Popularność polskich portali growych – najnowsze badania

BLOG
1382V
Popularność polskich portali growych – najnowsze badania
robal121 | 24.01.2019, 22:57
Poniżej znajduje się treść dodana przez czytelnika PPE.pl w formie bloga.
Firma Gemius/PBI opublikowała wyniki badań dotyczące popularności polskich stron internetowych poświęconych branży gier video. Serwis wirtualnemedia.pl podjął się opracowania tych danych, czego efekty zobaczycie poniżej. Pomyślałem, że jest to dobry moment, aby zapytać Was, czyli użytkowników portalu ppe.pl, jak zapatrujecie się na inne witryny i co możemy wyciągnąć z tych pięknych cyferek na przyszłość.

 

Wszystkie dane pochodzą z listopada 2018.

Na przystawkę dostajemy ogólne zestawienie najpopularniejszych domen związanych z naszą branżą. Od razu rzuca się w oczy dominacja gry-online.pl. Krakowski serwis istniejący już ponad 18 lat (bardzo polecam ich urodzinowy tekst przybliżający niesamowite kulisy całego przedsięwzięcia - https://www.gry-online.pl/S018.asp?ID=1838) śmiało zgarnia większość rynku i realnie kształtuje polskie dziennikarstwo growe. Jest jednym z najstarszych serwisów, lecz pomimo tego nie wydaje swojego magazynu (tak jak miejsca 2. i 4. na liście). Jego podstrona – tvgry.pl traci ostatnio na znaczeniu jako osobna witryna, a zyskuje na YouTubie (902 tys. subskrybentów – stan na 23.01.19). Na drugim miejscu widnieje ppe.pl, które znacząco odstaje od prowadzącego, jednak przewyższa go średnim czasem korzystania z witryny o prawie 5min. Nasz portal istnieje od 2010r. i z każdym rokiem jego odwiedzalność rośnie (co zobaczymy w ostatniej tabelce).  Trzecie miejsce okupuje gram.pl, co może być lekkim zaskoczeniem. Czternastoletni portal trzyma się całkiem dobrze, choć optymizmem nie napawają drastycznie mała ilość odsłon w porównaniu do ilości użytkowników oraz średni czas użytkowania, który wynosi tylko 5 sek!

 

 

Kolejne dane pokazują nam rozkład „sił” pomiędzy użytkowaniem stron na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych. Jak widać większość użytkowników serwisu gry-online.pl pozostało przy „blaszakach”, natomiast w przypadku ppe.pl sytuacja jest odwrotna. Chociaż czas spędzony na wizytacji witryny na PC  jest o ok. 5 min dłuższy, to ilość użytkowników i wyświetleń jest drastycznie mniejsza od tych uzyskanych na urządzeniach mobilnych. Strony cdaction.pl i eurogamer.pl trzymają się ziemi - podobnie jak gry-online.pl, natomiast gram.pl dominuje na naszych telefonach i tabletach.

 

 

 

Ostatnia tabelka (moim zdaniem najciekawsza) porównuje wszystkie dane z tymi zebranymi w poprzednim roku. Jeśli chodzi o lidera, to raczej utrzymuje on stałą ilość użytkowników, odsłon i czasu korzystania. Co innego ppe.pl. W tym przypadku przecierałem oczy ze zdumienia i nadal jestem w lekkim szoku. Posłużę się tutaj, jakże prostymi, wyliczeniami dokonanymi przez portal wirtualnemedia.pl. Strona ppe.pl zaliczyła wzrost w kategoriach: użytkowników, odsłon i średniego czasu użytkowania, odpowiednio o 111,3%, 634% i 212%!! Zamykające podium gram.pl także zwiększyło bazę swoich użytkowników, jednak kosztem ilości odsłon i czasu użytkowania. Szczerze nie wiem co o tym sądzić, gdyż średnia wynosząca tylko 5 sek. sprawia wrażenie, że ludzie odwiedzający tę stronę, chyba zwyczajnie zabłądzili.

