął na branżę gier wideo i zapisał na stałe swoje nazwisko w historii. Trylogia zabierająca nas do Raccoon to doskonały przykład na to, jak kiedyś przygotowywano gry i z jakim rozmachem. W świetnym Resident Evil 3: Nemesis (PS One) ukryto trym Mercenaries, czyli genialną wariację na temat rozgrywki z linii fabularnej.

Użytkownik mógł wcielić się w dodatkowych bohaterów (między innymi Carlosa!) i spróbować uratować zakładników. Grający odwiedzał wiele poznanych wcześniej lokacji, czas płynął, a za zabijanie zombie otrzymywał dodatkowe sekundy. To było coś niesamowitego w tamtym okresie i sam pamiętam, jak się w to zagrywaliśmy. Dzięki Mercenaries trzecia część serii była bardzo grywalna i długo trzymała przy konsoli. Capcom oczywiście w dalszych latach rozwijał ten pomysł.

Podsumowując ten tekst, gry są świetne, jeżeli tylko zachęcają nas do ponownego podejścia. Tryb New Game Plus to pomysłowy i istotnie wpływający na ocenę gry oraz jej żywotność element. Żałuję, że dzisiaj rozgrywka niebezpiecznie skręciła w stronę doświadczenia wieloosobowego i nie pojawia się tak wiele gier akcji, które stawiają na świetną rozgrywkę solo i pozwalają odkrywać grę przez dłuższy okres. Ostatnio chyba tylko Dying Light (PS4) mnie tak pochłonęło...

Wiem że przyszłość przyniesie kilka ciekawych gier. Gdzieś tam na horyzoncie majaczy Dark Souls III (PS4) oraz Uncharted 4: Kres Złodzieja (PS4). Inwestycja w te gry nie będzie inwestycją krótkotrwałą, bowiem jestem przekonany, że obie gry przytrzymają mnie przed telewizorem na dłużej. Bardzo liczę również na to, że The Last of Us 2 będzie dopakowanym tytułem, typową kopalnią gameplay'u, który zaprosi mnie do zabawy kilkukrotnie.

A na koniec wspomnę jeszcze o moim największym pragnieniu, a mianowicie staroszkolnym, pełnym sekretów Resident Evil 7...którego chyba się nie doczekam.

Tagi: Bloodborne Dark Souls II From Software new game plus Silent Hill

Oceń notkę
+ +17 -

Oceń profil
+ 0 -
Juve
Ranking: 11328 Poziom: 17
PD: 901
REPUTACJA: 0