Blog użytkownika WildGee

WildGee WildGee 13.11.2020, 09:28
Xbox Series X - FAQ
139V

Xbox Series X - FAQ

Zbiór spostrzeżeń oraz odpowiedzi na pytania, które krążyły mi po głowie, a na które odpowiedzi nie znalazłem lub po ludzku - przeoczyłem. Otwieram też miejsce na wasze pytania, choć wiem, że redakcja PPE na wiele już odpowiedziała, jednakże najczęściej w komentarzach.

Post będę edytował wraz z nowymi pytaniami i odpowiedziami na nie.

 

Czy jak planuję dokupić drugiego pada to bawić się w najnowszego czy też wyjdzie na to samo jak kupię gamepad dedykowany do Xboxa One?

Jak przycisk share jest mi absolutnie zbędny, a dla dwóch graczy prawdopodobnie nie będzie miał żadnego znaczenia, tak nowy D-Pad oraz tekstura triggerów robią różnicę... szczególnie ten pierwszy! Czy te zmiany warte są dodatkowe 100zł*? Nie.

 

Jak z jakością dźwięku w gamepadzie?

Jest lepiej, nie tak jak pewnie wielu z nas by sobie tego życzyło, ale czuć poprawę. Generalnie - nie jest to wyjście dla audiofilów.

 

Xbox a smart Home

Co mnie zaskoczyło to możliwość wpięcia konsoli do Google Home. Działa to beznadziejnie w języku polskim oraz całkiem przyzwoicie po angielsku. Możemy włączać i wyłączać konsolę, zmniejszać i zwiększać głośność oraz odpalać gry i aplikacje.

 

Jak tam prędkość pobierania / jakość serwerów u Microsoftu?

Nooo tak średnio bym powiedział, tak średnio. Standardowo Xbox pokazuje prędkość w megabitach, a nie megebajtach więc zgodnie z tym wskaźnik prędkości powinien oscylować na poziomie 800Mbps. Wyciąga 400Mbps w teście i od 30 do 140 w trakcie pobierania. Początkowo myślałem, że to kwestia kabla (sieć została skierowana w 99% na to jedno urządzenie), ale podłączając laptopa miałem prawidłowe odczyty na speedteście. Jakoś mnie to nie dziwi - na XoX była taka sama sytuacja.

 

Nowa generacja to nowe rozwiązania, czy baza dostępnych aplikacji ze sklepu Microsoftu została zwiększona?

Niestety nie. Wciąż Tidala trzeba zarzucać przez Plex'a, wciąż jest skromny wybór przeglądarek, wciąż nie ma aplikacji PlayNow (gdzie cda.pl jest), a sklep zalany jest strasznymi paździerzami.

 

Jak konfiguracja obrazu / dźwięku?

Na plus muszę zaliczyć aplikację "Kalibracja HDR", gdzie wystarczy raz ustawić Xboxa, a kompatybilne z nią gry / aplikacje pobiorą ustawienia z automatu. Z drugiej strony wciąż trzeba wiedzieć, że do obsługi Dolby Atmosa trzeba pobrać aplikację Dolby Access i to z jej poziomu wykonać konfigurację, bo Xbox tego nie podpowiada.

 

@pieknykapec

Co z tą "haptyką" i "spustami stawiającymi opór"? Istnieje to już w jakiejś grze? Jak działa?

Xbox nie ma "haptyki" jako takiej, pozostają wibracje dla Triggerów takie jak w padzie z Xboxa One, lub jak to można wyczytać z okładki AC:V "impulse triggers", czyli celując lewym spustem nic się nie dzieje, a prawy wibruje w trakcie naciągania cięciwy

A co z wymaganym internetem przy instalacji niektórych gier pudełkowych? Skąd mamy wiedzieć, które gry ten wymóg obejmuje?

Przed włożeniem AC:V do napędu wiedziałem, że gra potrzebuje wielkiej łatki zaraz przy instalacji, ale trudno z pudełka wyczytać takie informacje, dopiero po włożeniu płyty do napędu gra informuje, że bez pobrania 40GB nie pograsz. Nie wiem jak w przypadku innych gier i ich okładek, bo raczej celuję w cyfrową dystrybucję.

 

@Mordqua

Czy przy podpinaniu słuchawek do pada dźwięk automatycznie się przełącza na słuchawki i wyłącza w głośnikach tak jak na ps4? Bo xbox one tego nie potrafił, trzeba było ręcznie...

Od czasów One nic się nie zmieniło i trzeba wyciszać TV. Co bywa irytujące w modelach z ikonką stale informującą o braku dźwięku. Kiedy wejdziemy w "szybkie menu" po wciśnięciu logo Xbox na padzie, na dolnej krawędzi jest sekcja sterowania dźwiękiem, ale dotyczy on wyłącznie dźwięku w padzie gdy mamy podpięty zestaw słuchawkowy.

 

*Przykładowa cena gamepada V3 w dniu pisania bloga - 279zł, wersji V2 - 179zł

Tagi: DAC FAQ Series X xbox Xbox Series X xsx

Oceń notkę
+ +5 -

Oceń profil
+ +17 -
WildGee
Ranking: 1715 Poziom: 39
PD: 8206
REPUTACJA: 1576