 

 

Czas na krótką interpretację. Obserwując te dane dochodzę do wniosku, że popularność naszego hobby, zarówno w ujęciu czysto społecznym, jak i dziennikarskim, cały czas pnie się ku górze. Obserwuję nowo powstałe serwisy, którym trudno jest jednak przebić się przez istniejących już weteranów branży. Ci z kolei albo utrzymują swoich czytelników, albo wręcz ich pomnażają. Osobiście odwiedzam gry-online.pl, gram.pl i ppe.pl od prawie 10 lat i wiele w tym czasie się zmieniło. Moje podejście także, gdyż dopiero w zeszłym roku postanowiłem być bardziej aktywnym użytkownikiem, a nie tylko biernym czytelnikiem serwisu ppe.pl. Na gry-online.pl miałem konto, jednak rzadko się udzielałem. Funkcje społecznościowe są o wiele bardziej rozbudowane w miejscu, w którym właśnie czytacie tego bloga i to, moim zdaniem, powoduje znaczną część wzrostu wskaźników. Blogi, recenzje, konkursy, encyklopedia, dyskusje, gramoty itp. Część z tych rzeczy funkcjonuje na gry-online.pl jednak po ilości komentarzy widać, że aktywne zainteresowanie jest większe na ppe.pl . Co do jakości samych materiałów to, jak sami wiecie, bywa różnie i w tym aspekcie na piedestale stawiam gry-online.pl .Częstotliwość ukazywania się tekstów jest tam niższa, jednak są one obszerne, interesujące i często zaskakują ilością zebranych przez redaktora informacji. Chłopaki z tvgry.pl także robią świetną robotę i chociaż pamiętam czasy Gonciarza i Dela, a także pewną pustkę, która po nich została, to teraźniejsza oferta dostępna na YT jest najbogatsza i najrozmaitsza. Kanał łączy rzetelne dziennikarstwo z pewną dozą „youtubowego” luzu prezentowanego przez streamerów i innych amatorskich twórców, co patrząc na ilość subskrypcji, sprawdza się doskonale. To także z encyklopedii gier dostępnej na gry-online.pl korzystam najczęściej. Jedynym mankamentem wydaję się być, już trochę archaiczny, wygląd strony, oraz model premium. Płacenie nigdy nie było wpychane tam na siłę, jednak często drażnią sytuacje takie jak konieczność opłaty, aby przeczytać starsze recenzje, czy poradniki. Taki system nie przeszedłby w obecnych czasach i raczej spowodowałby upadek danej strony niż jej wzlot, jednak był on wprowadzony na tyle dawno, że nie poskutkowało to niczym negatywnym.

 

Dajcie znać co Wy sądzicie o tych danych i który serwis przeglądacie najczęściej. Jak Waszym zdaniem kształtuje się przyszłość dziennikarstwa growego w Polsce? Który jeszcze portal polecacie oprócz gry-online.pl i ppe.pl? Staram się zaglądać na wszystkie strony branżowe, jednak jest to po pierwsze niemożliwe, a po drugie bezsensowne, gdyż newsy często się duplikują. Mam nadzieję, że ilość użytkowników wszystkich portali, które na to zasługują, zwiększy się, a my dzięki temu otrzymamy jeszcze lepsze materiały, więcej narzędzi do współtworzenia naszej społeczności i zapewne…więcej reklam, ale to jest temat na zupełnie osobny wpis. Hi5!

 

Źródła:

P.S.

Zachęcam do poczytania, gdyż pokazano także dane dotyczące stron e-sportowych oraz Twitcha

P.P.S.

Jak to w statystyce bywa - panuje pewien bałagan. Dotarłem także do informacji, że to portal eurogamer.pl zajmuje drugą pozycję wśród witryn poświęconych grom video, a autor tekstu powołuje się na grudniowe wyniki badań (jeszcze nie widziałem, aby były w pełni dostępne) oraz fakt, że strona nie jest objęta badaniami Gemius/PBI i dlatego wartości są niedoszacowane. Link: https://www.eurogamer.pl/articles/2019-01-19-eurogamer-pl-drugim-serwisem-o-grach-w-polsce-1-43-mln-uu-w-grudniu

 

 

Oceń bloga:
27

Komentarze (38)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper